Koparki przeładunkowe CAT MH3022 i MH3024 jeszcze bardziej atrakcyjne

Koparki przeładunkowe CAT MH3022 i MH3024 jeszcze bardziej atrakcyjne

Choć od premiery koparek przeładunkowych Cat MH3022 i MH3024 minęło dopiero dwa lata, wprowadzono w nich kolejne udoskonalenia, zapewniające jeszcze większe bezpieczeństwo, wydajność, niższe koszty eksploatacji i poprawę warunków pracy operatora. 

Wszystkie podpory są regulowane niezależnie, ułatwiając prawidłowe ustawienie maszyny na nierównym podłożu.Obie maszyny powstały w oparciu o cieszące się znakomitą opinią koparki M318D MH i M322D MH. Model MH3022 z wysięgnikiem o długości 6,4 m i blisko 5-metrowym ramieniem (dokładnie 4,9 m) ma masę własną 22,7 tony, natomiast MH3024, przy parametrach osprzętu wynoszących odpowiednio 6,8 i 5,9 m, jest trzy tony cięższy. Do ich napędu zastosowano ten sam silnik, tj. Cat C7.1 ACERT o mocy znamionowej 126 kW (169 KM). Charakteryzuje go wysoka kultura pracy i ograniczone zużycie paliwa. Do oszczędności oleju napędowego przyczynia się także m.in. regulator czasu pracy na biegu jałowym wyłączający silnik w momencie, gdy przez określony czas maszyna nie jest używana, oraz usprawniony tryb pracy Eco, który zmniejsza prędkość obrotową jednostki napędowej bez odczuwalnego spadku mocy, pozwalając tym samym na zachowanie dotychczasowej wydajności. Silnik szybko reaguje na każdą zmianę obciążenia, dzięki czemu operator może pracować bardzo dynamicznie. W najnowszych maszynach obroty silnika są również automatycznie regulowane nie tyko podczas pracy, ale także przy zmianie miejsca prowadzonych robót. Dostosowanie osiągów jednostki do warunków jazdy to kolejny krok w walce o jak najniższe koszty eksploatacji wykorzystywanego sprzętu.

Nowoczesna, a jednocześnie sprawdzona jednostka, spełnia normy emisji spalin Tier 4 Final/Stage IV. Zgodność z obowiązującymi regulacjami uzyskano poprzez zastosowanie układu selektywnej redukcji katalitycznej, katalizatora utleniającego, filtra cząstek stałych oraz wysokociśnieniowego wtrysku paliwa typu common rail. Filtr DPF jest oczyszczany w procesie regeneracji pasywnej, który nie zakłóca przebiegu cykli roboczych. Nie wymaga też żadnej interwencji ze strony operatora – jedynym jego obowiązkiem jest regularne uzupełnianie płynu DEF (Diesel Exhaust Fluid), czyli wodnego roztworu mocznika. Silnik jest zamontowany wzdłużnie, zaś przed nim znajduje się zespół chłodzący, ułatwiając dostęp do punktów obsługi codziennej z poziomu podłoża. Wszystkie chłodnice są zgrupowane w tym samym przedziale, co w połączeniu z możliwością wychylania zespołu skraplacza bez używania narzędzi, istotnie upraszcza czyszczenie. Zależnie od potrzeb jest dostępny pakiet przemysłowy, który zapewnia jeszcze skuteczniejszą ochronę podczas prac w trudnych warunkach. Obejmuje on m.in. siatkę o drobnych oczkach lepiej wychwytującej mniejsze zanieczyszczenia oraz wstępny filtr powietrza doprowadzanego do silnika.

W celu przygotowania maszyny do pracy następuje automatyczne zablokowanie przechyłu osi i włączenie hamulców zasadniczych.Przy modernizacji maszyn szczególną uwagę poświęcono kwestii bezpieczeństwa. Obie koparki mają teraz możliwość ustawienia maksymalnej prędkości jazdy do tyłu, co ogranicza np. ryzyko najechania na przeszkodę. Zmodyfikowano też blokadę mechanizmu obrotu nadwozia. W obecnej wersji pozwala ona na regulację położenia osprzętu podczas załadunku maszyny na środki transportu, a jednocześnie eliminuje zagrożenia wynikające z przypadkowego obrotu górnej części koparki.

Ważną zaletą koparek przeładunkowych Cat MH3022 i MH3024 jest ich nowoczesna, przestronna i bogato wyposażona kabina. W aktualnie oferowanych maszynach możną ją jeszcze doposażyć w układ filtracji wstępnej, obejmujący filtr HEPA. Zapewnia on niemal całkowite usunięcie z powietrza najdrobniejszych zanieczyszczeń, co skutecznie zwiększa komfort pracy operatora.

Oba modele mają hydraulicznie podnoszoną kabinę, niezwykle pomocną, np. podczas sortowania materiałów oraz załadunku wagonów, naczep czy kontenerów.Obrazy rejestrowane przez kamerę boczną i tylną są obecnie wyświetlane jednocześnie na tym samym, dużym monitorze, umożliwiając wygodniejszą obserwację obszaru roboczego i najbliższego otoczenia maszyny. Przy kamerze bocznej zainstalowano dodatkowo lampę LED, która zapewnia poprawę widoczności z prawej strony. Lusterka zewnętrzne mogą być teraz nie tylko podgrzewane, ale także elektrycznie, regulowane z wnętrza kabiny, dzięki czemu nie ma konieczności „wspinania się” operatora na maszynę.

Aby pomóc użytkownikom obu nowych maszyn w podnoszeniu wydajności i lepszym zarządzaniu posiadanym sprzętem, zastosowano w nich praktyczne rozwiązania telematyczne. System Product Link pozwala menedżerom flot na monitorowanie m.in. bieżącej lokalizacji maszyny, czasu pracy, zużycia paliwa, przestojów, kodów zdarzeń, kodów diagnostycznych itp. Informacje te mogą być odczytywane zdalnie za pomocą internetowego interfejsu VisionLink.

Modele MH3022 i MH3024 są wyposażane w różne rodzaje wysięgników, ramion, szybkozłączy i osprzętu, co umożliwia łatwe skompletowanie maszyny pod konkretne zastosowania. Jeśli chodzi o dostępne a jednocześnie najbardziej popularne narzędzia robocze stosowane w sektorze komunalnym, można wymienić osprzęt do sortowania, załadunku i układania różnych materiałów.

Leave a Reply

Your email address will not be published.