Nowe ładowarki kompaktowe CAT: większa wydajność, dodatkowe funkcje i opcje

Nowe ładowarki kompaktowe CAT: większa wydajność, dodatkowe funkcje i opcje

Na fali sukcesu ładowarek CWL (Compact Wheel Loader) serii M, firma Caterpillar wprowadziła do sprzedaży trzy maszyny tej klasy nowej generacji, tj. 910, 914 i 920 (zastępującą model 918M). Mają one unowocześnioną konstrukcję i są w nich dostępne nowe opcje, a wybrane rozwiązania, które w poprzednich maszynach wymagały dopłaty, teraz należą do wyposażenia standardowego.

Ładowarki kompaktowe odgrywają ważną rolę w branży komunalnej. Można jest spotkać praktycznie w każdej stacji przeładunkowej odpadów, sortowni, zakładzie recyklingowym czy stacji demontażu pojazdów. W mniejszych instalacjach tego typu pełnią funkcję głównych maszyn załadunkowych i przeładunkowych, w większych są stosowane jako sprzęt pomocniczy. Idealnie sprawdzają się w starszych, ciaśniejszych obiektach zamkniętych i półotwartych, które nie były projektowane z myślą o pracy dużych ładowarek, a poruszanie się wewnątrz hali utrudniają dodatkowo maszyny stacjonarne. Ładowarki kompaktowe to również znakomite narzędzie pracy w przypadku firm wodociągowo­‑kanalizacyjnych i tzw. utrzymaniowych. Wyposażone w specjalistyczny osprzęt często są stosowane np. przy sprzątaniu czy usuwaniu śniegu.

Nowy silnik

Wśród najważniejszych zmian konstrukcyjnych można wymienić nowy silnik zastosowany we wszystkich trzech modelach. Obecnie źródło napędu tych maszyn stanowi jednostka Cat C3.6, zastępująca silnik C4.4. Dzięki temu nowe maszyny mają jeszcze lepsze osiągi, a jednocześnie są bardziej ekonomiczne. Jeśli chodzi o szczegóły, jednostka C3.6 zapewnia taki sam moment obrotowy co C4.4, ale ma podwyższoną moc: ze 101 do 111 KM (z 74 do 82 kW) w modelach 910 i 914, natomiast w przypadku ładowarki 920 – ze 117 do 122 KM (z 86 do 90 kW). Charakteryzuje się mniejszym zużyciem paliwa nawet o 5% i spełnia najbardziej restrykcyjne normy emisji spalin Stage V. W nowych maszynach zwiększono pojemność zbiornika paliwa o 11 l, co razem z oszczędnością paliwową zastosowanej jednostki przekłada się na wydłużenie czasu pracy między tankowaniami.

Nowe ładowarki kopaktowe Cat mają wyższe osiągi od poprzedników, przy jednoczesnym niższym zużyciu paliwa. Spełniają normę emisji spalin Stage V.

W środowisku, w którym lotne zanieczyszczenia mogą być zaciągane między rdzenie chłodnicy, a przez to ograniczać przepływ powietrza, co stwarza ryzyko przegrzania silnika, nowy opcjonalny wentylator z funkcją zmiany kierunku obrotów pomaga utrzymywać wymiennik ciepła w czystości. Ma to istotne znaczenie dla skutecznego kontrolowania temperatury, zwłaszcza podczas pracy w czasie upałów oraz wewnątrz słabiej wietrzonych pomieszczeń. Wentylator z funkcją tzw. odwrotnego ciągu jest sterowany za pomocą 3­‑pozycyjnego przełącznika kołyskowego w kabinie. Korzystając z niego operator może całkowicie dezaktywować zmianę kierunku obrotów, załączyć ją na chwilę lub uruchomić tryb automatyczny. W ostatnim przypadku wentylator obraca się w przeciwną stronę przez 10 sekund co 10 minut. Parametry te można jednak zmienić (za pomocą oprogramowania Electronic Technician marki Cat), aby jak najlepiej odpowiadały konkretnym warunkom pracy maszyny. Zakres regulacji czasu działania funkcji odwrotnego ciągu wynosi od 5 do 20 sekund, natomiast częstotliwości od 5 do 240 minut.

