Zamiatarki uliczne FAUN VIAJET 6/7 sprostają najwyższym wymaganiom!

Zamiatarki uliczne FAUN VIAJET 6/7 sprostają najwyższym wymaganiom!

Z roku na rok zwiększają się standardy utrzymania ulic, co wymusza stosowanie odpowiednio wydajnych i skutecznych zamiatarek. Muszą być one jednocześnie relatywnie ciche i nie mogą powodować zapylenia. Takim oczekiwaniom są w stanie sprostać wielozadaniowe zamiatarki FAUN VIAJET 6/7.

 Zamiatarki FAUN VIAJET 6 i FAUN VIAJET 7 są klasyfikowane jako wielozadaniowe, ponieważ charakteryzują się wysokim stopniem uniwersalności zastosowań. Ze względu na swoje optymalne rozmiary mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno w centrach miast, jak również na większych arteriach. Są montowane na podwoziach 2­‑osiowych, przy czym w przypadku modelu FAUN VIAJET 6 optymalnym rozwiązaniem są pojazdy w zakresie 15­‑18 t DMC, natomiast jeśli chodzi o FAUN VIAJET 7 – samochody o DMC 18 t. Pojemność zbiornika na nieczystości wynosi odpowiednio 6 i 7 m3, natomiast łączna pojemność zbiorników na wodę odpowiednio 1200 i 1500 litrów. Takie parametry zapewniają dużą wydajność maszyn, ponieważ nie trzeba przerywać pracy na częsty powrót do bazy w celu wyładunku nieczystości i uzupełniania wody.

W zamiatarkach FAUN VIAJET 6/7 przy szczotkach talerzowych są umieszczone dwie rury. Jedna (nieco cieńsza) jest odpowiedzialna za poddmuchiwanie zanieczyszczeń przy użyciu recyrkulowanego powietrza, natomiast druga służy do transportu zebranych zanieczyszczeń do zbiornika.

Transport zbieranych zanieczyszczeń od szczotki do zbiornika odbywa się za pomocą podciśnienia wytwarzanego przez wentylator. W odróżnieniu od konkurencyjnych rozwiązań, w zamiatarkach FAUN VIAJET jest stosowany system recyrkulacji zasysanego powietrza. Działa on w ten sposób, że powietrze, które wraz z zanieczyszczeniami trafia do zbiornika, nie jest kierowane na zewnątrz, ale ponownie wykorzystywane. Przepływa ono przez dodatkową rurę do dyszy umieszczonej za ssawą, gdzie ma na celu odspajanie odpadów od nawierzchni i poddmuchiwanie ich w kierunku rury zasysającej zanieczyszczenia. Wielkość zawracanego strumienia powietrza jest regulowana przepustnicą w zakresie od 30 do 70%. Reszta powietrza trafia na zewnątrz, ale wcześniej zostaje ono spowolnione w tzw. komorze wyciszającej, skąd – już pod niewielkim ciśnieniem – wylatuje przed tylną oś. W tym miejscu nawierzchnia jest już posprzątana, więc nie dochodzi do wzniecania kurzu. Zastosowany system recyrkulacji sprawia, że emisja drobnego pyłu z zamiatarek FAUN VIAJET jest o 50% mniejsza niż w przypadku maszyn, które nie są wyposażone w takie rozwiązanie. Dzięki temu obie maszyny standardowo posiadają certyfikat EUnited PM10 i PM2,5 z maksymalną liczbą czterech gwiazdek. Oznacza to, że znakomicie radzą sobie z przechwytywaniem nawet najdrobniejszych pyłów o średnicy 2,5 µm, które są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Co istotne, krążące w zabudowie powietrze ogrzewa się na skutek tarcia (nawet do 15°C), a ponieważ cała zabudowa ma dość zwartą konstrukcję, powstałe w ten sposób ciepło oddziałuje na układ wodny. Umożliwia to korzystanie z zamiatarek nawet przy temperaturze do ­‑5°C.

Szczotki talerzowe są standardowo montowane w układzie pchanym, dzięki czemu lepiej „wgryzają” się w nawierzchnię i tym samym gwarantują bardziej skuteczne usuwanie zanieczyszczeń.

Zamiatarki FAUN VIAJET 6/7 mają szczotki zamontowane w układzie pchanym, co oznacza, że każda z nich jest umieszczona przed punktem zaczepienia. Takie rozwiązanie sprawia, że są one bardziej „agresywne” i skuteczniej usuwają zanieczyszczenia na zakrętach, w zatokach autobusowych itp. W ofercie są też szczotki ciągnione, montowane na życzenie klienta. W obu przypadkach mają one średnicę 750 mm. Środkowa szczotka walcowa jest zawieszona wahliwie, dzięki czemu dostosowuje swoje położenie do nierówności drogi. Dodatkowo można płynnie regulować jej docisk i tym samym dokładnie oczyścić każdą powierzchnię. Długość szczotki walcowej wynosi 1500 mm, natomiast jej średnica jest równa 400 mm.

W standardowej kompletacji maszyny FAUN VIAJET 6/7 są dostarczane ze szczotką walcową oraz talerzową po prawej stronie. Jeśli zachodzi konieczność sprzątania ulic jednokierunkowych, nie chcąc jechać pod prąd, warto zamówić szczotkę talerzową również z lewej strony. Taka zamiatarka umożliwia jednoczesną pracę obiema szczotkami bocznymi, tylko prawą lub tylko lewą. Zestaw dodatkowej szczotki talerzowej ma identyczną konstrukcję, co montowany standardowo, więc obejmuje również dwie rury – ssącą i poddmuchującą.

Zamiatarki podwoziowe FAUN VIAJET 6/7 są dostępne z trzema rodzajami napędu do wyboru. Pierwsze rozwiązanie stanowi niewielki pomocniczy silnik spalinowy. Jest on bardzo ekonomiczny, a ponadto umożliwia zastosowanie słabszej jednostki w podwoziu, ponieważ odciąża ją od zasilania zabudowy. Innym sposobem jest napęd zamiatarki za pomocą odsilnikowej przystawki odbioru mocy. Brak dodatkowego silnika zmniejsza nakłady serwisowe, a wolna przestrzeń może być wykorzystana na dodatkowy zbiornik wody. Najbardziej zaawansowaną opcję stanowi napęd hydrostatyczny, dzięki któremu silnik cały czas pracuje w optymalnym zakresie obrotów, a operator może bezstopniowo regulować prędkość jazdy i to za pomocą standardowego pedału gazu. W ramach opcji jest dostępna funkcja tempomatu.

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.