Na początku br. oferta firmy Arcon Polska, kojarzonej głównie z marką Doppstadt, została rozszerzona o produkty firmy Steinert. Aby wyraźnie zaakcentować ten fakt, na stoisku warszawskiej spółki podczas tegorocznej wystawy Pol-Eco System pokazano rozwiązania obu reprezentowanych marek.
W części przeznaczonej na ekspozycję produktów Steinert najwięcej miejsca zajmował separator wiroprądowy należący do rodziny NES. Maszyny te są przeznaczone do wydzielania materiałów nieżelaznych (np. aluminium) z odpadów komunalnych, złomu elektronicznego, materiału ze strzępiarki czy szkła. Zasadniczą ich część stanowi szybkoobrotowy bęben z magnesami trwałymi, który wytwarza zmienne pola magnetyczne o wysokiej częstotliwości. Wywołują one silne prądy wirowe w cząstkach metali nieżelaznych, a te tworzą własne pola magnetyczne przeciwdziałające siłom pól zewnętrznych. To sprawia, że metale nieżelazne są odrzucane ze strumienia materiału poddawanego separacji. Przyjętą technologię cechuje wysoka skuteczność stanowiąca gwarancję szybkiego zwrotu z inwestycji. Gama NES jest bardzo szeroka i obejmuje kompaktowe urządzenia znajdujące zastosowanie przy separacji bardzo małych materiałów o średnicy rzędu 5 mm, po duże maszyny Can Master opracowane z myślą m.in. o RIPOK-ach, gdzie wykorzystuje się je np. do separacji aluminiowych puszek.
Innym zaprezentowanym urządzeniem był separator optopneumatyczny Steinert UniSort Black, stosowany do wydzielania m.in. czarnych tworzyw sztucznych. Maszyna jest wyposażona w kamerę liniową o wysokiej rozdzielczości, która pozwala na odseparowanie nawet bardzo drobnych elementów. Materiał, rozpoznany jako niepożądany, jest usuwany ze skanowanych odpadów za pomocą precyzyjnie skierowanego strumienia powietrza.
Jeszcze bardziej zaawansowanym rozwiązaniem tego typu jest separator UniSort Black Eye. Umożliwia on segregację materiałów o ciemnym zabarwieniu (w tym czarnych) według zdefiniowanych kryteriów. Ustawienie odpowiednich parametrów pracy maszyny jest bardzo łatwe, ponieważ firma Steinert ma autorskie oprogramowanie, idealnie dostosowane do oferowanych separatorów.
W drugiej części stoiska można było zobaczyć najnowsze rozwiązania stosowane w produktach firmy Doppstadt, której spółka Arcon Polska jest oficjalnym przedstawicielem na polskim rynku w zakresie sprzedaży i obsługi serwisowej od ponad 13 lat. Na jednym z ekspozytorów zaprezentowano nowe elementy robocze stosowane w rozdrabniaczach serii DW, tj. różne rodzaje zębów z obsadami oraz tzw. limitery. Te ostatnie „otulają” wał od dołu i zapobiegają wydostawaniu się materiału z maszyny, który nie został rozdrobniony we właściwym stopniu. W takiej sytuacji ponownie trafia on do komory roboczej, gdzie następuje jego dalsza obróbka. Każdy limiter jest zamocowany w sposób ruchomy, dzięki czemu – natrafiając na odpad nierozdrabnialny, np. duży kamień – odchyla się w bok i/lub do góry, przeciwdziałając uszkodzeniu zębów albo kontranoży.
Podczas targów Pol-Eco System zaprezentowano jeszcze fragment bębna stosowanego w szybkoobrotowych rozdrabniaczach serii AK. Był on wyposażony w nowe młotki oraz elementy wahliwe, które zostały już zamontowane w kilku lokalizacjach w Polsce i klienci są z nich bardzo zadowoleni. Na tym samym ekspozytorze zaprezentowano również nowy kosz rozdrabniający, szczególnie przydatny dla firm zajmujących się np. recyklingiem drewna. Sprawia on, że podczas produkcji materiału o wielkości frakcji np. 100–150 mm ilość nadwymiaru jest mocno ograniczona.
Karol Wójtowicz
Leave a Reply