Nowy kompaktor CAT 816

Nowy kompaktor CAT 816

Kontynuując ponad 50­‑letnią tradycję maksymalnej skuteczności zagęszczania i solidności konstrukcji, nowy kompaktor do pracy na składowiskach Cat 816 otrzymał dodatkowe osłony i rozwiązania techniczne minimalizujące ryzyko nieplanowanych przestojów. Z kolei przeprojektowane zgrupowanie punktów obsługowych przyspiesza wykonywanie bieżących czynności serwisowych, a unowocześniona kabina zapewnia lepszy komfort, umożliwiając jeszcze efektywniejszą pracę.

 Chcąc ograniczyć ryzyko ewentualnych uszkodzeń, osłony nadwozia tuż nad tylnymi kołami mają zmieniony kształt, dzięki czemu skutecznie odpychają śmieci od ramy i pokrywy silnika. W znacznej części są one otwierane, przy czym nowy, zabudowany zawias zapobiega przypadkowemu otwarciu drzwiczek, chroniąc w ten sposób wewnętrzne podzespoły przed dostaniem się zanieczyszczeń. Takie rozwiązania zmniejszą liczbę awarii powodowanych uciążliwymi warunkami pracy na składowiskach odpadów.

Ograniczenie potrzeb serwisowych nawet o 12%

W kompaktorze Cat 816 zastosowano nowy filtr powietrza z lepszym uszczelnieniem, który ma cztery razy większą trwałość niż w poprzedniej generacji maszyny. Operator jest informowany o jego zatkaniu za pomocą elektronicznego wskaźnika zamontowanego na wlocie powietrza. Strefa chłodnicy została zabezpieczona specjalną osłoną z gęstą siatką, która zapobiega dostawaniu się drobnych zanieczyszczeń, co mogłoby zaburzyć przepływ powietrza, natomiast wentylator z funkcją automatycznej i ręcznej zmiany kierunku obrotów pozwala wydmuchać nagromadzone resztki. Wzierniki w obwodach cieczy chłodzącej i oleju przekładniowego oraz układzie hydraulicznym przyspieszają kontrolę i zmniejszają ryzyko zanieczyszczenia. Wyłącznik awaryjny, główny wyłącznik prądu (tzw. odłącznik akumulatorów) i złącze wspomagania rozruchu są łatwo dostępne z poziomu podłoża, zapewniając wygodniejszą obsługę maszyny, ale też większe bezpieczeństwo pracy. Wzmocnione, główne elementy kompaktora Cat 816 nadają się do regeneracji, co znacznie wydłuża okres ich przydatności. Ponowne wykorzystanie podzespołów jest znacznie tańsze niż kupowanie nowych, dlatego przyczynia się do istotnego obniżenia całkowitych kosztów eksploatacji sprzętu.

Wyższa wydajność pracy operatora

Kabina nowego kompaktora zapewnia lepsze warunki pracy i łatwiejsze sterowanie, dzięki czemu operator może efektywniej wykonywać różne operacje. W maszynie zastosowano m.in. panele przełączników zabezpieczone odporną na zużycie membraną, zapłon „z kluczyka” oraz przełącznik elektrohydraulicznego załączania i zwalniania hamulca postojowego. Unowocześniony system Cat STIC skraca realizację wielu zadań, redukując zmęczenie operatora i równocześnie pozwalając na wykonywanie więcej pracy w tym samym czasie. Rozwiązanie STIC łączy w jednej ergonomicznej dźwigni możliwość wyboru kierunku jazdy, zmiany biegów oraz inne funkcje.

Kabina została zamontowana do podwozia za pomocą tzw. wibroizolatorów skutecznie ograniczających drgania i hałas, na które narażony jest operator. Wypo-sażenie maszyny obejmuje nowy, amortyzowany fotel pokryty skórą, z ogrzewaniem i chłodzeniem, ręczną regulacją położenia w wielu płaszczyznach oraz elektryczną regulacją podparcia odcinka lędźwiowego oraz pleców. Dzięki temu każdy operator znajdzie dla siebie wygodną pozycję, co polepsza jego percepcję i jednocześnie ogranicza zmęczenie podczas wielogodzinnej pracy. W kabinie jest utrzymywane delikatne nadciśnienie, zapobiegając przedostawaniu się do wnętrza drobnych zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów. Automatyczna klimatyzacja samoczynnie utrzymuje zadaną przez operatora temperaturę.

Operator jest informowany o parametrach eksploatacyjnych maszyny na dotykowym ekranie trzeciej generacji z przyjaznym dla użytkownika interfejsem. Pokazuje on dane z systemu zarządzania informacjami o kluczowym znaczeniu Vital Information Management System (VIMS), skutecznie zapobiegając nieprzewidzianym przestojom. Przydatne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chodzi zarządzanie flotą maszyn, stanowi technologia Cat Link, która za pośrednictwem systemu VisionLink umożliwia dostęp przez internet do najważniejszych informacji o sprzęcie, takich jak ich bieżąca lokalizacja, czas pracy, zużycie paliwa, czas bezczynności czy kody diagnostyczne usterek. Z kolei system Cat Compact wyświetla w kabinie wskazówki robocze, aktualne położenie maszyny czy liczbę wykonanych przejazdów, pomagając w ten sposób oszczędzać paliwo i minimalizować zużycie kompaktora oraz uzyskiwać lepsze zagęszczenie odpadów. Montowana standardowo tylna kamera zwiększa bezpieczeństwo operatora i osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu maszyny.

Sprawdzony i wydajny układ napędowy

Nowy kompaktor Cat 816 przeznaczony specjalnie do pracy na składowiskach odpadów jest napędzany znanym i sprawdzonym silnikiem Cat C7.1, zaprojektowanym pod kątem oszczędności paliwowej i większej gęstości mocy. Dostępne są dwie wersje tej jednostki, tj. Stage V i Stage IIIA, uwzględniające różnice wymogów ekologicznych na poszczególnych rynkach. W maszynie zastosowano zaawansowany system zarządzania pracą skrzyni biegów (APES), który optymalizuje zmianę przełożeń, zapewnia wyższy moment obrotowy na pochyłościach i pozwala na dodatkowe oszczędzanie paliwa dzięki przenoszeniu napędu także podczas zmiany biegów.

Mieszana konfiguracja kołków zapewnia wymierne korzyści. Elementy typu Paddle (o przekroju prostokątnym) pozwalają zwiększyć trakcję, natomiast Plus (o przekroju krzyżowym) są odpowiedzialne za stabilność poprzeczną.

Kołki rozdrabniająco­‑zagęszczające typu Paddle (o przekroju prostokątnym) i Plus (o przekroju krzyżowym) zostały zaprojektowane specjalnie dla kompaktorów Cat, wyraźnie zwiększając skuteczność zagęszczania i przyczepność do podłoża. Zgarniacze i opcjonalne palce oczyszczające zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń na kołach, tak aby ugniatanie odpadów było intensywniejsze i przebiegało bardziej efektywnie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.