AMP Robotics i Agrex-Eco uruchamiają w Polsce centrum demonstracyjne z technologią SI

AMP Robotics i Agrex-Eco uruchamiają w Polsce centrum demonstracyjne z technologią SI

Amerykańska firma AMP Robotics specjalizująca się w dziedzinie sztucznej inteligencji, robotyce oraz infrastrukturze dla gospodarki odpadami i recyklingu intensyfikuje swoją działalność w Europie poprzez uruchomienie razem ze spółką Agrex-Eco pierwszej w Polsce linii demonstracyjnej do segregacji odpadów. Nowa inwestycja powstała na terenie lubelskiej firmy SIGMA i jest dostępna dla przedsiębiorstw z całej Europy, które mogą przetwarzać swoje materiały przy zastosowaniu jednego z systemów AMP wykorzystujących sztuczną inteligencję do identyfikacji różnych rodzajów papieru, tworzyw sztucznych czy metali w celu właściwego sortowania takich odpadów. Instalacja centrum demonstracyjnego przez Agrex-Eco nie jest przypadkiem, warszawska spółka została bowiem na początku ub. roku oficjalnym przedstawicielem AMP Robotics w Polsce. Korzystając ze swojego 30-letniego doświadczenia w dostarczaniu maszyn i technologii dla branży gospodarki odpadami, Agrex-Eco zapewnia kompleksowe doradztwo, wsparcie projektowe, instalację systemu, szkolenia oraz obsługę posprzedażową.

Otwarcie centrum demonstracyjnego w Lublinie z Agrex-Eco i jej wieloletnim partnerem SIGMA jest dla nas kolejnym milowym krokiem, ponieważ zwiększamy naszą obecność w Europie – powiedział Gary Ashburner, dyrektor generalny AMP Robotics w Europie.  – Jesteśmy wspólnie zaangażowani w obniżanie kosztów recyklingu i poprawę odzysku surowców wtórnych. Czekamy na otwarcie naszych drzwi dla branży odpadowej, aby móc pokazać jak nasze systemy sztucznej inteligencji oparte na największej bazie danych mogą zmienić działalność firm z tego sektora.

Urządzenie zamontowane w zakładzie SIGMA to robot przemysłowy Cortex. Wykorzystuje on sieci neuronowe w procesie głębokiego uczenia maszynowego. Każdy taki robot łączy się przez internet z analogicznymi jednostkami w dowolnych lokalizacjach na świecie, co umożliwia analizę ogromnej ilości danych w celu zwiększenia skuteczności w identyfikowaniu surowców wtórnych. Wydajność urządzenia to 80 pobrań na minutę (wersja z jednym tripodem) oraz 160 pobrań na minutę w wersji z dwoma tripodami. Zbudowane stanowisko, po wstępnym okresie przyuczenia robota i zaznajomienia go z cechami specyficznymi dla polskich odpadów zbieranych selektywnie, będzie wykorzystywane do testów na materiałach dostarczanych przez klientów.

Firma AMP Robotics zainstalowała swój pierwszy zrobotyzowany system sortowania w Europie pod koniec 2020 r. Od momentu ogłoszenia w lipcu partnerstwa z REP-TEC Advanced Technology do obsługi klientów w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii i uruchomienia z firmą Recyco pierwszej instalacji na wyspach, zespół AMP Robotics powiększył się o wsparcie sprzedaży i szkolenia, jako uzupełnienie działu handlowego.

W Europie istnieje silna potrzeba wdrażania rozwiązań SI oraz automatyzacji dla bardziej efektywnego przetwarzania materiałów, a AMP jest oczywistym liderem w tej dziedzinie – powiedział Jacek Zawadzki, prezes zarządu Agrex-Eco. – Robot, który zainstalowaliśmy w zakładzie referencyjnym SIGMA oferuje przyszłym klientom i innym zainteresowanym możliwość zapoznania się z technologią, która zmienia ekonomikę branży.

Firma AMP Robotics planuje dalszą ekspansję w Europie. W tym celu aktywnie poszukuje kolejnych partnerów biznesowych na Starym Kontynencie: w Austrii, Francji, Niemczech, Holandii i Szwajcarii.

Film z instalacji pierwszego robota AMP w Polsce:

Leave a Reply

Your email address will not be published.