Pierwsza kompaktowa ładowarka kołowa Bobcat

Pod koniec marca w czeskim zakładzie firmy Bobcat ruszyła produkcja kompaktowej ładowarki kołowej L85. Jest to część zainicjowanego ostatniej jesieni programu rozwojowego, zmierzającego do oferowania najszerszej linii ładowarek na rynku, wydajnych, świetnie wyposażonych i komfortowych.

Intuicyjne sterowanie, wysoki komfort operatora i łatwa obsługa czynią z kompaktowej ładowarki kołowej Bobcat L85 doskonałą maszynę dla budownictwa, recyklingu, firm zajmujących się kształtowaniem krajobrazu. Sprawdzi się także w pracach drogowych i odśnieżaniu.

 Maszyna o masie roboczej 5,1 t powstała z wykorzystaniem sprawdzonych podzespołów pochodzących z własnych zakładów lub od najlepszych dostawców. Wysoką wydajność pracy zapewnia połączenie niezawodnego silnika Bobcat D24 o mocy 50,7 kW (68 KM) Stage V z układem hydraulicznym. Nowa ładowarka charakteryzuje się dużą stabilnością, siłami odspajania i mocą trakcyjną. Można ją wyposażyć w szeroką gamę osprzętu Bobcat: łyżki ogólnego zastosowania, do materiałów o małej gęstości i typu combo, widły paletowe, odśnieżarki wirnikowe i zamiatarki. L85 jest standardowo wyposażona w system Power Quick­‑Tach zgodny ze złączami stosowanymi w branży. Do pracy z osprzętem wymagającym wysokiego przepływu, jak odśnieżarki i zamiatarki, można ją wyposażyć w opcjonalny układ wysokiego przepływu o wydatku 100 l/min.

L85 może być wyposażona w łyżki o pojemności 0,6–1,2 m3 (standardowa ma 0,8 m3), wysokość podnoszenia wynosi 3250 mm. Krótki tył i ukośny profil pokrywy silnika polepszają widoczność do tyłu, martwe pole tuż za maszyną niweluje kamera cofania.

Inne wyjątkowe rozwiązanie to Advanced Attachment Control, zaawansowane sterowanie wyjściami hydraulicznymi zasilającymi osprzęt ładowarki. Układ umożliwia operatorowi przełączenie jednym przyciskiem na alternatywny schemat sterowania, dzięki czemu można niezależnie dobierać obroty silnika i maksymalny przepływ w układzie pomocniczym oraz prędkość jazdy maszyny. Silnik jest uruchamiany konwencjonalnym kluczykiem, ale operator może go szybko włączać i zatrzymywać w ciągu dnia pracy za pomocą przycisków umieszczonych na prawym pulpicie. Tę czynność można zablokować za pomocą kodu, by utrudnić dostęp osobom nieuprawnionym. Dodatkowym zabezpieczeniem przed przypadkowym uruchomieniem jest czujnik sprawdzający obecność operatora na fotelu. Ładowarka jest również wyposażona w automatyczny hamulec postojowy i funkcję asystenta pochyłości. Te rozwiązania, znane z samochodów, są nowością w kompaktowych maszynach budowlanych.

Z obu stron kabina ma oszklone drzwi, zapewniające doskonałą widoczność na boki. Przednie okno ma obniżone narożniki, pochyła pokrywa silnika nie przesłania widoku, dodatkowo operatora wspiera kamera cofania. Dzięki temu nawet mniej doświadczeni pracownicy szybko opanują maszynę, bezpiecznie przenosząc ładunki i poruszając się po placu roboczym.

Kabina L85 zapewnia wyjątkowo wysoki komfort operatora i łatwą obsługę. Jej struktura spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, w tym FOPS II. Położenie joysticka sterującego w podłokietniku fotela można regulować w poziomie, kolumna kierownicy jest ustawiana w poziomie i w pionie, co jest rzadkością w kompaktowych ładowarkach kołowych. Jest też wiele miejsca na duże butelki z wodą i kubki, gniazdo 12 V i porty USB. Informacje o parametrach pracy maszyny są wyświetlane na 5­‑calowym ekranie na prawym słupku, który przekazuje także obraz z opcyjnej kamery cofania. Włącza się on automatycznie wraz z wstecznym biegiem, ale za pomocą pokrętła na pulpicie można go pozostawić na stale. Bardzo duża powierzchnia oszklenia kabiny i wielkie lusterka zewnętrzne sprzyjają dobrej widoczności. Ciekawostką są drzwi po obu stronach. Te po prawej są częściowo blokowane przez pulpit sterowania, lecz można je wykorzystać do komunikacji z otoczeniem lub w sytuacjach awaryjnych.

Dzięki szczelnej kabinie o podwyższonym ciśnieniu operator nie wdycha nieprzefiltrowanego powietrza z zewnątrz. L85 jest standardowo wyposażona w układ ogrzewania. Pełny układ ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji jest dostępny jako opcja fabryczna, która zapewni najlepsze warunki pracy przez cały rok, a zwłaszcza pomoże w odmrażaniu szyb i osuszeniu wnętrza przy niskich temperaturach. Operatorzy docenią też niski poziom hałasu w kabinie, ale to bardziej zasługa skutecznej izolacji akustycznej pokrywy komory silnika. Mimo jej wielkości i wygłuszenia, dzięki wspomaganiu sprężynami gazowymi można ją podnieść jedną ręką, uzyskując świetny dostęp do zespołu napędowego i osprzętu. Pierwsza kompaktowa ładowarka Bobcat jest maszyną doskonale dopracowaną w ważnych detalach, a do tego po prostu ładną. Docenili to sędziowie cenionego niemieckiego konkursu projektowego iF Design Award, przyznając jej w tym roku główną nagrodę w jej klasie głównie za łatwe sterowanie i widoczność z miejsca operatora.

Ustawienia robocze L85, a także obraz z kamery cofania, są przekazywane na 5­‑calowym wyświetlaczu.

Wśród opcji wyposażenia są (obok wspomnianego układu hydraulicznego wysokiego przepływu) m.in. układ automatycznego sterowania jazdą, wskaźnik położenia łyżki, diodowe światła drogowe i robocze oraz pakiet szosowy umożliwiający poruszanie się po drogach publicznych. Prędkość maksymalna, standardowo 20 km/h, może być podwyższona do 30 km/h. Maszyna jest seryjnie wyposażana w koła 405/70 R18, ale można dobrać 3 inne rozmiary, jeśli jest konieczne np. zmniejszenie wysokości lub szerokości maksymalnej.

Wlewy płynów eksploatacyjnych znajdują się pod pokrywą komory silnika. To dyskretne nakłonienie do sprawdzania przy każdym uzupełnianiu, czy nie ma jakichś wycieków lub zauważalnych luzów.

Ładowarki Bobcat L85 są objęte gwarancją na 2 lata lub 2000 mtg. Jest możliwe wydłużenie gwarancji do 5 lat, decydują o tym dealerzy, którzy znają intensywność wykorzystania każdej maszyny dzięki firmowej telematyce. Mogą ją wykorzystać także do lokalizacji w razie kradzieży.

Leave a Reply

Your email address will not be published.