Premiera szybkoobrotowego rozdrabniacza Terex Ecotec TBG 530T

Premiera szybkoobrotowego rozdrabniacza Terex Ecotec TBG 530T

Gama dostępnych rozdrabniaczy szybkoobrotowych marki Terex Ecotec obejmuje obecnie dwa modele: do 35­‑tonowego TBG 630 dołączył mniejszy TBG 530T, o masie roboczej ok. 20 t. Ich konstrukcja jest zupełnie inna w porównaniu do wcześniej oferowanych maszyn tego typu.

 Oba dostępne rozdrabniacze szybkoobrotowe Terex Ecotec mają jednakowe przeznaczenie. Zostały zaprojektowane z myślą o wydajnym przetwarzaniu dużych ilości odpadów zielonych oraz drewna poużytkowego. Nowy model był już gotowy na początku br., ale najpierw skierowano go na 6­‑miesięczne testy w różnych zakładach, by sprawdzić, jak radzi sobie z możliwie najszerszym spektrum odpadów. Ta faza przebiegła pomyślnie, więc maszyna mogła zostać zaprezentowana szerokiej publiczności i tym samym trafić na rynek.

Maszyna TBG 530 ma „otwartą” komorę załadunkową, dzięki czemu można w niej umieszczać bardzo długie przedmioty. Przenośnik łańcuchowy umożliwia separację zanieczyszczeń, a tym samym wydłuża okres eksploatacji elementów roboczych.

Rozdrabniacz TBG 530T zastępuje maszynę TBG 620, która miała silnik umieszczony z przodu (przy dyszlu), dalej była komora robocza i na końcu przenośnik wyrzutowy. Jeśli chodzi o obecnie oferowane modele, komora załadunkowa znajduje się z przodu i nie jest od tej strony w żaden sposób ograniczona. Pozwala to na rozdrabnianie odpadów znacznie dłuższych niż w przypadku np. modelu TBG 620, ponieważ mogą one wystawać daleko poza maszynę, np. jakieś długie gałęzie, tyczki czy zrzyny. Za komorą załadunkową znajduje się komora robocza, a dopiero potem silnik i na końcu przenośnik wyrzutowy.

Innym wspólnym mianownikiem obu obecnie oferowanych rozdrabniaczy szybkoobrotowych Terex Ecotec jest zasada działania. Przetwarzanie materiałów odbywa się za pomocą zamontowanego poprzecznie wału z wahliwymi młotkami. Taki rodzaj narzędzi roboczych ma swoje uzasadnienie: przy natrafieniu z dużą prędkością na element nierozdrabnialny, młotek „ustąpi” (odchyli się) i nie dojdzie do jego uszkodzenia. Odpowiedni stopień rozdrobnienia materiału wyjściowego gwarantuje sito frakcyjne otaczające część wału. Do wyboru jest kompletna gama takich sit, różniących się kształtem i rozmiarem otworów.

Rozdrabniacz szybkoobrotowy Terex Ecotec TBG 630 to rozwiązanie przeznaczone dla największych zakładów oraz firm wyspecjalizowanych w świadczeniu usług.

W rozdrabniaczu TBG 530T komora załadunkowa jest standardowo wyposażona w przenośnik łańcuchowy, ale można go zastąpić bardziej tradycyjnym przenośnikiem taśmowym. Pierwsze rozwiązanie często okazuje się jednak bardziej korzystne, zwłaszcza kiedy przetwarzaniu jest poddawany materiał z licznymi zanieczyszczeniami. Ażurowy przenośnik pozwala bowiem na separację piachu, kamieni czy innych elementów zakłóceniowych, dzięki czemu nie przedostają się one do rotora.

Ważną zaletą rozdrabniacza TBG 530T jest łatwość obsługi i serwisowania, co wynika przede wszystkim z dobrego dostępu do wszystkich kluczowych elementów. Przykładowo można otworzyć całą pokrywę rotora, zyskując jednocześnie wygodny podest roboczy. Łatwo z niego sięgać do wnętrza komory, aby np. wygodnie i bezpiecznie przeprowadzić smarowanie połączeń obrotowych młotków.

Nowa maszyna została zaprezentowana w pierwszej kolejności na podwoziu gąsienicowym, ale wkrótce ma się pojawić wersja kołowa w postaci przyczepy. Ze względu na dużą masę eksploatacyjną, model TBG 630 występuje tylko na podwoziu gąsienicowym. Obie maszyny wyposażone w podwozia gąsienicowe są w pełni samobieżne i mają zdalne sterowanie układem jazdy. To zaleta ceniona przez wielu klientów, ponieważ umożliwia precyzyjne ustawienie rozdrabniacza i łatwe przemieszczanie go po placu roboczym, bez konieczności angażowania innego sprzętu.

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.