Coraz bliżej do pełnej funkcjonalności BDO

Coraz bliżej do pełnej funkcjonalności BDO

Od 1 stycznia 2020 r. ma w pełni funkcjonować Baza Danych o Odpadach (BDO), która wedle założeń pozwoli uszczelnić system gospodarki odpadami w Polsce. Wszyscy, którzy wytwarzają odpady, zajmują się ich transportem, przetwarzaniem czy utylizacją są zobowiązani do zarejestrowania się w BDO. Nie muszą tego robić mieszkańcy czy rolnicy dysponujący gospodarstwem o powierzchni użytkowej poniżej 75 ha – szczegółowe informacje są dostępna na stronie www.bdo.mos.gov.pl.

Obecnie w bazie jest zarejestrowanych ok. 130 tys. podmiotów, ale ta liczba będzie przyrastać coraz bardziej dynamicznie, ponieważ brak rejestracji po 1 stycznia 2020 r. uniemożliwi prowadzenie działalności. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska, który jest odpowiedzialny za wdrożenie BDO zapewnia, że nikt nie napotka problemów technicznych przy zwiększonym zainteresowaniu bazą, ponieważ dziennie będzie ona w stanie obsłużyć nawet kilkaset tysięcy użytkowników. Mają to umożliwić wydajne serwery wspomagane „chmurą” do przechowywania danych.

Wkrótce ma być gotowy moduł ewidencji odpadów, a od listopada elektroniczny wniosek rejestracyjny. Obecnie trzeba pobrać dokument, wypełnić go a następnie przesłać do marszałka województwa. W październiku zostaną uruchomione szkolenia dla osób korzystających z BDO. Będą się one odbywać w miastach wojewódzkich oraz przez internet.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Leave a Reply

Your email address will not be published.