Polak na podium w Konkursie Kierowców Scania 2018-2019

Polak na podium w Konkursie Kierowców Scania 2018-2019

Piotr Dołengiewicz zajął znakomite, trzecie miejsce w europejskim finale Konkursu Kierowców Scania 2018-2019 (ang. Scania Driver Competitions – SDC). Zwycięzcą zawodów został Andreas Nordsjø z Norwegii, a drugie miejsce przypadło Fredrikowi Arwidmarkowi ze Szwecji.

Europejski finał SDC odbył się w dniach 24-25 maja 2019 r. w centrali Scania w Södertälje. W finale zmierzyło się trzydziestu najlepszych kierowców z Europy, wyłonionych w finałach krajowych. Konkurs rozpoczął się na Ukrainie w październiku 2018 r., a zakończył finałami krajowymi w Finlandii i Polsce. Najmłodszy finalista miał 23, a najstarszy 61 lat.

Dwa dni pełne emocji

Pierwszego dnia zawodów europejskiego finału SDC 2018-2019 kierowcy mieli do wykonania sześć zadań, podczas których sprawdzano ich umiejętności i wiedzę z zakresu sprawdzenia pojazdu przed jazdą, mocowania ładunku, jazdy ekonomicznej i defensywnej, pierwszej pomocy, BirdView Precise Driving (jazda pojazdem dystrybucyjnym z zasłoniętymi szybami, z wykorzystaniem wyłącznie kamer) oraz jazdy offroadowej. Drugi dzień konkursu to zadania na placu manewrowym. Każde z nich było rozgrywane równocześnie przez kilku zawodników. W konkurencji finałowej najlepszy okazał się przedstawiciel Norwegii, który oprócz otrzymania tytułu najlepszego kierowcy w Europie wygrał możliwość wyspecyfikowania własnego pojazdu Scania nowej generacji o wartości 100 tys. euro. – Kierowca to najważniejszy czynnik w transporcie ciężkimi pojazdami. Organizując Konkurs Kierowców Scania pragniemy podnieść status zawodowych kierowców i podkreślić ich ogromne znaczenie dla rentowności firm transportowych, bezpieczeństwa drogowego, a także dla ograniczania wpływu transportu na środowisko – mówi Erik Ljungberg, szef ds. komunikacji, marki i marketingu w Scania.

Świetny występ Polaka

Jesteśmy pod wrażeniem opanowania i znakomitych umiejętności, jakie zaprezentował polski zawodnik podczas europejskiego finału Konkursu Kierowców Scania. Piotrek wyróżniał się na tle konkurencji dużą precyzją i szybkością wykonywanych zadań, co podkreślali również organizatorzy. Jego występ był znakomity, dlatego pozostałym finalistom należy się duże uznanie, ponieważ pokonanie Piotrka nie było łatwe – komentuje Jacek Tarach, koordynator ds. projektów marketingowych Scania Polska S.A.30-latek z Białegostoku posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych od 2014 r. Zawodowo wykonywał przewozy przede wszystkim w Polsce, miał też okazję jeździć do państw skandynawskich. Polski zawodnik nie miał wcześniej doświadczenia w udziale w konkursach organizowanych przez Scania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.