Nowe koparki przeładunkowe CAT do najbardziej wymagających zastosowań

Nowe koparki przeładunkowe CAT do najbardziej wymagających zastosowań

Jeszcze do niedawna gama oferowanych w Europie koparek CAT do prac przeładunkowych obejmowała tylko modele kołowe: MH3022, MH3024, MH3026 i MH3040. W listopadzie ub. roku dołączyły do nich dwie maszyny na podwoziach gąsienicowych, tj. MH3250 i MH3260.

Nowe modele zostały opracowane z myślą o najbardziej wymagających warunkach pracy. Są następcami produkowanych wcześniej maszyn CAT 330D MH i CAT 345C MH. W porównaniu z nimi zapewniają niższe koszty eksploatacji aż o 20%, co udało się osiągnąć m.in. przez obniżenie zużycia paliwa oraz wydłużenie okresów międzyprzeglądowych.

Nowe maszyny są wyposażane w wysokowydajny wentylator z funkcją odwrotnego ciągu, który skutecznie oczyszcza rdzenie chłodnicy i tym samym wydłuża trwałość maszyny.

Oba modele są wyposażone w nowe podwozia o zmiennym rozstawie gąsienic, regulowanym w zakresie od 3220 do 3720 mm. Konfiguracja wąska ułatwia transport, natomiast szeroka gwarantuje odpowiednią stabilność w miejscu pracy. Dzięki imponującemu zasięgowi maksymalnemu, który wynosi 16,85 m w przypadku maszyny MH3250 i 18 m dla MH3260, nowe koparki rzadziej wymagają manewrowania na placu roboczym, co przekłada się na wyższą wydajność.

Osiągi dostosowane do potrzeb

W nowych koparkach przeładunkowych do wyboru są trzy tryby pracy, tj. Power, Smart i Eco, dzięki którym można uzyskać niższe koszty eksploatacji, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej sprawności maszyny. W trybie Smart osiągi silnika i układu hydraulicznego są automatycznie optymalizowane pod kątem bieżących potrzeb, zapewniając balans między zużyciem paliwa, a osiągami. W trybie Power operator zawsze ma do dyspozycji maksymalną moc, by pracować jak najszybciej. Przy włączonym trybie Eco priorytetem jest jak najniższe spalanie. Warto go stosować w przypadku mniej wymagających zadań. Obie maszyny są napędzane nowoczesnymi, ekonomicznymi silnikami spełanijącymi normę emisji Stage V. Mogą być zasilane olejem napędowym z dodatkiem biokomponentów – do B20 włącznie.

Nowe koparki są przystosowane do pracy na wysokości do 2600 m n.p.m. i przy temperaturze powietrza do 52°C. Silne mrozy też nie są dla nich przeszkodą, zachowują zdolność rozruchu nawet przy -32°C. Układ hydrauliczny jest wyposażony w automatyczne podgrzewanie, co pozwala na szybsze rozpoczęcie efektywnej pracy i pomaga zwiększyć trwałość zastosowanych podzespołów.

Chcąc zapewniać jak największą wszechstronność maszyn, przygotowano bogaty zestaw osprzętu roboczego oraz różne opcje ramion i wysięgników. Dla przykładu model MH3250 może być fabrycznie wyposażony w generator prądu o mocy 25 kW do zasilania chwytaka magnetycznego. Dzięki temu jedna maszyna jest w stanie pracować z wieloma materiałami w różnych miejscach zakładu.

Podstawowe dane techniczne nowych koparek przeładunkowych MH3250 i MH3260

ModelMH3250MH3260
SilnikCAT C9.3BCAT C13
*Moc użyteczna, kW (KM)232 (311)316 (424)
Masa eksploatacyjna (t)48,8560,42
Maksymalny zasięg (m)16,8518,0
Maksymalna wysokość (m)18,8517,82
*Podana moc użyteczna jest mocą zmierzoną na kole zamachowym silnika wyposażonego w wentylator pracujący z minimalną prędkością obrotową, układ dolotowy powietrza, układ wydechowy i alternator.

Komfortowe warunki

Wygłuszenie kabiny za pomocą skutecznej izolacji akustycznej oraz gumowe amortyzatory pochłaniające wibracje zapewniają lepszy komfort i ograniczają zmęczenie, co przekłada się na większą wydajność pracy. Wszystkie elementy sterujące są umieszczone przed operatorem w jego swobodnym zasięgu, tak aby nie musiał wykonywać niepotrzebnych ruchów. Lewą konsolę można odchylić do góry, co ułatwia wchodzenie i wychodzenie z kabiny. Fotel typu Premium ma amortyzację pneumatyczną, jest podgrzewany i wentylowany, gwarantując odpowiednie warunki pracy o każdej porze roku.

