Łukasz Mokrzyński na podium Global Operator Challenge 2022/2023

Łukasz Mokrzyński na podium Global Operator Challenge 2022/2023

Od wiosny 2022 r. ponad 5,5 tys. operatorów z całego świata rywalizowało w konkursie Caterpillar Global Operator Challenge. W finale rozegranym 14 marca w Las Vegas zwyciężył Patrick Doheny z Australii, a trzecie miejsce zajął Łukasz Mokrzyński, wypadając najlepiej z przedstawicieli Europy.

Zawody Caterpillar Global Operator Challenge to jedno z największych wydarzeń w branży budowlanej, z udziałem operatorów z ponad trzydziestu krajów rywalizujących w operowaniu maszynami Cat i wykorzystaniu najnowszych technologii przy wykonywaniu pracy. „Firma Caterpillar stworzyła ten konkurs, aby uhonorować operatorów maszyn, którzy budują nasz świat, promują i zwiększają świadomość swojej branży oraz przedstawiają rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania w miejscach pracy. Wszyscy konkurenci, a zwłaszcza dziewięciu finalistów, wykazali się ogromnymi umiejętnościami i zdolnościami, obsługując najnowsze maszyny i technologie budowlane Cat w trudnych próbach i pokazując światu nieocenioną rolę, jaką odgrywają w tworzeniu infrastruktury” – powiedział Jason Hurdis kierujący konkursem w firmie Caterpillar.

Eliminacje rozpoczęły się wiosną 2022 r., do rywalizacji zgłosiło się ponad 10 tys. operatorów z całego świata. Po wstępnej kwalifikacji, w pierwszej rundzie wzięło udział 5,5 tys. zawodników zmagających się w lokalnych imprezach organizowanych przez 77 dealerów Cat w 32 krajach. Druga runda jesienią 2022 r. składała się z czterech eliminacji regionalnych w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Hiszpanii i Japonii. Zawody obejmowały kopanie rowu, ładowanie określonej ilości ziemi oraz manewrowanie maszynami przez przeszkody. Finał w Las Vegas był ostatecznym sprawdzianem. Dziewięciu finalistów, zgrupowanych w trzyosobowe zespoły reprezentujące Ameryki, Europę i Azję, rywalizowało indywidualnie i zespołowo w trzech próbach na specjalnie zbudowanym torze.

Finały rozpoczęły się od konkurencji „Fork 'n Loader”, w której operatorzy używali ładowarki kołowej Cat 950 z funkcją Payload do ładowania i przemieszczania materiału przez określone miejsca na trasie. Próba „Usługi koparko-ładowarką” polegała na tym, że operatorzy używali maszyny Cat 420 XE do otwierania pudełka i precyzyjnego umieszczania w nim małych przedmiotów. Opracował ją Jaus Neigum, mistrz świata Caterpillar Global Operator Challenge 2020. Podczas konkurencji „Trench Run” operatorzy popisywali się umiejętnościami kopania rowów za pomocą koparki Cat 315 z funkcją Grade. Oceniano umiejętności, sprawność i kompetencje operatorów w wykonywaniu różnych zadań, karząc za błędy. Zawodnicy sprostali wyzwaniom, korzystając z maszyn budowlanych Cat zintegrowanych z najnowszymi technologiami sterowania takimi jak Cat Payload, Grade and Command, Cat Grade Assist, kamery cofania, funkcjami „powrót do kopania” i „powrót do przenoszenia”.

Mistrzem został Australijczyk Patrick Doheny, nagrodą jest wycieczka dla dwóch osób do miejsca, w którym Caterpillar ma jeden ze swoich zakładów produkcyjnych. Drugie miejsce zajął Matt Ferris z USA, a trzecie Łukasz Mokrzyński, który był także najlepszy w konkurencji Trench Run.

Leave a Reply

Your email address will not be published.