Firma Pronar zdążyła nas już przyzwyczaić do regularnie wprowadzanych nowości. Tym razem premiera jest wyjątkowa, bo nie chodzi o nowy model czy generację, ale maszynę, której do tej pory nie było w ofercie spółki z Narwi.
Mowa o rębaku do gałęzi Pronar MR‑15, który jest znakomitą propozycją dla firm komunalnych i usługowych zajmujących się utrzymaniem dróg i poboczy, terenów zielonych, miejsc użyteczności publicznej itp. Ich praca często polega na przycince drzew i krzewów. Obcięte gałęzie trudno układać na ciężarówce czy przyczepie i zawsze zajmują dużo miejsca, więc ich transport jest mało efektywny. Aby zapobiec tym problemom najlepiej od razu je rozdrobnić, bo w takiej postaci można przewieźć ich więcej, a poza tym są już przygotowane do zagospodarowania.
Rębak MR‑15 ma postać lekkiej przyczepy jednoosiowej o masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg, wyposażonej w hamulec najazdowy, pełne oświetlenie oraz zaczep kulowy umożliwiający sprzęg z samochodem osobowym. Zastosowanie zamocowanego do ramy regulowanego koła podporowego i hamulca ręcznego pozwalają stabilnie i pewnie osadzić rębak w miejscach pracy i przechowywania. Materiał do rozdrobnienia (o maksymalnej średnicy 15 cm) jest wkładany do gardzieli blaszanego leja. Gałęzie są pobierane samoczynnie za pomocą napędzanych hydraulicznie wałków wprowadzających. Szybkość posuwu jest w pełni regulowana i dostosowywana do średnicy obrabianego materiału, a utrzymanie płynności cięcia ma bezpośredni wpływ na wydajność maszyny. Z kolei zastosowane sterowanie taktowe pobieranych gałęzi i krzewów zapobiega ewentualnym uszkodzeniom układu napędowego i pozwala na bardziej równomierną pracę silnika.
Rębak Pronar MR‑15 jest wyposażony w czterosuwowy silnik benzynowy marki Briggs&Stratton o mocy 37 KM, który poprzez przekładnię pasową napędza tarczę z nożami wykonanymi z hartowanej stali. Dzięki obracającej się tarczy możliwe jest rozdrobnienie drewna na zrębki. Są one kierowane na zewnątrz kominem odprowadzającym, którego położenie można regulować poprzez obrót w bezpiecznym dla operatora zakresie. Montowana standardowo składana rampa oraz szereg elementów mających wpływ na bezpieczeństwo użytkownika czyni obsługę rębaka bardzo łatwą. Z kolei 6‑punktowy blok kalamitkowy upraszcza czynności konserwacyjne obrotowych części maszyny.
Zrębki wytworzone za pomocą rębaka Pronar mogą być wykorzystywane w przemyśle papierniczym, energetycznym czy jako materiał dekoracyjny w ogrodach, ale świetnie nadają się też na ściółkę pod rośliny ogrodowe, zabezpieczając je przed nadmierną transpiracją wodno‑powietrzną oraz przemarzaniem korzeni. Taki materiał może też być wykorzystywany do zwiększania porowatości pryzm kompostowych, co zapewnia przyspieszenie zachodzących w nich procesów. To wszystko sprawia, że nowa maszyna firmy Pronar doskonale wpisuje się w potrzeby branży komunalnej, a także rolników czy sadowników i pozwala spełnić wymogi stawiane zarówno przez ekologię, ekonomię, jak też obowiązujące przepisy.
Leave a Reply