MB Unimog U 423 dla Powiatowego Zarządu Dróg w Lubaniu

MB Unimog U 423 dla Powiatowego Zarządu Dróg w Lubaniu

Pod koniec maja w Starostwie Powiatowym w Lubaniu odbyło się oficjalne przekazanie wyjątkowego pojazdu. Jest nim Mercedes-Benz Unimog U 423 4×4, który będzie wykorzystywany przez tamtejszy Powiatowy Zarząd Dróg. Uniwersalny nośnik różnorodnego osprzętu został zakupiony ze środków pozyskanych z programu współpracy przygranicznej.

– Wspólnie z partnerem niemieckim, miastem Löbau, realizujemy projekt poświęcony bezpieczeństwu mieszkańców – mówił podczas spotkania Walery Czarnecki, starosta lubański. – Pomysł wziął się stąd, że po jednej i po drugiej stronie granicy mamy te same problemy związane z cyklicznie występującymi powodziami. Usuwanie ich skutków jest bardzo ciężką i trudną pracą. Wymyśliliśmy więc i napisaliśmy wspólnie projekt, który obecnie jest realizowany w ramach programu współpracy przygranicznej Interreg Polska-Saksonia. Stąd właśnie pozyskaliśmy środki na sfinansowanie zakupu tego pojazdu.

To, że właśnie Unimog dołączy do floty Powiatowego Zarządu Dróg rozstrzygnął publiczny przetarg. – Rozpisaliśmy przetarg, w którym określiliśmy zakres naszych oczekiwań i Mercedes-Benz Unimog go wygrał, a my bardzo się z tego cieszymy – mówił, odbierając symboliczny kluczyk do Unimoga, Włodzimierz Stefański, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg. – Zależało nam na tym, żeby był to nośnik wielu narzędzi, możliwie jak najbardziej uniwersalny. W naszych rejonach niezbędny jest zarówno pojazd służący zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych, jak i pojazd komunalny do naszej codziennej pracy. Unimog spełnił te wszystkie nasze wymagania. Będzie pracował nie tylko przy usuwaniu skutków powodzi, które niemal co roku nawiedzają nasz powiat, ale także pomagał w utrzymywaniu zieleni, sprzątaniu ulic, również odśnieżał podczas akcji „Zima”. Obecnie pracujemy nad jak najszybszym zakupem odpowiednich narzędzi, które pozwolą Unimogowi realizować te wszystkie zadania.

Mercedes-Benz Unimog jest najbardziej uniwersalnym pojazdem niemieckiej marki, o legendarnej już funkcjonalności. Dzięki zastosowaniu osprzętu takiego jak kosiarki, pługi, zamiatarki, narzędzia rolnicze i wiele innych jest w stanie wykonać niemal każde zadanie. Dodatkowo jego gabaryty, zwrotność, wybitne zdolności terenowe sprawiają, że może pracować w dowolnym środowisku. Komfortowa kabina z doskonałą widocznością zapewnia kierowcy wygodną i bezpieczną pracę – m.in. za sprawą lusterka rampowego, w którym widać dokładnie obszar pracy narzędzi takich jak np. kosiarka. – Mam nadzieję, że Służby Powiatu Lubańskiego w praktyce przekonają się o tym, jak uniwersalnym pojazdem jest Unimog – mówił Igor Kaczorkiewicz, Head of Product & Marketing, PR Mercedes-Benz Trucks Polska, odpowiedzialny również za sprzedaż w Polsce samochodów specjalnych. – Unikatowe cechy tego pojazdu, o których często mówimy podczas pokazów i prezentacji, będą miały szansę w pełni się tu ujawnić i zapewnić wieloletnie użytkowanie.

Unimog UGE U 423 4×4, który będzie użytkowany przez Powiatowy Zarząd Dróg w Lubaniu ma silnik Euro VI o mocy 170 kW (231 KM), nawrotną skrzynię biegów 8+6 oraz rozstaw osi 3000 mm. Jeśli chodzi o zabudowę, jest wyposażony m.in. w skrzynię ładunkową wraz z elementami mocującymi dla posypywarek oraz ramę pośrednią umożliwiającą łatwy montaż innych nadwozi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.