Maszyny elektryczne LiuGong – z myślą o przyszłości

Maszyny elektryczne LiuGong – z myślą o przyszłości

Szybko postępująca rewolucja przemysłowa, związana m.in. z nowymi źródłami energii, technologiami czy materiałami, wymusza zmiany w różnych produktach, jakim są np. pojazdy i maszyny robocze. Doskonale rozumie to koncern LiuGong, o czym można się było przekonać podczas targów BICES 2019 w Pekinie.

 Międzynarodowe targi BICES odbywają się raz na dwa lata i są poświęcone maszynom i materiałom budowlanym oraz sprzętowi dla górnictwa. Tegoroczna, 15. edycja została zorganizowana w dniach 4–7 września. Na powierzchni przekraczającej 150 tys. m2 zaprezentowało się blisko 1300 firm z 31 krajów. Przez trzy dni targi odwiedziło ponad 150 tys. gości. Jednym z wystawców była firma LiuGong, która zaprezentowała maszyny elektryczne oraz ładowarkę kołową ze zdalnym sterowaniem opartym na technologii 5G.

Koparka 906E­‑EV to przykład tego, jak szybko i łatwo można zamienić maszynę spalinową w elektryczną. Znaczna część układu hydraulicznego pochodzi z koparki napędzanej silnikiem wysokoprężnym, co skróciło czas badań i rozwoju nowego produktu. Mimo prostej konwersji, maszyna w porównaniu do swojego klasycznego odpowiednika zapewnia znacznie niższe koszty eksploatacji.

Debiut LiuGong

Maszyny i pojazdy elektryczne coraz bardziej zyskują na popularności. W porównaniu do rozwiązań, które korzystają z napędu spalinowego nie emitują zanieczyszczeń, są cichsze i tańsze w eksploatacji, co razem z bardziej wydajnymi akumulatorami o niższych kosztach produkcji, staje się solidnym fundamentem dla elektryfikacji maszyn roboczych. W stoisku LiuGong na targach BICES można było zobaczyć trzy produkty typu BEV (Battery Electric Vehicles, z ang. elektryczne pojazdy akumulatorowe), tj. dwie koparki – 906E­‑EV i 922F­‑EV, a także jedną ładowarkę kołową, model 856H­‑EV. Zastosowano w nich najnowocześniejsze, ale sprawdzone baterie litowo­‑jonowe, stanowiące źródło energii dla wysokowydajnych silników elektrycznych z magnesami stałymi. Zmiany objęły też układy mechaniczne i hydrauliczne. Poddano je szeroko zakrojonej optymalizacji w celu jak najlepszej współpracy z elektrycznym układem zasilania. Efektem jest wyższa prędkość i lepsza koordynacja poszczególnych ruchów roboczych. Każda taka maszyna LiuGong umożliwia jeszcze bardziej precyzyjne wykonywanie różnych czynności i zapewnia ponad 10­‑procentowy wzrost wydajności w porównaniu do analogicznych maszyn porównywalnej wielkości.

W całkowicie elektrycznej koparce 922F­‑EV duży zestaw akumulatorów został umieszczony centralnie z tyłu, dzięki czemu pełni rolę naturalnej przeciwwagi. Znacznie mniejszy układ zasilania pozwolił na kompletne przeprojektowanie prawej części nadwozia i tym samym osiągnięcie niespotykanej do tej pory widoczności.

Akumulatory, które wykorzystuje LiuGong w swoich najnowszych produktach, zostały zaprojektowane na cały okres eksploatacji maszyny. Są wyposażone w technologię szybkiego ładowania, pozwalającą na uzupełnienie energii do 80% w ciągu jednej godziny. W tym czasie operator może odpocząć albo wykonywać inne zadania. Jednocześnie, w każdej z zaprezentowanych maszyn, akumulatory są na tyle duże, że wystarczają na cały dzień pracy.