Praktyczne funkcje

Nowością w modelach 910 i 914 jest układ powrotu osprzętu do zadanego położenia z czujnikiem obrotowym, obsługujący widły i łyżkę. W przypadku modelu 920 system ten zapewnia nowe ustawienia osprzętu, a także funkcję płynnego zatrzymywania siłownika. Zastosowany układ jest kontrolowany za pomocą czterech przycisków w kabinie, co umożliwia dostosowanie go do zadanych położeń wymaganych przez dwa różne narzędzia robocze. Po ustawieniu osprzętu w wybranym miejscu, naciśnięcie na dwie sekundy odpowiedniego przycisku powoduje zaprogramowanie funkcji, z której korzysta się już przy operowaniu joystickiem. Prawidłowe stosowanie takiego rozwiązania pozwala zwiększyć żywotność krawędzi tnącej łyżki nawet o 20%.

Niewielkie rozmiary gabarytowe, wysokie parametry robocze i możliwość pracy z szeroką gamą narzędzi roboczych sprawiają, że najnowsze ładowarki Cat segmentu CWL mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach.

Model 914 może być wyposażony w złącze osprzętu Fusion marki Cat. Ma ono zaawansowany mechanizm klinowy, który tworzy mocne, niezawodne połączenie bez luzów, eliminując ruchu złącza względem osprzętu roboczego i wynikające z tego zużycie. Zastosowane kliny znajdują się pod stałym ciśnieniem hydraulicznym, zapewniając stałe, odpowiednie „dociągnięcie” osprzętu do maszyny w dwóch kierunkach (do wewnątrz i w dół). Ma to szczególne znaczenie w przypadku prac wymagających wysokiej precyzji. Złącze osprzętu Fusion jest wykorzystywane również w innych ładowarkach Cat, umożliwiając zamienne stosowanie wideł czy osprzętu hydrauliczno­‑mechanicznego, np. zamiatarek i pługów wirnikowych. W przypadku wyboru konfiguracji z trzema lub czterema zaworami są stosowane nowe dodatkowe przewody hydrauliczne, ułatwiające obsługę narzędzi roboczych oferowanych przez firmę Caterpillar.

Więcej światła

Wydajne lampy LED o dużej mocy są teraz dostępne opcjonalnie, zarówno jeśli chodzi o oświetlenie robocze i drogowe, jak i oświetlenie serwisowe pod pokrywą silnika. Światło emitowane przez diody LED jest bardziej „precyzyjne” i czystsze, co zapewnia lepsze oświetlanie obszaru roboczego podczas pracy w trudnych warunkach. W odróżnieniu od konwencjonalnych świateł LED do jazdy po drogach, diodowe lampy firmy Cat są wyposażone w zintegrowany z obudową unikatowy zespół rezystorów, który nagrzewa się i powoduje topnienie śniegu i lodu, co przekłada się na większą wydajność i bezpieczeństwo pracy.

Dostępne opcjonalnie wydajne reflektory LED zapewniają lepsze oświetlenie obszaru roboczego, a jednocześnie niższe zużycie energii, co oczywiście ma pozytywny wpływ na spalanie. Ważną zaletą jest również większa trwałość takich źródeł światła.

W modelach 914 i 920 jest dostępna nowa tylna osłona, zalecana w przypadku wykorzystywania maszyny w trudnych warunkach, np. do pracy z odpadami i w niektórych zastosowaniach przemysłowych. Takie rozwiązanie chroni najważniejsze elementy oraz podzespoły i tym samym skutecznie przyczynia się do ograniczenia czasu potrzebnego na czyszczenie maszyny.

Dla zwiększenia wygody operatora wszystkie trzy maszyny mają w kabinie gniazda USB. Zapewniają one niskie napięcie zasilania, dzięki czemu możliwe jest komfortowe ładowanie telefonów komórkowych oraz innych peryferyjnych urządzeń elektronicznych.

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.