Rębak do gałęzi PRONAR MR­‑15

Rębak do gałęzi PRONAR MR­‑15

Firma Pronar zdążyła nas już przyzwyczaić do regularnie wprowadzanych nowości. Tym razem premiera jest wyjątkowa, bo nie chodzi o nowy model czy generację, ale maszynę, której do tej pory nie było w ofercie spółki z Narwi.

Mowa o rębaku do gałęzi Pronar MR­‑15, który jest znakomitą propozycją dla firm komunalnych i usługowych zajmujących się utrzymaniem dróg i poboczy, terenów zielonych, miejsc użyteczności publicznej itp. Ich praca często polega na przycince drzew i krzewów. Obcięte gałęzie trudno układać na ciężarówce czy przyczepie i zawsze zajmują dużo miejsca, więc ich transport jest mało efektywny. Aby zapobiec tym problemom najlepiej od razu je rozdrobnić, bo w takiej postaci można przewieźć ich więcej, a poza tym są już przygotowane do zagospodarowania.

Rębak MR­‑15 ma postać lekkiej przyczepy jednoosiowej o masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg, wyposażonej w hamulec najazdowy, pełne oświetlenie oraz zaczep kulowy umożliwiający sprzęg z samochodem osobowym. Zastosowanie zamocowanego do ramy regulowanego koła podporowego i hamulca ręcznego pozwalają stabilnie i pewnie osadzić rębak w miejscach pracy i przechowywania. Materiał do rozdrobnienia (o maksymalnej średnicy 15 cm) jest wkładany do gardzieli blaszanego leja. Gałęzie są pobierane samoczynnie za pomocą napędzanych hydraulicznie wałków wprowadzających. Szybkość posuwu jest w pełni regulowana i dostosowywana do średnicy obrabianego materiału, a utrzymanie płynności cięcia ma bezpośredni wpływ na wydajność maszyny. Z kolei zastosowane sterowanie taktowe pobieranych gałęzi i krzewów zapobiega ewentualnym uszkodzeniom układu napędowego i pozwala na bardziej równomierną pracę silnika.

Rębak Pronar MR­‑15 jest wyposażony w czterosuwowy silnik benzynowy marki Briggs&Stratton o mocy 37 KM, który poprzez przekładnię pasową napędza tarczę z nożami wykonanymi z hartowanej stali. Dzięki obracającej się tarczy możliwe jest rozdrobnienie drewna na zrębki. Są one kierowane na zewnątrz kominem odprowadzającym, którego położenie można regulować poprzez obrót w bezpiecznym dla operatora zakresie. Montowana standardowo składana rampa oraz szereg elementów mających wpływ na bezpieczeństwo użytkownika czyni obsługę rębaka bardzo łatwą. Z kolei 6­‑punktowy blok kalamitkowy upraszcza czynności konserwacyjne obrotowych części maszyny.

Zrębki wytworzone za pomocą rębaka Pronar mogą być wykorzystywane w przemyśle papierniczym, energetycznym czy jako materiał dekoracyjny w ogrodach, ale świetnie nadają się też na ściółkę pod rośliny ogrodowe, zabezpieczając je przed nadmierną transpiracją wodno­‑powietrzną oraz przemarzaniem korzeni. Taki materiał może też być wykorzystywany do zwiększania porowatości pryzm kompostowych, co zapewnia przyspieszenie zachodzących w nich procesów. To wszystko sprawia, że nowa maszyna firmy Pronar doskonale wpisuje się w potrzeby branży komunalnej, a także rolników czy sadowników i pozwala spełnić wymogi stawiane zarówno przez ekologię, ekonomię, jak też obowiązujące przepisy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.