Śmieciarki bębnowe Rotopress

Śmieciarki bębnowe Rotopress

Były czasy, gdy większość śmieciarek miała bębnowe mechanizmy zagęszczające i to nie bardzo dawno temu, skoro nadal wiele osób na wszystkie mówi: Bóbr. Teraz dominują pojazdy z hydraulicznymi prasami płytowymi, które zapewniają większy stopień zagęszczenia i są mniej wybredne na różnice w wielkości frakcji odpadów. Metoda bębna obrotowego jest jednak trudna do zastąpienia przy odbiorze np. bioodpadów i popiołów z palenisk domowych. Stanowią one znaczną część odpadów z gospodarstw, a można je wykorzystać do produkcji kompostu czy jako dodatek do materiałów budowlanych. Ich zbiórka stwarza jednak wiele trudności technicznych i organizacyjnych.

FAUN produkuje śmieciarki bębnowe o pojemności od 14 do 25 m3, a także specjalne wykonanie 41 m3 na podwoziu naczepowym.

Rozwiązaniem są śmieciarki FAUN Rotopress z ulepszonym mechanizmem bębnowym. Zasada działania jest niezmienna od lat: odpady załadowane tylnym mechanizmem wrzutowym trafiają do zabudowy w kształcie stalowego cylindra, obracanego za pomocą silnika hydraulicznego. Ściany cylindra mają od wewnątrz spiralę o zacieśniających się zwojach, która natychmiast przenosi odpady, stopniowo zagęszczane, do przodu, aż oprą się o ścianę. Stąd wynika ważna zaleta: szczelność, zmniejszająca pylenie popiołów i odór z bioodpadów. Stopień zagęszczenia można regulować, zależnie od rodzaju odpadów, za pomocą zaworu wyłączającego napęd bębna po osiągnięciu określonego nacisku. Jeśli są to bioodpady, może być korzystne mniejsze zagęszczenie, a tym samym uniknięcie wyciskania płynów. Wanna zasypowa jest tak skonstruowana, by odcieki powstające przy zbiórce nie wydostawały się na zewnątrz, a płyny ściekające w czasie postoju trafiały do zbiornika opcjonalnie mocowanego na odwłoku.

Jedna z pierwszych w Europie elektrycznych śmieciarek to właśnie Rotopress na podwoziu Volvo FE Electric. Połączono w niej cichą pracę pojazdu i prasy ślimakowej, ważną zaletą jest także mała masa zabudowy. Szczelność, brak resztek i zapachów, to kolejne ekologiczne zalety śmieciarki z bębnem obrotowym.

Dzięki stałej cyrkulacji odpady są rozdrobnione, dobrze wymieszane i napowietrzone, co zapobiega fermentacji beztlenowej powodującej nieprzyjemny zapach. Rozładunek polega na zmianie kierunku obrotów bębna, spirala w ciągu kilku minut przenosi do tyłu odpady zgromadzone w zabudowie.

Ważną zaletą Rotopress jest masa własna o 800 kg mniejsza niż śmieciarki tej samej pojemności wyposażonej w prasę hydrauliczną. Dzięki temu zwiększa się ładowność, a maleje zużycie paliwa. W śmieciarkach bębnowych jedynym elementem ruchomym jest bęben, co upraszcza konstrukcję i obsługę, a także obniża koszt okresowych przeglądów i napraw. Dodatkowym atutem modelu Rotopress są przykręcane, a nie spawane płyty ochronne na spiralach: łatwo je wymienić po wielu latach użytkowania.

Odpowiednio dobrany układ zasypowy pozwala opróżniać wszystkie pojemniki o objętości od 60 do 1100 l.

Śmieciarki bębnowe nie mają ciężkiej prasy na tylnym zwisie podwozia, więc może być on krótszy, poprawiając zwrotność. Łatwiej też uzyskać prawidłowy rozkład nacisków na osie pojazdu. Kolejną zaletą eksploatacyjną jest mniejszy hałas, jaki powoduje przy pracy ślimakowy mechanizm zagęszczający. Dzięki temu śmieciarki bębnowe szczególnie dobrze nadają się do obsługi mieszkańców wyczulonych ekologicznie. FAUN proponuje rozwiązania jeszcze obniżające hałas i emisję CO2 w miejscu odbioru odpadów. Jednym z nich jest E­‑Power, elektryczny napęd mechanizmu wrzutowego i bębna zasilany z baterii litowo­‑jonowych ładowanych każdorazowo przed rozpoczęciem porannego kursu. Koncern proponuje także hybrydowe podwozia pod śmieciarki Rotopress i prowadzi prace nad zasilaniem mechanizmów z wodorowego ogniwa elektrycznego.

Bęben śmieciarki Rotopress jest napędzany silnikiem hydraulicznym przez przekładnię redukcyjną. To rozwiązane proste, bezawaryjne, wymagające minimum obsługi.

Zabudowy Rotopress są dostępne w Polsce dzięki spółce EKOCEL, będącej autoryzowanym przedstawicielem handlowym firmy FAUN.

Wojciech Karwas

Leave a Reply

Your email address will not be published.