Firma Pronar ma coraz mocniejszą pozycję w branży recyklingu. Wynika to m.in. z dynamicznie powiększającego się grona odbiorców rozwiązań spółki z Narwi nie tylko w Polsce i Europie, ale wręcz na całym świecie. Jej produkty są już obecne w ponad 60 krajach, nawet tak odległych jak Chiny, Australia czy Nowa Zelandia. Drugi powód dotyczy systematycznie rozbudowywanej oferty maszyn skierowanych do tego przyszłościowego sektora, która przed kilkoma miesiącami wzbogaciła się o przerzucarkę kompostu MBA 4512g.
Wprowadzając ją do oferty, Pronar realizuje założenia sprzed kilku lat. Pomysł na taką maszynę zrodził się bowiem już na etapie rozważań na temat przesiewaczy bębnowych, a więc wtedy, gdy spółka podjęła decyzję o rozwoju w kierunku branży związanej z przetwarzaniem odpadów i recyklingiem. Wybiegające daleko w przyszłość plany wdrożeń to jednak nie jedyny powód relatywnie szybkiego i sprawnego wprowadzenia do produkcji całkowicie nowej maszyny. Spółka z Narwi ma olbrzymie zaplecze techniczne (7 fabryk o łącznej powierzchni krytej 21 ha), bardzo doświadczoną kadrę inżynierską, a przede wszystkim własne Centrum Badawczo-Rozwojowe. Jest ono jednym z najnowocześniejszych na świecie, dlatego z CBR-u chętnie korzystają uczelnie wyższe oraz znane podmioty zewnętrzne. Ośrodek ten już na etapie projektowania pozwala eliminować potencjalne problemy, jakie mogłyby pojawić się po wyprodukowaniu maszyny. Istotne znaczenie ma także możliwość przetestowania różnych podzespołów tak, aby były one optymalnie dobrane nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale również m.in. trwałości. Badaniom jest też poddawana gotowa maszyna, np. na pochylni, gdzie sprawdza się jej stabilność podczas pracy na pochyłościach. Dla przerzucarki ma to duże znaczenie, ponieważ maszyny tego typu mają stosunkowo krótkie podwozie i dużą wysokość. To wszystko sprawia, że nawet całkowicie nowe pojazdy i maszyny Pronar spełniają najbardziej wymagające normy bezpieczeństwa i są pozbawione tzw. chorób wieku dziecięcego.
W przypadku przerzucarek nie można kreować rynku – trzeba dostosować się do jego potrzeb. Dysponując 30-letnim doświadczeniem, firma Pronar jest tego doskonale świadoma, dlatego zaprojektowanie przerzucarki poprzedziła wnikliwym rozpoznaniem rynku.
W Polsce oraz krajach, do których spółka z Narwi chce dotrzeć z nowym produktem dominują małe i średnie kompostownie. Zdecydowano więc, aby maszyna mogła formować pryzmy o szerokości 4,5 m i wysokości 2,2 m. Stąd w oznaczeniu modelu występuje wartość „45”, natomiast druga z nich – „12” informuje o średnicy wału roboczego równej 1.200 mm. W nazwie maszyny pojawiają się jeszcze litery, które również nie są przypadkowe. MBA to skrót od Mobilny Bramowy Aerator (napowietrzacz), a „g” oznacza podwozie gąsienicowe. Rodzaj zastosowanego podwozia jest w pełni uzasadniony. Klienci z rynków docelowych zazwyczaj dysponują niewielkimi placami kompostowymi, które ponadto nie zawsze są utwardzone lub dojazd do nich (np. z innego placu kompostowego) odbywa się po nierównej nawierzchni. W porównaniu z podwoziem kołowym, wersja gąsienicowa zapewnia większą zwrotność, jest bardziej stabilna i charakteryzuje się mniejszymi naciskami jednostkowymi na podłoże.
Opracowując model MBA 4512g, firma Pronar zdecydowała się na kabinę stałą, do której prowadzą wygodne i bezpieczne schodki umieszczone po lewej stronie maszyny. Trzy najniższe stopnie są podnoszone i opuszczane za pomocą siłowników hydraulicznych. Zasila je pompa napędzana elektrycznie, dzięki czemu nie wymagają pracy jednostki spalinowej, pozwalając na łatwe wejście do maszyny, gdy ta nie jest jeszcze uruchomiona. Jeśli chodzi o kabinę, wybór konstrukcji stałej również ma swoje uzasadnienie. W porównaniu do wersji ruchomej jest ona nie tylko tańsza, ale praktycznie nie ma co się w niej popsuć. Eliminuje to więc ryzyko przestoju związane z ewentualną usterką układu podnoszenia. Z kolei w sytuacji jakiejś awarii, operator nie musi wychodzić „w kompost”, bo drabinka zawsze znajduje się z boku pryzmy. W trosce o jak najwyższy komfort pracy, kabina została wyposażona w fotel z zawieszeniem pneumatycznym, ogrzewanie i klimatyzację, co gwarantuje odpowiednie warunki temperaturowe przez wszystkie pory roku.
Pronar wiąże duże nadzieje ze sprzedażą przerzucarki MBA 4512g. Ma ona nowoczesną, przemyślaną konstrukcję, jest bardzo wydajna (do 3.000 t/h) i konkurencyjna cenowo. Za jej wyborem przemawia też znakomicie rozwinięty serwis krajowy, gwarantujący szybką reakcję na zgłoszenie klienta i łatwy dostęp do części zamiennych.
Karol Wójtowicz
Leave a Reply