Śmieciarko-myjki KOMUNAL WASH teraz w wersji do pojazdów spełniających  wymagania Ustawy o elektromobilności

Śmieciarko-myjki KOMUNAL WASH teraz w wersji do pojazdów spełniających  wymagania Ustawy o elektromobilności

O zaletach systemów myjących KOMUNAL WASH montowanych na śmieciarkach nikogo nie trzeba przekonywać. Rozwiązanie zaproponowane w 2009 r. przez KOMUNAL TRUCK znakomicie trafiło w potrzeby polskich firm komunalnych. Jest powszechnie cenione za skuteczność, prostą konstrukcję i łatwość obsługi, ale także za wymierne korzyści ekonomiczne. Dlatego wielu obecnych i przyszłych klientów firmy z Siemianowic Śląskich z pewnością ucieszy fakt, że opracowano wersję bestsellerowego rozwiązania dostosowaną do pojazdów zasilanych gazem ziemnym CNG i LNG oraz z napędem elektrycznym.

Zbiorniki są wykonane ze stali nierdzewnej o grubości 4 mm. Ich kształt jest dopasowany do zabudowy, co zapewnia maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i jednocześnie estetyczny wygląd pojazdu.

Wspólnym mianownikiem takich śmieciarek jest niemal całkowite wykorzystanie przestrzeni między osiami przez butle gazowe oraz akumulatory, które dodatkowo zwiększyły masę pojazdów. Z tego względu zaprojektowano nowy moduł zbiorników wraz ze zintegrowaną instalacją oraz pompą wodną. To niezależna, samonośna konstrukcja zamontowana między skrzynią ładunkową, a kabiną. Umieszczona w tym miejscu poprawia rozkład nacisków na osie, zwłaszcza na początkowym etapie zbiórki odpadów, gdy płyta wypychowa znajduje się przy odwłoku. Całość jest wykonana ze stali nierdzewnej AISI 304 o grubości 4 mm bez zewnętrznej ramy, co pozwoliło na uzyskanie dużej pojemności zbiorników: na wodę czystą 1800 litrów, brudną – 1200 litrów. Maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni sprawia, że zastosowany moduł zmniejsza pojemność śmieciarki tylko o 2 m3. W obu zbiornikach są falochrony, które zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy i hamowania.

System KOMUNAL WASH może myć wszystkie pojemniki obsługiwane przez śmieciarkę, na której został zamontowany. Głównymi elementami myjącymi są dwie głowice rotacyjne z czterema dyszami wysokociśnieniowymi oraz dwie tzw. turbodysze (po jednym zestawie na stronę). Po wyładunku odpadów następuje odchylenie zespołów myjących od ścian odwłoka oraz ich uniesienie, tak że sięgają w głąb kosza. Jeśli w danym momencie operator opróżnia tylko jeden pojemnik, np. 120‑litrowy, wówczas uruchamiany jest tylko jeden zespół myjący, co gwarantuje oszczędność wody, a jednocześnie zapobiega rozprzestrzenianiu mgły wodnej. Standardowy czas mycia pojemników wynosi 6, 12, 18 lub 24 sekundy, ale na życzenie klienta można zaprogramować inne cykle.

Obie głowice myjące mają po cztery dysze: jedną punktową i trzy szerokokątne. Pierwsza służy do podcinania przyklejonego do ścian brudu, a pozostałe do zmywania i wypłukiwania z pojemnika nieczystości. Elementy umieszczone poniżej to tzw. turbodysze, skierowane wyłącznie na dno pojemnika, ponieważ zwykle jest ono najbardziej zabrudzone.

Chcąc uzyskać jeszcze lepszy efekt mycia, do wody dodaje się detergenty, środki dezynfekcyjne, antyodorowe itp. Ale takie substancje rozpuszczone w wodzie o podwyższonej temperaturze czy nawet sama ciepła woda działają znacznie lepiej niż w przypadku, gdy jest ona zimna. Dlatego firma KOMUNAL TRUCK oferuje do swoich produktów autorski, opatentowany na całą Europę system podgrzewania wody. Na czym polega jego wyjątkowość? W zbiorniku czystej wody znajduje się spiralna wężownica, przez którą przepływa olej hydrauliczny z układu napędzającego elementy zabudowy (prasę, płytę wypychową, wrzutnik i odwłok). Jest ona zamontowana na tzw. powrocie, gdzie olej hydrauliczny ma już niskie ciśnienie. Podczas pracy śmieciarki podgrzewa się on do temperatury ok. 70°C lub wyższej, więc wężownica działa jak grzałka czystej wody. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. Zanurzona w wodzie wężownica działa podobnie jak chłodnica oleju i ogranicza negatywny wpływ wysokiej temperatury na układ hydrauliczny.

W skład systemu KOMUNAL WASH wchodzi też ręczna lanca wysokociśnieniowa, która dzięki 15‑metrowemu wężowi umieszczonemu na bębnie z automatycznym zwijaczem, umożliwia wygodne mycie pojemników z zewnątrz, ale także samej śmieciarki, kontenerów, wiat przystankowych, znaków drogowych itp.

Aby wyruszyć na rejon od razu z ciepłą wodą, wężownicę można uzupełnić dwiema grzałkami o mocy 3 kW każda. Są one podłączane do zwykłej sieci 230 V i umożliwiają podgrzewanie i utrzymywanie odpowiedniej temperatury cieczy podczas postoju śmieciarko-myjki w bazie, np. w nocy. Do wyboru jest jeszcze klasyczne rozwiązanie, czyli typowy podgrzewacz wody zasilany olejem napędowym z regulacją temperatury.

Systemy myjące KOMUNAL WASH są oferowane jako fabryczne wyposażenie śmieciarek Terberg oraz NTM montowanych na podwoziach 2- i 3-osiowych, z ręcznymi i automatycznymi urządzeniami załadunkowymi. Dostępne są też wersje służące do obsługi pojemników podziemnych oraz tzw. dzwonów, a także instalowane w pojazdach używanych z zabudowami innych producentów. W ostatnim przypadku zbiorniki są umieszczane we wnętrzu skrzyni ładunkowej, nieznacznie skracając zakres pracy płyty wypychowej.

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.