Wiosenne porządki z zamiatarkami PRONAR

Firma Pronar ma już długą tradycję w produkcji szerokiej gamy sprzętu komunalnego do letniego i zimowego utrzymania dróg. Ważną część tej oferty stanowią profesjonalne zamiatarki ciągnione.

Zamiatarka Pronar ZMC 2.0 ma masę 2300 kg. Pozwala na pracę z prędkością do 6 km/h.

 Najmniejsza maszyna tego typu marki Pronar to zamiatarka podciśnieniowa ZMC 2.0. Jej układ zamiatania (o szerokości 2­‑2,3 m) składa się z dwóch napędzanych hydraulicznie szczotek talerzowych, kierujących zanieczyszczenia do środka maszyny, skąd podciśnieniowy system zasysania przenosi je do umieszczonego w tylnej części zamiatarki zbiornika o pojemności 2,1 m3. W trakcie wyładunku jest on unoszony hydraulicznie na wysokość 1600 mm, dzięki czemu zgromadzone nieczystości można opróżnić bezpośrednio na przyczepę lub do kontenera. W standardowej wersji maszyna ZMC 2.0 ma zbiornik na wodę o pojemności 240 l, ale w ramach wyposażenia opcjonalnego można zamontować dodatkowy, o pojemności 200 l. Do zamiatarki ZMC 2.0 wymagany jest ciągniki (lub inny nośnik) o mocy co najmniej 60 KM, z WOM­‑em zapewniającym prędkość 1000 obr./min. Wydajność tej maszyny wynosi 13800 m2/h.

Maszyna ZMC 3.0 wymaga zastosowania ciągnika o mocy co najmniej 75 KM, ale jej wydajność jet niemal 4-krotnie większa niż modelu ZMC 2.0.

Przy konieczności obsługi większych terenów optymalnym rozwiązaniem będzie model ZMC 3.0. To największa maszyna tego typu produkowana przez spółkę z Narwi, zapewniająca wydajność ok. 54 tys. m2/h. Ma ona konstrukcję elewatorową, a więc z mechanicznym transportem zanieczyszczeń. Oznacza to, że boczne, zamontowane przed osią szczotki talerzowe obracają się do środka maszyny i podgarniają odpady w kierunku umieszczonej centralnie, ale za osią szczotki walcowej. Ta ostatnia obraca się przeciwnie do kierunku jazdy, skutecznie nagarniając zanieczyszczenia na przenośnik taśmowy, który transportuje je do zbiornika. Można jeszcze zastosować opcjonalną trzecią szczotkę. Ma ona możliwość pracy w zakresie 15 cm powyżej i poniżej podłoża, dzięki czemu skutecznie usuwa zanieczyszczenia m.in. z rynsztoków, zatok studzienek kanalizacyjnych oraz innych trudno dostępnych miejsc. Powierzchnie zamiatania wszystkich szczotek częściowo się pokrywają, dzięki czemu cały obszar za maszyną o szerokości maksymalnie 2,7 m jest dokładnie oczyszczony. Zamiatarka Pronar ZMC 3.0 stanowi znakomite rozwiązanie nie tylko do sprzątania ulic po okresie zimowym, ale także dbania o czystość latem. Wynika to m.in. z możliwości zastosowania różnego rodzaju szczotek dostosowanych do rodzaju sprzątanej powierzchni.

W zamiatarce ZMC 3.1 układ zasilania lancy ma oddzielną pompę zapewniającą ciśnienie 150 bar, umożliwiając wydajne mycie wiat przystankowych, ławek w parkach, znaków drogowych itp.

W 2019 r. pojawiła się zmodernizowana wersja zamiatarki ZCM 3.0, która otrzymała oznaczenie ZMC 3.1, ale maszyna „3.0” nadal jest oferowana. Do nowej zamiatarki wprowadzono wiele praktycznych ulepszeń, choć zasada działania pozostała ta sama. Czego dotyczą różnice? W modelu ZMC 3.1 zastosowano dwa zbiorniki na wodę o łącznej pojemności 1120 l. Znajdują się one po bokach maszyny, dzięki czemu są bardziej „bezpieczne”, ale też polepszają stabilność zamiatarki. Drugą ważną nowością jest duża, podnoszona tylna klapa, która razem z odchylanymi zbiornikami na wodę zapewnia znakomity dostęp do elewatora. Wyładunek nagromadzonych zanieczyszczeń odbywa się na prawą stronę patrząc w kierunku jazdy. Zbiornik jest podnoszony na wysokość 2,2 m. Operację tę poprzedza automatyczne wysunięcie podpór hydraulicznych, które stabilizują maszynę.

Podnoszona pokrywa i odchylane na bok zbiorniki na wodę zapewniają wygodny dostęp do elewatora, ułatwiając np. kontrolę i czyszczenie zespołu.

W nowej zamiatarce zamiast jednej zamontowano dwie pompy hydrauliczne: jedna jest odpowiedzialna za napęd układu roboczego (szczotek), druga zasila wszystkie siłowniki. Do nowości należy też mechanizm, który w ramach przygotowania do pozycji transportowej nie tylko podnosi szczotki, ale również chowa je w obrysie maszyny. Zmieniono również budowę szczotki walcowej – walec z tworzywa sztucznego z nabitym włosiem zastąpiono wymiennymi pierścieniami (wieńcami) nakładanymi na wał nośny. W razie potrzeby wymienia się poszczególne wieńce o różnych klasach twardości (zależnie od zastosowanych materiałów), co pozwala dostosować szczotkę do określonych zadań. Zmianie poddano też pulpit sterujący. W obecnej postaci ma on wyświetlacz i jest o wiele mniejszy, dzięki czemu łatwiej znaleźć na niego miejsce w kabinie ciągnika. Pulpit pozwala m.in. na zdalne uruchamianie szczotek, regulację ich docisku, prędkości obrotowej i pochylenia, obsługę elewatora (w tym włączenie ruchu wstecznego, gdy dojdzie do jego zablokowania), załączanie zraszania czy świateł.

Leave a Reply

Your email address will not be published.