Otwarcie Centrum Wystawowego Pronar

Otwarcie Centrum Wystawowego Pronar

Przez pandemię koronawirusa odwołano wiele krajowych i zagranicznych imprez wystawienniczych. Firma Pronar znalazła jednak sposób, aby efektownie prezentować swoje produkty poza targami. W ubiegły piątek otworzyła własne centrum wystawowe!

Nowa inwestycja Pronar składa się z dwóch części. Pierwszą tworzy ogromny plac, gdzie na ponad 10 hektarach może być ustawionych kilkaset maszyn, drugą dwie hale poświęcone technologii i komponentom. Aby ułatwić zwiedzanie ekspozycji, plac podzielono na sektory odpowiadające rodzinom oferowanych produktów: od ponad 130 modeli przyczep różnej konstrukcji i przeznaczenia, poprzez maszyny rolnicze i komunalne, aż po najnowocześniejsze rozwiązania recyklingowe: rozdrabniacze, przesiewacze, przenośniki taśmowe i belownicę kanałową. Te ostatnie wkrótce będzie można zobaczyć również w akcji, ponieważ Centrum zostanie niebawem wzbogacone o poligon testowy, na którym będą odbywały się dynamiczne pokazy pracy sprzętu przeznaczonego dla branży odpadowej. Poligon posłuży również do prowadzenia szkoleń z obsługi i optymalnego wykorzystania maszyn.

W większej hali można zobaczyć np. wały kosiarek bijakowych, wykonane z różnych materiałów lemiesze czy szczotki stosowane w zamiatarkach. Ekspozycja poświęcona maszynom recyklingowym obejmuje m.in. elementy robocze przesiewaczy (bębny) i rozdrabniaczy (wały), silniki oraz makiety opracowywanych przez inżynierów Pronaru stacjonarnych linii do przetwarzania odpadów. Na wystawie poświęconej maszynom rolniczym można z kolei zobaczyć „rozłożone na części” przyczepę i kosiarkę dyskową – wszystkie elementy tych produktów są wytwarzane we własnym zakresie. Wśród bogatej ekspozycji nie mogło też zabraknąć komponentów do układów pneumatycznych i hydraulicznych, które firma z Narwi produkuje nie tylko na potrzeby własnych rozwiązań (np. przyczep), ale też eksportuje do wielu krajów. Osobne wystawy mają również stalowe profile burtowe, w które Pronar zaopatruje blisko 90% polskiego rynku oraz tworzywa sztuczne w szerokiej gamie: od małych elementów izolacyjnych po zbiorniki paliwa o pojemności nawet 20 tys. l. W tym obiekcie zlokalizowano również stoisko Centrum Badawczo-Rozwojowego. Umożliwia ono m.in. zapoznanie się z konkretnymi badaniami przekładającymi się na coraz lepszą jakość wytwarzanych przez Pronar komponentów i maszyn. Swoje miejsce w większej z hal znalazły również Dział Wsparcia Technicznego i Centrum Obsługi Posprzedażowej. Druga, mniejsza hala jest poświęcona układom jezdnym (podwoziom kołowym i gąsienicowym) oraz kołom tarczowym, które są prawdziwą chlubą Pronaru – firma zajmuje w ich produkcji drugie miejsce na świecie.

Ekspozycja CWP będzie miała charakter stały, umożliwiając zapoznanie się z różnymi produktami praktycznie w dowolnym momencie. Dotarcie do niej gości z całego świata ułatwia lotnisko Pronar z kilkoma własnymi statkami powietrznymi oraz położenie Siemiatycz blisko realizowanego szlaku Via Carpatia łączącego Europę Północą i Południową.

Z uwagi na stan epidemiczny w kraju uroczystość otwarcia Centrum Wystawowego Pronar miała charakter zamknięty. Przewodniczył jej prezes Rady Właścicieli Pronaru Sergiusz Martyniuk, natomiast wśród gości obecni byli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz środowisk naukowych.

Więcej na temat otwarcia CWP będzie można przeczytać w Technice Komunalnej nr 2/2021.

Leave a Reply

Your email address will not be published.