Ubiegłoroczne targi Agritechnica były ważnym wydarzeniem dla marki New Holland. Wybrano je bowiem na miejsce premiery kilku ważnych propozycji w segmencie lekkich maszyn roboczych, wzmacniających ofertę w zakresie rozwiązań do prac budowlanych, kształtowania terenu oraz różnorodnych zadań komunalnych.
Nabycie przez CNH Industrial firmy Sampierana oraz niedawne otwarcie zakładu produkcyjnego we włoskiej Cesenie, który specjalizuje się w produkcji minikoparek i miniładowarek gąsienicowych, w tym również modeli z napędem elektrycznym, umożliwiło marce New Holland poszerzenie oferty produktów w sektorze lekkich maszyn budowlanych. Te inwestycje pozwoliły również na zwiększenie możliwości indywidualizacji maszyn i rozbudowę oferty sprzętu z napędem alternatywnym, co jest zgodne ze strategią zrównoważonego rozwoju marki – wizją lidera w zakresie czystej energii.
Gama maszyn z całkowicie elektrycznym napędem
Po mającej miejsce w minionym roku premierze pierwszej całkowicie elektrycznej minikoparki New Holland E15X, do oferty dołącza teraz nowy, silniejszy model E25X Electric Power. Ma on pozbawione kobaltu 102-voltove baterie o pojemności 32,2 kWh. Taki zapas energii pozwala na aktywność maszyny od 4 do 8 h zależnie od zastosowania i wybranego trybu pracy, jednocześnie przy braku poboru prądu w trybie gotowości. Ładowanie akumulatora od 0 do 80% zajmuje 1 lub 1,5 h przy wykorzystaniu tzw. szybkiej ładowarki zewnętrznej, albo 9-10 h, jeśli używana jest ładowarka pokładowa podłączana do zwykłego gniazdka 230 V.
Jako maszyna o bardzo niskim poziomie hałasu i całkowicie bezemisyjna, minikoparka E25X doskonale sprawdzi się w pracach, gdzie obowiązują ograniczenia dotyczące natężenia dźwięku i emisji spalin. Z kolei kompaktowe gabaryty umożliwią wykonywanie robót na małej przestrzeni lub wymagających wjazdu do obiektów zamkniętych. Podczas gdy zaprezentowany w ub. roku model ma wyłącznie ramę ochronną, nowa maszyna jest również oferowana w wersji z kabiną. Ważną zaletę minikoparki E25X stanowi także układ hydrauliczny typu load-sensing (wyczuwający obciążenie) oraz elektryczne sterowanie proporcjonalne, uławiające precyzyjną kontrolę ruchów maszyny.
Na targach Agritechnica można też było zobaczyć nową, kompaktową ładowarkę kołową W40X Electric Power, która została opracowana pod kątem zastosowań wewnątrz budynków, na obszarach zamkniętych oraz w miastach. Ma ona całkowicie elektryczny układ napędowy z akumulatorem o pojemności 39 kW, zapewniającym autonomię pracy od 3 do 6 h. Przy masie roboczej 3,7 t udźwig nowej ładowarki wyposażonej w standardową łyżkę o pojemności 0,5 m3 wynosi 1,9 t.
W modelu W40X zastosowano wysięgnik o innowacyjnej konstrukcji, zaprojektowany specjalnie z myślą o maszynach elektrycznych. Ma on taką samą wytrzymałość i zapewnia identyczne osiągi, jak klasyczne rozwiązania, ale charakteryzuje się niższą masą, co przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej o ok. 5%.
Udoskonalona i poszerzona gama ładowarek kołowych
Kolejną nowością jest maszyna W170D reprezentująca udoskonalone ładowarki kołowe serii W. Zaprezentowany model cechuje większa masa robocza oraz większa wysokość podnoszenia. Osie napędowe do ciężkich zastosowań występują teraz z szerszą gamą dostępnych mechanizmów różnicowych: otwartym, blokowanym lub o ograniczonym poślizgu. Aby sprostać większym oczekiwaniom pod względem wydajności, maszyna została wyposażona w wytrzymałe osie i wzmocnione podwozie.
Wśród maszyn z rocznika modelowego 2024 znajduje się również ładowarka W150D, którą w porównaniu z W130D wyróżniają: zwiększone obciążenie wywrotu łyżki, wyżej położony sworzeń obrotu łyżki i krótsze cykle robocze. Maszyna jest dedykowana m.in. do branży biogazowej.
Model W80C EVO, który również zaprezentowano na wystawie w Hanowerze został opracowany w ramach programu udoskonalania kompaktowych ładowarek przeznaczonych na rynek europejski. Ma nowy interfejs operatora, nowy kolorowy monitor oraz nową klawiaturę o stylistyce typowej dla ładowarek kołowych, a ponadto funkcje automatyzacji i nowe modułowe osie, które pozwalają na jazdę z maksymalną prędkością 40 km/h.
Na targach Agritechnica można też było zobaczyć minikoparkę E20D będącą jedną z kilku nowych maszyn wyprodukowanych przez markę New Holland po nabyciu firmy Sampierana. Model ten należy do segmentu 1,5-2 t, który stanowi obecnie ok. 40% sprzedaży wszystkich minikoparek. Maszynę charakteryzuje niewielki promień obrotu, co umożliwia zastosowanie jej na ograniczonej przestrzeni. Dzięki zmiennemu rozstawowi gąsienic, szerokość minikoparki nie przekracza jednego metra. To pierwszy model maszyny tego typu w segmencie do 2 t z dwuczęściowym wysięgnikiem. Przyjęte rozwiązanie zwiększa zakres roboczy w porównaniu do konstrukcji jednoczęściowej, ułatwia omijanie przeszkód, a także pozwala na pracę tuż przy podwoziu. Model E20D ma odchylaną kabinę, zapewniając szybki i komfortowy dostęp do najważniejszych komponentów.
Nowa miniładowarka gąsienicowa
Podczas targów Agritechnica odbyła się też europejska premiera nowej kompaktowej maszyny marki New Holland na sezon 2024, czyli miniładowarki gąsienicowej C314. Należy ona do zupełnie nowej kategorii sprzętu, który dołączył do oferty New Holland. Ta lekka maszyna o niewielkich rozmiarach została stworzona z myślą o prostocie obsługi, dzięki czemu operator może po prostu wejść na tylną platformę i rozpocząć pracę. Jednocześnie wyróżnia ją duża moc, co sprawia, że jest atrakcyjną propozycją dla przedsiębiorstw budowlanych, zajmujących się kształtowaniem terenu oraz firm rentalowych. Miniładowarka C314 posiada ergonomiczne stanowisko pracy, precyzyjne sterowanie elektrohydrauliczne i radialny wysięgnik. Do jej napędu zastosowano silnik wysokoprężny o mocy 25 KM. Wpływ na wszechstronność maszyny mają nie tylko kompaktowe gabaryty czy duża zwrotność, jaką zapewnia podwozie gąsienicowe, ale także bogata gama osprzętu.
Leave a Reply