Wydajna i skuteczna zamiatarka lotniskowa Bucher MaxPowa V95t aero

Wydajna i skuteczna zamiatarka lotniskowa Bucher MaxPowa V95t aero

Oprócz najbardziej popularnych zamiatarek chodnikowych i ulicznych, w ofercie Terberg Matec Polska są również dostępne zamiatarki przemysłowe i lotniskowe. Wśród tych ostatnich flagowym modelem jest maszyna Bucher MaxPowa V95t aero, przeznaczona do utrzymania pasów startowych, dróg kołowania oraz stanowisk postojowych.

 W takich miejscach nie mogą znajdować się jakiekolwiek luźne przedmioty, ponieważ stanowią olbrzymie zagrożenie dla bezpieczeństwa samolotów oraz personelu naziemnego. Zamiatarka Bucher MaxPowa V95t aero została opracowana w celu skutecznego i szybkiego zbierania szczątków ciał obcych (FOD – foreign object debris), kamieni, piasku, rozlanych olejów, smarów, paliwa czy wykorzystywanych powszechnie do odladzania statków powietrznych glikolu. Umożliwia to zaawansowany osprzęt międzyosiowy z dwoma zestawami dysz ssących.

W zamiatarce Bucher MaxPowa V95t aero kluczową rolę odgrywa zespół roboczy umieszczony między osiami. Taka lokalizacja osprzętu zmniejsza ryzyko kolizji podczas cofania oraz w ciasnych przestrzeniach.

Główna para tych elementów zamontowanych w układzie V jest odpowiedzialna za zbieranie FOD. Dalej znajdują się dysze wąskie, które obejmują całą szerokość maszyny i są przeznaczone do usuwania drobnych materiałów oraz cieczy. Szczotka walcowa współpracuje z tylnym zestawem dysz, zapewniając dokładne czyszczenie nawierzchni. Ten innowacyjny system zamiatania umożliwia efektywną pracę z wysoką prędkością jazdy, spełniając najwyższe pod względem wydajności wymagania branży lotniskowej. Imponujące parametry robocze są osiągane przy niskich obrotach silnika, dzięki czemu hałas i zużycie paliwa są ograniczone do minimum.

Cała jednostka robocza opiera się na gumowych kółkach zapewniających płynną jazdę oraz trwałość zespołu podczas pracy na utwardzonych nawierzchniach. Przy prędkości jazdy powyżej 40 km/h urządzenie automatycznie podnosi się, natomiast po zwolnieniu do 10 km/h wraca do wcześniejszej pozycji.

Dostępne są opcjonalne szczotki talerzowe o średnicy 900 mm, wykonane z polipropylenu lub stali. Można regulować ich docisk do podłoża, co z jednej strony zapewnia odpowiednią skuteczność pracy, natomiast z drugiej ogranicza zużycie włosia.

Zasysanie zanieczyszczeń odbywa się za pomocą podciśnienia wytwarzanego w zbiorniku na nieczystości przez wentylator. Zebrany materiał opada na dno zbiornika, natomiast powietrze przechodzi przez filtr siatkowy. Stamtąd wydostaje się na zewnątrz przez kanał umieszczony w górnej części zabudowy lub jest kierowane za pomocą zaworu sterowanego pneumatycznie do podwójnych dysz wydmuchowych. Te ostatnie znajdują się przy podłożu z obu stron zamiatarki i skutecznie przemieszczają m.in. ścinki trawy, liście, piasek lub lekki śnieg na obszary neutralne.

Jeśli chodzi o rozlane ciecze, są one niebezpieczne nie tylko ze względu na śliskość zanieczyszczonej w ten sposób nawierzchni, ale stanowią też istotny problem środowiskowy. Aby je skutecznie zbierać, maszyna została wyposażona w montowany z przodu spryskiwacz, który służy do nanoszenia na sprzątaną powierzchnią mieszaniny wody i przyjaznego dla środowiska biodegradowalnego środka chemicznego. Za pomocą szczotek jest on mieszany z zanieczyszczeniem, powodując jego rozpuszczenie. Powstały materiał jest następnie usuwany w ramach tej samej operacji przez ssawę umieszczoną między osiami zamiatarki i trafia do zbiornika na nieczystości. Duża moc ssania sprawia, że maszyna sprawdza się doskonale nawet w przypadku najbardziej uporczywych zabrudzeń.

Zbiornik ma pojemność 9,5 m3, z tyłu może być zamontowany wąż ssący, który pozwala np. na łatwe czyszczenie studzienek kanalizacyjnych w obrębie lotniska.

Z kolei odladzanie statków powietrznych, czyszczenie zewnętrzne i konserwacja mogą prowadzić do zanieczyszczenia naturalnych cieków wodnych, a utrzymanie kanałów do odprowadzania zużytych w tym celu płynów jest często bardzo trudne, zwłaszcza w okresie zimowym. Dlatego efektywne odzyskiwanie glikolu odgrywa coraz większą rolę w pracy przyjaznej dla środowiska i stanowi ważny czynnik ograniczający koszty. W przypadku maszyny Bucher MaxPowa V95t aero płyn jest zbierany za pomocą zamontowanej między osiami dyszy o wysokiej mocy ssania i trafia do dużego zbiornika wykonanego z nierdzewnej stali.

Zamiatarka Bucher MaxPowa V95t aero może też być wyposażona w belkę z magnesem trwałym, montowaną z przodu lub z tyłu pojazdu, która usuwa z powierzchni lotniska zanieczyszczenia ferromagnetyczne.

Leave a Reply

Your email address will not be published.