Nowe maszyny Pronar na eRobocze Show

Nowe maszyny Pronar na eRobocze Show

Pronar jest największym krajowym producentem maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych. W swym rozwoju stawia jednak nie tylko na skalę produkcji, ale także na jakość i niemal systematyczne poszerzanie oferty, docierając do coraz większej grupy nabywców.

Na targach Bauma 2022 w Monachium debiutowały m.in. dwie maszyny recyklingowe: mobilny przesiewacz pokładowy MPP 1238S i kruszarka szczękowa MJC 6510. Weszły one do oferty firmy wkrótce po tym premierowym pokazie. Na tegoroczne centralne eRobocze Show w Lubieniu Kujawskim firma Pronar przywiozła kolejne nowości: mobilny przesiewacz trzypokładowy MPP 1550.3k oraz kruszarkę udarową MIC 7010. Szybkie tempo rozwoju tej grupy maszyn wynika z uruchomienia w połowie ub. roku w fabryce w Siemiatyczach przystosowanych do ich produkcji zautomatyzowanych linii technologicznych.

Przesiewacz trójpokładowy MPP 1550.3k umożliwia wyodrębnienie czterech frakcji, kierowanych na system przenośników: centralny z przodu maszyny o szerokości 1200 mm, prawy i lewy (800 mm) oraz skośny (500 mm). Maszyna waży 34,5 t.

Oba nowe modele maszyn charakteryzują się bardzo dużą wydajnością, niższymi kosztami pracy oraz innowacyjnymi rozwiązaniami, za które producent zdobywa coraz większe uznanie światowej branży budowlanej i recyklingowej. Mobilne przesiewacze pokładowe są dla niej kluczowe, gdyż wydajna i skuteczna separacja materiałów na różne frakcje umożliwia wykorzystanie ich w kolejnych procesach produkcji lub odzysku surowców. MPP 1550.3k jest przeznaczony do przesiewania piasku, żwiru, kruszonego kamienia, węgla i materiałów pozyskanych z recyklingu. Maszyna może być produkowana w wersji ze skrzynią 2- lub 3-pokładową o wymiarach 1500 x 5000 mm z napędem hydraulicznym i zmiennym kątem przesiewania, dzięki czemu można uzyskać wydajność sięgającą nawet 350 t/h. Główne zalety tego przesiewacza to pojemna skrzynia załadowcza standardowo wyposażona w kratę sterowaną radiowo (i opcjonalnie w kratę wibracyjną), hydraulicznie rozkładane przenośniki umożliwiające szybkie przygotowanie do pracy czy system łatwej wymiany sit, nie wymagającej użycia narzędzi specjalnych. Źródłem napędu jest silnik Cat o mocy 136 KM.

Kruszarka udarowa MIC 7010 może pracować w najbardziej wymagających warunkach. Jej budowa sprzyja szybkiej konfiguracji na placu roboczym i uzyskaniu niskich kosztów eksploatacji.

Kruszarka udarowa MIC 7010 jest w końcowej fazie testów technicznych, do sprzedaży trafi na przełomie roku. Wyposażono ją w silnik Cat o mocy aż 340 KM, co umożliwi bezproblemową pracę przy recyklingu gruzu i asfaltu oraz produkcji kruszyw drogowych. Sercem maszyny jest komora udarowa o otworze wlotowym 1030 x 710 mm. Zmienna prędkość obrotowa rotora pozwala na uzyskanie wysokiej jakości materiału końcowego o regularnym kształcie.

Stabilizator gruntu SGD-21 jest wyposażony w wał o długości 2100 mm z 66 zębami. Do wyboru są trzy rodzaje elementów roboczych, zależnie od wykonywanej pracy.

Przedsiębiorstwa branży recyklingowej mogą także wybierać spośród wielu modeli mobilnych przenośników taśmowych. Na początku roku Pronar rozszerzył ofertę o największy model MPT 30/1g (długość elementów roboczych wynosi ponad 30 m). Maksymalna wydajność tej maszyny (do 500 t/h) jest dobrana do najbardziej popularnych przesiewaczy i kruszarek, natomiast kosz zasypowy można dostosować za pomocą nadstawek do załadunku ładowarką lub koparką. Nowa maszyna pozwala na usypywanie pryzm o wysokości do 13 m. Przenośniki Pronaru poruszają się za pomocą gąsienic, w przypadku modelu MPT 30/1g o masie 15,75 t do napędu zastosowano silnik Cat 2,8 l o mocy 75 KM. Konstruktorzy firmy pracują nad układem Dual Power, w którym silnik spalinowy będzie wykorzystywany tylko do przemieszczania maszyny, natomiast do napędu pozostałych funkcji posłuży silnik elektryczny. Przyczyni się to do obniżenia zużycia energii oraz emisji zanieczyszczeń.

Największy w ofercie Pronaru przenośnik MPT 30/1g ma konstrukcję kratownicową ze względu na aż 30-metrową długość.

Stabilizator gruntu Pronar SGD21 również jest jedną z najnowszych maszyn i debiutantem ubiegłorocznej Baumy. Urządzenie jest niezastąpione np. przy budowie zakładów przetwarzania odpadów, gdy trzeba przygotować powierzchnię pod hale, parkingi, kwatery czy drogi technologiczne mieszając grunt z dodatkami poprawiającymi jego spoistość. Jest także bardzo skuteczne przy rekultywacji terenów zielonych, z których trzeba usunąć pozostałości korzeni drzew. Największa tego typu maszyna w ofercie firmy ma szerokość roboczą 2100 mm, a zęby umieszczone na wale o średnicy 870 mm są w stanie zagłębić się nawet do 400 mm pod powierzchnię ziemi. Stabilizator jest montowany na tylnym TUZ-ie ciągnika i napędzany wałkiem odbioru mocy. W tym przypadku ciągnik powinien dysponować mocą w przedziale 184-265 kW (250-360 KM). Masa SGD-21 w wersji z płytą równającą wynosi 4450 kg. W maszynie można również zastosować bardziej skuteczny wał równający, jej masa wzrasta wtedy do 5050 kg.

Rozszerzeniem oferty dealerów Pronaru są ciągniki marki TYM, w tym najnowszy model z silnikiem Deutz o mocy 130 KM, który trafi do sprzedaży w przyszłym roku.

W tym roku sieć sprzedaży Pronaru podejmie także dystrybucję ciągników rolniczych koreańskiej marki TYM, a od przyszłego roku Pronar stanie się jej wyłącznym dystrybutorem. Wszystko dzięki wielkiemu zasięgowi działania firmy Pronar, co zaowocowało współpracą na wielu płaszczyznach z azjatyckim producentem. Dostarczane do Polski ciągniki TYM będą wyposażane w osprzęt a także koła Pronaru. Podlaska firma jest obecnie światowym wiceliderem produkcji kół do maszyn wolnobieżnych i ma ambicję zająć pierwsze miejsce. Pronar Wheels został rozbudowany o kolejną fabrykę w Narwi, dzięki temu jego możliwości produkcyjne zwiększyły się co najmniej dwukrotnie. Teraz powstaje tam ok. 1 mln sztuk kół roczne, natomiast w planach jest 2 mln lub więcej. Oznacza to również zatrudnienie kolejnych 500 osób. Inwestycja jest w końcowej fazie realizacji.

Wojciech Karwas

Leave a Reply

Your email address will not be published.