Obie koparki i ładowarka zostały opracowane przy wykorzystaniu nowej strategii, w myśl której wszystkie maszyny elektryczne LiuGong powinny mieć jak najwięcej takich samych części i podzespołów. To ukłon w stronę klientów, ponieważ zaprojektowane w ten sposób urządzenia będą tańsze zarówno pod względem kosztów zakupu, jak i eksploatacji. Zdaniem chińskiego koncernu takie rozwiązanie jest konieczne, ponieważ jeszcze bardziej zachęci firmy z różnych sektorów do przechodzenia na maszyny z napędem elektrycznym.

Ładowarka 856H­‑EV ma napęd elektryczny z systemem rekuperacji, który wydłuża czas pracy maszyny. Rozbudowany zestaw akumulatorów znajduje się na samym końcu maszyny, zastępując konwencjonalną przeciwwagę.

2 tys. km od maszyny

Dzięki szybkiemu rozwojowi internetu i tzw. inteligentnych technologii branża maszyn roboczych staje nie tylko przed szansami, ale również wyzwaniami. Dotyczą one choćby sterowania sprzętem na odległość, czyli np. z miejsca, które jest dla operatora bezpieczne. LiuGong zmierzył się z tym zadaniem i w ubiegłym roku, podczas 60­‑lecia obchodów firmy, zaprezentował zdalnie sterowaną ładowarkę kołową. Można ją było obsługiwać z odległości ok. 2 km. Na targach BICES 2019 miała miejsce premiera kolejnej generacji takiej maszyny. Najnowsza ładowarka wykorzystuje technologię 5G opracowaną i wspieraną przez China Telecom oraz Huawei. Dzięki temu udało się osiągnąć jeszcze lepszą kontrolę nad maszyną w czasie rzeczywistym, ale znacząco zwiększył się też dystans, jaki może dzielić operatora i ładowarkę – obecnie wynosi on ponad 2 tys. km!

Sieć 5G jest najbardziej zaawansowaną technologią komunikacji sieciowej, umożliwiającą przesłanie danych np. z Pekinu do Liuzhou (ponad 2100 km w linii prostej) w ciągu zaledwie 30 ms. Ponadto zapewnia o wiele lepszą jakość i stabilność transmisji, stanowiąc przyszłościowe rozwiązanie do terminowego i wydajnego przesyłania dużych ilości danych.

LiuGong stawia kolejny krok w rozwoju zdalnie sterowanych maszyny roboczych. Na targach BICES 2019 zaprezentowano ładowarkę, którą można pracować z odległości nawet 2000 km. Wysoką precyzję ruchów w czasie rzeczywistym osiągnięto poprzez zastosowanie technologii 5G.

Zdalnie sterowana, „inteligentna” ładowarka ma sensory pozwalające wyczuć operatorowi opór przy penetracji materiału oraz system poziomowania łyżki dla łatwiejszego, a jednocześnie efektywniejszego napełniania. Korzystając z tego rozwiązania, operator nie musi przebywać w jakiejkolwiek kabinie – miejscem jego pracy może być komfortowe pomieszczenie ze stanowiskiem przypominającym wnętrze maszyny. Ma on przed sobą zestaw monitorów, na których jest wyświetlany obraz rejestrowany przez kilka kamer zamontowanych na zdalnie sterowanej maszynie. Taka ładowarka jest też wyposażona w system bezpieczeństwa, który automatycznie wykrywa i rozpoznaje różnego rodzaju zagrożenia i w razie konieczności może spowodować awaryjne zatrzymanie maszyny.

Premiera elektrycznych maszyn roboczych LiuGong była jednym z głównych wydarzeń targów BICES, o czym świadczy m.in. ogromne zainteresowanie zwiedzających. W uroczystości odsłonięcia przełomowych produktów wzięli udział najważniejsi przedstawiciele chińskiego koncernu.

Technologia zdalnego sterowania maszyn roboczych może być wykorzystywana do zwykłych prac, ale została opracowana przede wszystkim z myślą o zastosowaniach w sytuacjach i warunkach, które są niebezpieczne lub uciążliwe dla operatora, jak np. podczas akcji ratowniczych, usuwania skutków katastrof, na terenach skażonych, z dużym zapyleniem czy silnymi odorami.

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.