Przednia szyba jest wykonana z grubego szkła laminowanego odpornego na uderzenia, które spełnia wymagania klasy P5A. Tuż przed nią oraz nad dachem zamontowano solidne kraty stanowiące dodatkowe zabezpieczenie przed większymi i cięższymi przedmiotami.

Duży, 10-calowy monitor dotykowy o wysokiej rozdzielczości oraz ergonomiczne pokrętła ułatwiają poruszanie się po intuicyjnym interfejsie. Dzięki nowej funkcji identyfikacji operatora istnieje możliwość zapisywania przez kilku użytkowników indywidualnych ustawień joysticków czy preferowanego trybu pracy silnika, a maszyna automatycznie przywoła odpowiednią konfigurację po zalogowaniu się danej osoby. Kabina jest podnoszona na wysokość nieco ponad 6 m, aby usprawnić załadunek i rozładunek wysokich pojazdów oraz obsługę wysokich maszyn stacjonarnych, takich jak np. prasonożyce.

W trosce o bezpieczeństwo

Wąskie słupki w połączeniu z dużymi szybami ze szkła hartowanego oraz spłaszczoną pokrywą silnika zapewniają operatorowi znakomitą widoczność we wszystkich kierunkach. Operator może ponadto kontrolować obszar roboczy za pomocą monitora, na którym jest wyświetlany obraz z kamery cofania oraz kamer bocznych, wchodzących w skład standardowego wyposażenia.

Podwozie gąsienicowe gwarantuje znakomitą stabilność i jest lepiej odporne na wszelkiego rodzaju blachy, pręty czy druty, co w takich aplikacjach nabiera szczególnego znaczenia.

Platforma serwisowa na górnym poziomie ze schodkami wykonana z przeciwpoślizgowej płyty perforowanej gwarantuje łatwy, bezpieczny i szybki dostęp do punktów obsługowych maszyny. Jeśli w układzie hydraulicznym dojdzie do usterki, kabinę można bezpiecznie opuścić za pomocą dwóch zaworów awaryjnych, z których jeden znajduje się w kabinie, natomiast drugi na zewnątrz koparki. Zawory zwrotne na wysięgniku i ramieniu zapobiegają cofaniu się oleju, aby utrzymać położenie osprzętu w razie nieoczekiwanego spadku ciśnienia w układzie hydraulicznym. Bezpieczeństwo pracy zwiększają też inne, standardowo stosowane rozwiązania, jak np. system Cab Avoidance, który zapobiega przypadkowej kolizji narzędzia roboczego z kabiną. Z kolei funkcja E-Fence pozwala na stworzenie wirtualnych granic dla ruchu osprzętu, po przekroczeniu których następuje automatyczne unieruchomienie maszyny. Jest ona szczególnie przydatna podczas operowania w niskich halach lub miejscach o ograniczonej przestrzeni manewrowej.

Uproszczona obsługa serwisowa

Dzięki ujednoliceniu okresów obsługowych dla różnych podzespołów i wydłużeniu cykli wymiany filtrów, przeglądy nowych koparek przeładunkowych CAT zabierają mniej czasu, a ich przeprowadzanie jest tańsze. Stosowane obecnie filtry paliwa oraz filtr wlotu powietrza razem z filtrem wstępnym starczają nawet na 1000 godzin pracy. Z kolei nowy filtr oleju hydraulicznego jeszcze lepiej wychwytuje zanieczyszczenia, a okres jego wymiany wydłużono do 3000 godzin pracy – to o 50% więcej niż w przypadku starszych filtrów. Operatorzy mogą wygodnie kontrolować zużycie filtrów na monitorze w kabinie, który dostarcza też informacje o zbliżającym się terminie przeglądu. Aby ułatwić utrzymanie maszyny w jak najlepszym stanie technicznym, m.in. poprzez działania prewencyjne, wprowadzono króćce CAT S·O·S umożliwiające szybkie pobieranie próbek płynów eksploatacyjnych do analizy. Ważną zaletą nowych modeli koparek przeładunkowych są też rozszerzone możliwości obsługi zdalnej, co usprawnia serwisowanie maszyn i pozwala zaoszczędzić na kosztach dojazdu do serwisu. Usługa Remote Flash aktualizuje oprogramowanie pokładowe poza godzinami pracy, aby maszyna zawsze działała z jak najwyższą sprawnością i bez przestojów. Z kolei aplikacja CAT pozwala na wygodne zarządzanie lokalizacją czy czasem aktywności, a także sygnalizuje, gdy wymagany jest przegląd okresowy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.