Z roku na rok rośnie popularność zadaszeń łukowych. Wiele firm stosuje pokrycia membranowe rozpięte na stalowym stelażu. Inaczej jest w przypadku marki Develagro, którą wyróżnia stalowa konstrukcja samonośna. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Develagro – łukowe hale stalowe i Ovoville – energooszczędne domy łukowe to marki, które istnieją już 10 lat. Należą do rodzinnej firmy Globarch z siedzibą w Bykowie niedaleko Wrocławia. Technologia, którą oferuje została zaczerpnięta z amerykańskiej armii, gdzie jest stosowana m.in. do budowy hangarów oraz obiektów infrastruktury wojskowej. W Polsce jej zalety najszybciej docenili klienci indywidualni, w tym branża rolnicza, natomiast obecnie coraz więcej zamówień pochodzi z szeroko rozumianego przemysłu oraz sektora publicznego. Takie rozwiązania wprowadza również rząd i Wojsko Polskie.
Rosnące zainteresowanie halami Develagro ma swoje uzasadnienie. Wszystkie obiekty powstają w oparciu o stalowe profile łukowe wykonywane w miejscu inwestycji z kręgów blachy konstrukcyjnej. Elementy te są następnie łączone ze sobą poprzez falcowanie krawędzi, zapewniając 100-procentową szczelność. Co istotne, nie ma konieczności stosowania jakichkolwiek śrub, wkrętów czy nitów! Hala łukowa wykonana metodą łączenia na rąbek jest odpowiednio sztywna i odporna na wysokie obciążenia śnieżne oraz wiatrowe. Można ją nawet pokryć zielenią albo zamontować na niej panele fotowoltaiczne. Wznoszenie hal Develagro przebiega bardzo sprawnie – w ciągu dnia firma jest w stanie wykonać nawet 200 m2 pokrycia dachowego.

Zależnie od potrzeb takie obiekty mogą być budowane bezpośrednio na podłożu lub na podwyższeniu w postaci np. ściany żelbetowej albo muru z bloków betonowych. W ofercie są trzy rodzaje hal w systemie Develagro: standardowy łuk, łuk z bocznymi ścianami oraz dach dwuspadowy. Budowane przez marki Develagro i Ovoville obiekty stalowe mają rozpiętość od 6 do 32 m. Stosowana blacha ma grubość od 1 do 1,5 mm i jest zabezpieczona antykorozyjnie. W ramach opcji można również wybrać blachę kolorową.
Od kilku już lat marki Develagro i Ovoville z powodzeniem oferują również hale izolowane, osiągające parametry budownictwa pasywnego. W tym przypadku podstawowym elementem jest opatentowany IZOPANEL DEVELAGRO, który składa się z dwóch stalowych profili między którymi znajduje się kilkudziesięciocentymetrowa warstwa materiału izolacyjnego. Jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że znajduje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, sportowym, przemysłowym i usługowym.
Standardowe, nieizolowane obiekty Develagro mogą pełnić rolę magazynów, hal produkcyjnych, garaży itp., dzięki czemu stanowią bardzo atrakcyjną propozycję dla branży komunalnej i recyklingowej. Wysoka konstrukcja umożliwia przechowywanie dużych ilości odpadów, a także pozwala na łatwe segregowanie materiałów do różnych stref, co ułatwia proces recyklingu. Są one zabezpieczone przed opadami deszczu, śniegu, wiatrem czy nadmiernych nasłonecznieniem. Zapobiega to degradacji surowców i ułatwia przetwarzanie. W halach Develagro można stosować systemy wentylacyjne, które zapobiegają gromadzeniu się nieprzyjemnych zapachów i umożliwiają odprowadzanie szkodliwych gazów. Często są też wyposażane w instalacje przeciwpożarowe, monitoring czy oznakowanie stref niebezpiecznych. To wszystko sprawia, że hale Develagro doskonale nadają się do przechowywania różnych frakcji odpadów i łatwo je dostosować do konkretnego procesu recyklingowego, jak np. rozdrabniania materiałów, segregacji, kompostowania itp. Więcej informacji na www.develagro.pl i www.ovoville.pl