Pronar otwiera trzecią fabrykę felg

Pronar otwiera trzecią fabrykę felg

Dnia 30 listopada 2023 r. firma Pronar świętowała oficjalne otwarcie trzeciej fabryki felg, a dziewiątej łącznie. To nowoczesna, w pełni zautomatyzowana placówka o łącznej powierzchni 1,7 ha. Na jej terenie znajdują się dwie bliźniacze linie produkcyjne, najnowocześniejsza w Europie malarnia oraz magazyn wysokiego składowania.

W skład obu identycznych linii produkcyjnych wchodzą cztery maszyny profilujące. Każda linia formuje obręcze samodzielnie, przy czym również sama pobiera stal z palet. Maszyny profilujące są znacznie większe niż te w dotychczasowych zakładach produkcyjnych, co umożliwi produkcję większych detali. Obręcze przed profilowaniem i po spawaniu są sprawdzane za pomocą specjalnych, bardzo dokładnych laserów.

Na proces malowania proszkowego składa się 9 etapów, co zapewnia najwyższą jakość zabezpieczenia i trwałość koloru. Nowością jest fosforanowanie cynkowe gwarantujące bardzo wysoki standard ochrony powierzchni, lepszy niż nanoceramika. Malarnia będzie w stanie malować detale o masie do 700 kg i maksymalnym rozmiarze 54×54”. Imponujące są też szybkość tego procesu (średnio 30 s na pojedynczy element) oraz inteligentny system sterowania, który sam decyduje co maluje i kiedy, aby zoptymalizować czas i koszty. Przy takim rozwiązaniu rola pracownika ogranicza się tylko do zawieszania detali i wybrania koloru. Zakład dysponuje dwiema komorami lakierniczymi, umożliwiając osiąganie wysokiej wydajności produkcyjnej.

Maszyny, które przetwarzają stal w koła zostały w pełni zaprojektowane przez inżynierów Pronar oraz wykonane na miejscu w Narwi, również przez pracowników firmy. Reprezentują najwyższej światowej klasy urządzenia, które są jednocześnie unikatowe, ponieważ nikt inny nie korzysta z takich rozwiązań jak Pronar Wheels. Poza tym to już 8. i 9. generacja maszyn udoskonalanych na przestrzeni lat przez inżynierów firmy.

Nowa hala produkcyjna zwiększy nie tylko jakość produktów, ale również możliwości firmy. Zrealizowana inwestycja sprawi, że Pronar będzie w stanie podwoić liczbę wytwarzanych felg z jednego do dwóch milionów rocznie, co tym samym przesuwa firmę z Narwi w światowym rankingu producentów tej specjalności z trzeciego miejsca na drugie.

W wydarzeniu wzięło udział 1500 pracowników Pronar oraz zaproszeni dygnitarze Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski oraz Jan Stanisław Kap – Wiceprezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uroczystość rozpoczął Krzysztof Lewczuk, Kierownik Działu Kadr, oficjalnym przywitaniem wszystkich zgromadzonych oraz zaproszeniem na scenę Prezesa Rady Właścicieli Pronar Sergiusza Martyniuka, który w swojej przemowie podzielił się nie tylko wizją na przyszłość, ale także wspomnieniami z trudnych, ale i triumfalnych chwil w 35-letniej historii firmy. Zwieńczeniem wystąpienia był uroczysty akt podpisania pierwszej wyprodukowanej felgi przez Sergiusza Martyniuka oraz Bohdana Paszkowskiego. Podczas uroczystości wręczono prestiżowe odznaczenia resortowe przyznane przez Prezydenta RP oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tym samym uhonorowując zaangażowanie i wkład pracowników Pronar w rozwój kraju. Za część artystyczną odpowiadał chór i zespół muzyczny Pronar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.