Nowa generacja maszyn przeładunkowych CAT

Nowa generacja maszyn przeładunkowych CAT

W zapoczątkowanej dwa lata temu gruntownej modernizacji maszyn Cat przyszedł również czas na koparki do prac przeładunkowych. Wszystkie modele zaprojektowano specjalnie pod kątem niezawodnej i wydajnej eksploatacji w zakładach przetwarzania odpadów, na złomowiskach, w tartakach czy składach węgla. Wyróżniają się one znakomitymi parametrami użytkowymi, niższymi kosztami operacyjnymi i jeszcze lepszymi warunkami pracy operatora.

 Aktualną gamę dostępnych koparek przeładunkowych Cat tworzą 4 modele: MH3022, MH3024, MH3026 i MH3040. Wszystkie są dostępne z różnymi konfiguracjami wysięgników i ramion, dzięki czemu bez trudu można dobrać maszynę do konkretnych potrzeb, uwzględniając kryteria, takie jak np. gęstość podnoszonych materiałów, minimalny wymagany zasięg czy ograniczenia spowodowane koniecznością pracy wewnątrz hali.

Caterpillar ma bogatą ofertę własnych chwytaków do koparek przeładunkowych, dzięki czemu klient może otrzymać maszynę w pełni gotową do pracy od jednego producenta, co zapewnia maksymalną niezawodność kompletnego sprzętu i upraszcza obsługę serwisową.

Nowe koparki są napędzane silnikami spełniającymi normę emisji Stage V. Zastosowany układ oczyszczania spalin jest bezobsługowy, co zwiększa dostępność sprzętu. Operator ma do wyboru dwa tryby pracy maszyny, umożliwiające optymalizację osiągów silnika i układu hydraulicznego do aktualnie wykonywanego zadania. Korzystając z nich można w znaczący sposób obniżyć zużycie paliwa: w modelu MH3040 nawet o 25%, w pozostałych o 10%. Wszystkie silniki są przystosowane do zasilania biodieslem B20. Dążąc do maksymalnej wydajności w najtrudniejszych warunkach każdy model ma układ chłodzenia z wentylatorem wyposażonym w funkcję odwrotnego ciągu. W celu jeszcze skuteczniejszego usuwania nagromadzonych zanieczyszczeń można zmontować opcjonalną wibracyjną siatkę chłodnicy, aktywowaną automatycznie po włączeniu odwrotnego kierunku obrotów wentylatora.

Nowe koparki przeładunkowe Cat są wyposażone w system E­‑Fence. Korzystając z tej funkcji operator może utworzyć wirtualne bariery dla ruchu maszyny, by uniknąć przypadkowego uderzenia np. w dach hali.

Wszystkie nowe maszyny przeładunkowe Cat mają większy moment obrotowy mechanizmu obrotu nadwozia, co pozwala na przeładunek większej ilości materiałów w tym samym czasie. Ta zmiana jest najbardziej odczuwalna w przypadku modelu MH3026, ponieważ różnica w porównaniu do jego poprzedniej generacji wynosi aż 20%. W maszynach MH3022/MH3024 i MH3040 moment obrotowy wzrósł równie imponująco, odpowiednio o 7 i 12%. Każda koparka ma ponadto tryb zwiększonego udźwigu oraz funkcję SmartBoom. Pierwsze rozwiązanie ułatwia pracę z ciężkimi ładunkami, drugie pozwala lepiej skupić się na sterowaniu samym chwytakiem i ramieniem, podczas gdy wysięgnik może wówczas swobodnie poruszać się do góry i w dół bez udziału pompy hydraulicznej. Wielu użytkowników, zwłaszcza początkujących, z pewnością ucieszą jeszcze dwie inne, oferowane standardowo funkcje. Rozwiązanie E­‑Fence umożliwia stworzenie wirtualnych barier ze wszystkich stron maszyny, dzięki czemu operator nie musi obawiać się, że zawadzi osprzętem o jakiś słup, albo uderzy w dach hali. Z kolei system Cab Avoid przeciwdziała przypadkowemu doprowadzeniu do kolizji narzędzia roboczego z kabiną.

W ofercie Caterpillar występują dodatkowe fabryczne zabezpieczenia, które gwarantują jeszcze większą ochronę operatora i maszyny. Wśród nich są np. osłony przedniej szyby oraz dachu kabiny.

Przeprojektowana kabina nowych koparek przeładunkowych Cat ma duże szyby z hartowanego szkła oraz wąskie słupki, co w znaczący sposób poprawiło widoczność we wszystkich kierunkach. Przednia szyba i okno dachowe są obecnie grubsze, a dzięki temu lepiej odporne na uderzenia punktowe. Standardowo są montowane kamery tylna i boczna po prawej stronie, w ramach opcji jest dostępny system 360° zapewniający widok z lotu ptaka.

Dzięki eliminacji kolumny kierownicy i zastąpieniu jej joystickiem operator ma lepszy widok na obszar roboczy i więcej miejsca na nogi.

Nowa kabina występuje w wersjach Deluxe i Premium. Nie ma w niej kierownicy (jest dostępna w opcji), ponieważ sterowanie układem jazdy odbywa się za pomocą joysticka. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje się lepszą widoczność do przodu, większą ilość miejsca na nogi oraz łatwiejszy dostęp do wnętrza. Wchodzenie i wychodzenie z kabiny ułatwia możliwość odchylania do góry lewej konsoli. Wszystkie elementy sterujące są rozmieszczone przed operatorem w przemyślany sposób i znajdują się w jego swobodnym zasięgu, tak aby nie musiał wykonywać niepotrzebnych ruchów. Kolorowy monitor dotykowy powiększony do 10 cali oraz ergonomiczne pokrętła ułatwiają poruszanie się po intuicyjnym interfejsie. Każdy z operatorów może zapisać swoje indywidualne ustawienia joysticków czy preferowanego trybu pracy maszyny i szybko je przywołać na podstawie unikatowego identyfikatora użytkownika.

We wszystkich koparkach przeładunkowych Cat znajduje się wyłącznik bezpieczeństwa, który po aktywacji powoduje odcięcie dopływu paliwa do silnika i tym samym wyłącza maszynę. W obwodach opuszczania wysięgnika i ramienia są standardowo montowane zawory zwrotne blokujące wsteczny przepływ oleju w razie nieoczekiwanej utraty ciśnienia hydraulicznego, dzięki czemu osprzęt zawsze pozostaje w bezpiecznej pozycji.

Aby obniżyć całkowite koszty eksploatacji, przy projektowaniu nowych maszyn wiele uwagi poświęcono zagadnieniom serwisowym. Efekty tych prac są bardzo wymierne. Obecnie stosowane filtry oleju hydraulicznego jeszcze skuteczniej wychwytują zanieczyszczenia, a ich trwałość jest o połowę dłuższa niż wcześniej – wymagają wymiany dopiero po 3000 godzin pracy. Z kolei w celu ułatwienia obsługi okres wymiany wszystkich filtrów silnika ujednolicono do 1000 godzin. Tak samo długo wytrzymają nowy filtr powietrza razem z filtrem wstępnym. Co istotne, operatorzy mogą wygodnie śledzić zużycie filtrów oraz sprawdzać terminy przeglądów za pomocą monitora w kabinie.

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.