Mobilne sortownie KIVERCO

Zależnie od potrzeb mobilna stacja Kiverco może być dowolnie rozbudowana. Prezentowany zestaw maszyn obejmuje kabinę sortowniczą PS 122 (4­‑stanowiskową), przesiewacz bębnowy FT 620, separator gęstości DS 150, separator magnetyczny i separator powietrzny. Urządzenie DS 150 ma dwa wysokowydajne wentylatory i pracuje w cyklu zamkniętym, skutecznie zapobiegając pyleniu.

W sierpniu br. spółka Arcon Polska została oficjalnym przedstawicielem i jedynym autoryzowanym dystrybutorem w Polsce rozwiązań marki Kiverco. Rozszerzona oferta dotyczy przede wszystkim sortowni mobilnych, ale warszawska firma nie zamyka się też na instalacje stacjonarne producenta z Irlandii Północnej.

 Firma Kiverco istnieje ponad 25 lat. Do tej pory w samej Wielkiej Brytanii dostarczyła ok. 250 mobilnych i stacjonarnych instalacji sortowniczych, ale jej produkty są już doskonale znane w innych krajach Europy, w Ameryce Północnej czy Australii. Od pewnego czasu poszukiwała również partnera w Polsce. Po rozpoznaniu rynku i przeprowadzeniu wielu analiz, wybór padł na Arcon Polska. Zbiegło się to z działaniami Arconu kojarzonego do tej pory z markami Doppstadt i Steintert, zmierzającymi do rozbudowy oferty o sprawdzone, mobilne rozwiązania do sortowania różnego rodzaju odpadów przemysłowych, budowlanych, porozbiórkowych, ale także stałych odpadów komunalnych. To odpowiedź na potrzeby firm o różnych profilach działalności, w tym zajmujących się profesjonalnymi wyburzeniami, które coraz częściej dopytywały o skuteczne i wydajne technologie przetwarzania takich materiałów. Dysponując mobilną sortownią Kiverco można bowiem łatwiej i szybciej zagospodarowywać odpady, a jednocześnie odzyskiwać cenne surowce.

Mobilne rozwiązania Kiverco mają wszystkie zalety wysokowydajnych instalacji stacjonarnych. Pozwalają na uzyskiwanie czystych, jednorodnych frakcji surowcowych, ułatwiając ich wtórne zastosowanie.

Z myślą o trudnych zastosowaniach, takich jak praca z kamieniami i gruzem, często zanieczyszczonymi stalowym złomem, poszczególne elementy każdej stacji są bardzo solidne – zostały wykonane przy użyciu wysokojakościowych materiałów i profili o zwiększonym przekroju. Kluczową zaletą jest jednak łatwość zmiany miejsca wykorzystania mobilnej instalacji Kiverco – do jej transportu wystarczają trzyosiowe naczepy niskopodwoziowe, a montaż/demontaż stacji zajmuje zaledwie 3­‑4 godziny. To zasługa m.in. hydraulicznie teleskopowanych podpór – całą konstrukcję można łatwo podnieść, by następnie wjechać pod nią naczepą i z powrotem ją opuścić. Rozładunek odbywa się na tej samej zasadzie (oczywiście w odwrotnej kolejności). Cała operacja nie wymaga zangażowania żurawia – jedyny wyjątek stanowi sytuacja, w której klient chce odbierać frakcję podsitową dużą ładowarką i wówczas trzeba jeszcze wyżej podnieść przesiewacz bębnowy. Wtedy do standardowych podpór montuje się przedłużki.

Podstawowymi zespołami mobilnej sortowni Kiverco jest zazwyczaj semimobilny przesiewacz bębnowy oraz kabina sortownicza. Może być ona 4­‑stanowiskowa (model PS 122) lub 6­‑stanowiskowa (model PS 123). Za kabiną często montuje się jeszcze neodymowy separator nadtaśmowy, umożliwiający wydzielenie ze strumienia odpadów materiałów ferromagnetycznych. W ofercie są jeszcze dostępne inne dodatkowe rozwiązania, jak np. separator powietrzny instalowany za przesiewaczem bębnowym, który pozwala na łatwe pozbycie się lekkich zanieczyszczeń, np. w postaci skrawków folii, papieru itp. Aby zapewnić optymalne warunki pracy bez względu na porę roku, w kabinie jest stosowany opcjonalny system ogrzewania i/lub klimatyzacji. Cała instalacja może być zasilana z zewnętrznego źródła prądu lub jeśli nie ma takiej możliwości – za pomocą własnego generatora.

Przykład prostej instalacji Kiverco obejmującej 4­‑stanowiskową kabinę sortowniczą, separator powietrzny i magnetyczny. Całość mieści się na jednej, 3­‑osiowej naczepie niskopodwoziowej.

Mobilne sortownie Kiverco to znakomita propozycja dla firm, które w swojej działalności wytwarzają odpady budowlane i porozbiórkowe, stałe odpady komunalne czy przemysłowe, ale również przedsiębiorstw świadczących usługi lub zajmujących się wynajmem różnych maszyn. Łatwo je przewozić, nie wymagają pozwolenia na budowę, już po kilku godzinach są gotowe do pracy. Ponadto nie zajmują dużo miejsca, co rozszerza możliwość zastosowania ich bezpośrednio w miejscu powstawania odpadu i tym samym ograniczenia kosztów transportu.

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.