Nowe ładowarki teleskopowe i gąsienicowe Stage V firmy Bobcat

Nowe ładowarki teleskopowe i gąsienicowe Stage V firmy Bobcat

Firma Bobcat wprowadza do sprzedaży nowe modele ładowarek teleskopowych oraz kompaktowych ładowarek gąsienicowych zgodnych z normą emisji spalin Stage V. Są one napędzane nowymi silnikami Bobcat D34 i D24, które powstały w oparciu o sprawdzone jednostki montowane w tysiącach maszyn pracujących na całym świecie.

Jeśli chodzi o ładowarki teleskopowe Bobcat Stage V, są one łatwiejsze w eksploatacji i zapewniają większą wydajność. Zastosowany układ oczyszczania spalin jest praktycznie bezobsługowy, ponieważ nie ma w nim selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) wymagającej okresowego uzupełniania płynu AdBlue, a jedynie filtr cząstek stałych (DPF), którego regeneracja odbywa się automatycznie. Nawet w trakcie wypalania filtra maszyna zachowuje pełną wydajność i można nią normalnie pracować. – Ze względu na konkurencyjną cenę i prostą budowę silnik 75 KM jest chętnie wybierany w Wielkiej Brytanii, Włoszech czy krajach Beneluksu przez firmy budowlane i rentalowe, ale wciąż ma dość mocy, by poradzić sobie ze wszystkimi innymi zadaniami – mówi Quentin D’Hérouël, dyrektor ds. ładowarek teleskopowych w Doosan Bobcat.

Silnik D34 Stage V 56 kW (75 KM) w nowych ładowarkach teleskopowych zapewnia niższe zużycie paliwa średnio o 7% oraz zwiększenie momentu obrotowego o 14% w porównaniu z poprzednim silnikiem Stage IV. Nowoczesna, ekonomiczna i wydajna jednostka jest obecnie dostępna w 11 różnych modelach ładowarek teleskopowych o maksymalnym udźwigu w zakresie 2,6­‑4,1 t i wysokości podnoszenia od 6 do 18 m. Wszystkie te maszyny mają nową pokrywę silnika z bardziej spadzistym profilem, co poprawia widoczność i redukuje martwe pole widzenia z prawej strony maszyny o 15%. Poprawie uległ też dostęp do komory silnika, ułatwiając przeprowadzanie czynności obsługowo­‑serwisowych.

– Nowe ładowarki teleskopowe z silnikiem 56 kW (75 KM) zostaną uzupełnione o kolejne modele Stage V napędzane wersjami silnika D34 o mocy 74,5 kW (100 KM) oraz 97 kW (130 KM). Trafią na rynek w 2021 r. Będzie to zupełnie nowa generacja ładowarek teleskopowych, wprowadzająca ogromne usprawnienia w kwestii użytkowania przy niższych kosztach eksploatacji – dodaje Quentin D’Hérouël. Wszystkie ładowarki teleskopowe Bobcat są standardowo objęte fabryczną gwarancją na 3 lata lub 3 tys. godzin pracy z możliwością wydłużenia jej do 5 lat /6 tys. godzin pracy. Cała linia ładowarek teleskopowych Bobcat jest projektowana i produkowana w zakładzie w Pontchâteau we Francji.

Oferta nowych ładowarek gąsienicowych Stage V obejmuje modele T450 i T590. Stanowią one kontynuację zmian wprowadzonych wraz z ładowarkami o sterowaniu burtowym serii M: S450, S510 i S530. Nowe maszyny gamy M zapewniają większą wydajność, są bardziej komfortowe i mają mniejsze wymagania w zakresie obsługi. – Podobnie jak w modelach S450, S510 oraz S530, dzięki umiejętnościom naszego zespołu projektowego, udało się sprawić, że nawet przy zastosowaniu silnika Bobcat Stage V w nowych wersjach kompaktowych ładowarek gąsienicowych T450 oraz T590 zachowano te same niewielkie wymiary i identyczne rozmieszczenie ramion ładowarki. Wciąż są one na tyle małe i lekkie, że mogą łatwo pracować i manewrować na ograniczonych obszarach, nie sprawiają też problemów w transporcie – mówi Jiri Karmazin, dyrektor ds. ładowarek w Doosan Bobcat.

Dzięki zastosowaniu nowego silnika Bobcat Stage V poziom hałasu odczuwany przez operatorów i osoby postronne jest znacznie mniejszy. Dotyczy to również poziomu drgań, co przyczynia się do jeszcze większego komfortu pracy. Obie maszyny mają teraz w standardzie panel Deluxe, który wcześniej był dostępny jako opcja. Zapewnia on obsługę w różnych językach i obejmuje rozwiązania telematyczne, pozwalające chronić ładowarkę przed niewłaściwym użytkowaniem i kontrolować jej działanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.