Od niedawna do grona firm reprezentowanych w naszym kraju przez spółkę Arcon Polska dołączyła firma JÖST. To niemieckie przedsiębiorstwo z ponad 100‑letnią historią wyspecjalizowane w zaawansowanych rozwiązaniach separacyjnych opartych głównie o techniki wibracyjne.
Działalność firmy JÖST można podzielić na cztery zasadnicze obszary. Pierwszy tworzą przesiewacze wibracyjne. Kolejny dotyczy separatorów powietrznych, czyli separacji gęstościowej na zasadzie ciężkie‑lekkie z wykorzystaniem strumienia powietrza i układów kombinowanych, w tym z zastosowaniem elementów wibracyjnych. Trzeci obszar działalności polega na dostarczaniu rozwiązań dla odlewni, natomiast czwarty obejmuje zaawansowane technologie dla przemysłu, także chemicznego i farmaceutycznego, w postaci różnego rodzaju specjalistycznych podajników, dozowników, systemów chłodzenia itp. Z oczywistych względów głównym przedmiotem zainteresowania dla firmy Arcon Polska są przesiewacze, podajniki oraz separatory powietrzne, ponieważ znajdują szerokie zastosowanie w procesach przetwarzania odpadów komunalnych, biodegradowalnych, recyklingu tworzyw sztucznych, metali, stłuczki szklanej, a nawet materiałów porozbiórkowych i kruszyw.
JÖST jest jedną z nielicznych firm, która produkuje pokłady przesiewające oraz kompletne przesiewacze i jednocześnie własne napędy wibracyjne. To bardzo istotne, ponieważ właściwy dobór napędu ma kluczowe znaczenie dla wydajności i efektywności działania takich maszyn. W ofercie niemieckiego producenta są typowe przesiewacze z pokładami stałymi oraz przesiewacze wyposażone w pokłady dynamiczne, czyli tzw. flip‑flow. Pokłady dynamiczne wykonują ruch nie tylko w kierunku poziomym, ale również pionowym, który przypomina ruch trampoliny. Dzięki temu znakomicie nadają się one do pracy z materiałami o dużej wilgotności, zwięzłości, mającymi tendencję do zapychania otworów w pokładach, co obniża skuteczność przesiewania i powoduje przestoje wynikające z konieczności czyszczenia elementów roboczych. Maszyny typu flip‑flow są zdolne do samooczyszczania, więc z powodzeniem można je stosować do przesiewania np. kompostu, odpadów komunalnych, tworzyw sztucznych, złomu postrzępiarkowego itp. W ofercie występują zarówno małe, specjalistyczne rozwiązania z pokładami o szerokości od 0,5 m i długości 1‑2 m, po duże maszyny wyposażone w pokłady 3×8 m zapewniające wydajność sięgającą kilkudziesięciu t/h.
Mocną stroną firmy JÖST są również separatory powietrzne. Jednym z bardziej zaawansowanych rozwiązań tego typu jest maszyna AirVibe, która łączy technologię separacji powietrznej z separacją wibracyjną. Umożliwia w jednym przejściu materiału rozdzielenie np. metali od drewna albo kamieni i dodatkowo jeszcze jakiejś frakcji lekkiej, np. w postaci tekstyliów czy drobnych zanieczyszczeń i pyłu. Innym ciekawym przykładem separatora powietrznego dostępnego w ofercie JÖST jest zig‑zag. Zasadniczy element takiej maszyny stanowi pionowy kanał w kształcie zygzaka, do którego od spodu jest wdmuchiwane powietrze. Zasypywany od góry materiał odbija się od ukośnie ustawionych ścian kanału, co powoduje jego rozluźnienie i tym samym uwolnienie frakcji lekkiej, przechwytywanej następnie przez strumień powietrza. Zig‑zag może być stosowany jako niezależny separator umożliwiający rozdzielenie frakcji ciężkiej i lekkiej, ale często wykorzystuje się go na wejściu do innego separatora. Dobrym przykładem jest linia technologiczna do recyklingu złomu postrzępiarkowego. Z rozdrobnionego wsadu separator zig‑zag skutecznie wyeliminuje lekkie materiały, np. gąbkę z foteli, skrawki tapicerki, tekstylia i folie, więc kolejnym etapom separacji mającym na celu rozdzielenie np. metali od twardych tworzyw sztucznych, będzie poddawany czystszy materiał. Takie postępowanie zapewnia większą wydajność i skuteczność całego procesu oraz lepszą jakość frakcji końcowych ułatwiającą ich ponowne wykorzystanie.
Dla szeroko pojętej branży recyklingu ważną część oferty firmy JÖST stanowią też podajniki wibracyjne. Ich zadanie nie polega jedynie na dostarczeniu materiału, ale przede wszystkim na rozmieszczeniu go w taki sposób, aby tworzył jednorodną i równomierną warstwę. Dzięki temu materiał jest lepiej rozluźniony, jego cząstki są mniej posklejane i nie leżą jedna na drugiej, co sprawia, że łatwiej je separować, np. na separatorze optycznym czy wiroprądowym.
Podobnie jak w przypadku innych reprezentowanych marek, firma Arcon Polska zapewnia kompleksową obsługę posprzedażową w zakresie oferowanych rozwiązań JÖST, obejmującą m.in. profesjonalny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz dystrybucję oryginalnych części zamiennych.
Karol Wójtowicz
Leave a Reply