Wszechstronne możliwości dla biogazowni – poznaj Lepton 5100

Wszechstronne możliwości dla biogazowni – poznaj Lepton 5100

Jeszcze kilka lat temu w branży biogazowej dominowały przesiewacze bębnowe, wykorzystywane do przygotowania substratu lub sortowania kompostu. Tradycyjne metody coraz częściej są jednak zastępowane przez nowoczesne alternatywy. Jedna z nich to przesiewacze gwieździste, takie jak Alzinger Lepton 5100, który oferuje biogazowniom zwiększoną efektywność przesiewania.

Lepton 5100 marki Alzinger to skuteczne narzędzie w efektywnym oddzielaniu frakcji mineralnych, takich jak kamienie czy inne niepożądane zanieczyszczenia. Za pomocą 48 walców zamontowanych na dwóch pokładach, urządzenie przesiewa bioodpady, zrębkę drzewną, kompost czy torf. Każdy z walców został wyposażony w wymienne, metalowe tarcze. Dzięki możliwości regulacji nachylenia pokładów oraz odległości między tarczami, operator zyskuje pełną kontrolę nad procesem przesiewania i precyzyjne dobiera odpowiednie parametry każdej z oczekiwanej frakcji.

Podstawowe elementy przesiewacza Lepton 5100: 1) górny pokład z regulacją nachylenia w zakresie 3­‑45°, 2) dolny pokład regulowany w zakresie od 2 do 40°, 3) wanna zasypowa o pojemności 5 m3, 4) silnik spalinowy i generator prądu.

System poddmuchu i wydmuchu idealny dla warunków polskich instalacji komunalnych

Bioodpady często są dostarczane do instalacji przetwarzania odpadów w foliowych workach. System poddmuchu i wydmuchu resztek folii Lepton 5100 skutecznie eliminuje zanieczyszczenia w postaci rozdrobnionych worków. Inżynierowie opracowujący przesiewacz Lepton 5100 wzięli również pod uwagę polską specyfikę rynku i wyposażyli maszynę w walce, które mechanicznie rozrywają worki. W ramach wyposażenia opcjonalnego dostępny jest także elektromagnes przeznaczony do efektywnej eliminacji materiałów ferromagnetycznych.

W konfiguracji do transportu przesiewacz Lepton 5100 nie przekracza dopuszczalnych wymiarów, co w połączeniu z układem jezdnym homologowanym na maksymalną prędkość 80 km/h ułatwia przemieszczanie maszyny między miejscami pracy.

Redukcja kosztów dzięki opcji samoczyszczenia przesiewacza

Jednym z istotnych atutów urządzenia Lepton 5100 jest jego zdolność do samooczyszczania, dzięki zastosowaniu ruchomych pokładów i tarcz oraz przemieszczających się względem siebie walców. Ta funkcja ogranicza koszty ponoszone w wyniku przerw technicznych. Ponadto podnoszone pokłady przesiewacza zapewniają mechanikom łatwy i szybki dostęp do elementów eksploatacyjnych. Taka konstrukcja urządzenia znacząco skraca czas potrzebny na ewentualne wymiany części czy naprawy podzespołów, co jest szczególnie istotne w intensywnym cyklu pracy zakładów przetwarzania odpadów.

Jak sprawdza się Lepton 5100 w praktyce?

Jednym z przedsiębiorstw, które korzystają z przesiewacza Lepton 5100, jest Zakład Gospodarowania Odpadami GAĆ Sp. z o.o. w okolicy Oławy (woj. dolnośląskie). ZGO Gać od ponad dwóch lat stosuje Lepton 5100 w dwóch kluczowych procesach: przygotowaniu wsadu do fermentacji oraz w produkcji organicznego środka poprawiającego właściwości gleby „CompoGać”, bazującego na kompoście. ZGO Gać szczególnie docenia ogromną wydajność przesiewacza, która pozwala na przetworzenie nawet 60 ton bioodpadów w ciągu jednej godziny pracy. Co równie istotne, osiągane jest to przy relatywnie niskim zużyciu paliwa, wynoszącym zaledwie 7 l/h. Takie parametry czynią Lepton 5100 efektywnym i ekonomicznym rozwiązaniem, spełniającym oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Lepton 5100 nie przestaje zaskakiwać

Przesiewacz Lepton 5100 może być zasilany energią elektryczną pochodzącą z procesu kogeneracji w biogazowni. Wyróżnia się także wysoką mobilnością, dzięki rejestracji umożliwiającej poruszanie się z prędkością do 80 km/h, jak również pokładowym silnikiem diesla zapewniającym niezależność od zewnętrznych źródeł zasilania. Przemyślana konstrukcja i wielofunkcyjność czynią go idealnym wyborem dla przedsiębiorstw, które stawiają na wysoką efektywność i zrównoważony rozwój.

Leave a Reply

Your email address will not be published.