Green Machines jest jednym z najstarszych producentów zamiatarek ulicznych. Początki firmy sięgają 1965 r., gdy Szkot Allan Galashan rozpoczął produkcję pierwszej maszyny czyszczącej tej marki: prowadzonego odkurzacza napędzanego silnikiem benzynowym.

Kilkanaście lat później, dostrzegając potrzeby klientów w wielkich metropoliach, Green Machines wprowadziła małe zamiatarki samojezdne, w których połączono dużą wydajność sprzątania ulic i chodników ze zwrotnością oraz niskimi kosztami eksploatacji, dzięki zastosowaniu napędu dieslowskiego. Pod koniec ub. wieku to była nowość, która przyniosła firmie międzynarodową sławę i klientów. Szybko zwrócono uwagę, że zamiatarki pracujące w bezpośredniej bliskości przechodniów powinny być ciche, bezemisyjne i estetyczne. Z pierwszymi dwoma cechami nie umiano sobie wtedy poradzić, natomiast wręcz futurystyczne wzornictwo wprowadzonej w 1992 r. zamiatarki GM 400 przyniosło jej… rolę filmową. W trakcie tworzenia kolejnego odcinka „Gwiezdnych wojen” George Lucas dostrzegł w Londynie zamiatarkę Green Machines i stwierdził, że będzie idealna jako cysterna paliwowa do Starfighterów Naboo!
W rzeczywistości przełom pod względem zasilania nastąpił dopiero w 2010 r., gdy wprowadzono samojezdną zamiatarkę elektryczną GM 500ze, pierwszą na świecie z akumulatorem litowo-jonowym umożliwiającym pracę całozmianową. W 2016 r. firma „wróciła do korzeni” proponując odkurzacz prowadzony GM 1ze, elektryczny, choć wciąż z tradycyjnym akumulatorem kwasowym. W tym czasie Green Machines przeżywała trudny okres, tracąc rynkowy rozmach po śmierci założyciela. Kilka razy bez powodzenia zmieniała właścicieli, aż w 2018 r. została wykupiona przez management przy udziale inwestora z Macedonii Północnej. Wspólnik jest daleki, ale branżowy, to duża firma metalowa z opanowanymi technologiami i wyposażeniem niezbędnym do produkcji sprzętu komunalnego. Tam powstają Green Machines, zgodnie z wszelkimi zasadami „lean” umożliwiającymi zwiększenie wydajności do nawet 500 szt./rok, utrzymanie stałej wysokiej jakości oraz obniżenie kosztów. Oddziały handlowe firmy mieszczą się w Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i USA, klienci w innych krajach świata są obsługiwani przez dealerów. U nas przedstawicielem Green Machines jest spółka Zeppelin Polska, prowadząca sprzedaż i serwis wspierany przez centralny magazyn części zamiennych znajdujący się, jakby dla upamiętnienia początków, w Szkocji.

Cel działalności firmy jest niezmienny: czyste i uporządkowane miasta dzięki zamiatarkom wydajnym i zaawansowanym technicznie. Oferta obejmuje dziewięć modeli maszyn, każdy zaprojektowany w sposób spełniający określone potrzeby. Program otwiera prowadzony odkurzacz do odpadów GM 1ze o ciekawej i przemyślanej formie. Odpady są gromadzone w typowym pojemniku 240 l, zasysane przez turbinę napędzaną silnikiem elektrycznym o mocy 1,5 kW. Drugi silnik o mocy 0,85 kW znajduje się w osi napędowej i umożliwia rozwinięcie prędkości 3 km/h w trybie roboczym lub 6 km/h, gdy trzeba szybko przejechać w inne miejsce. Wymiary zewnętrzne są tak dobrane (szerokość 76 cm, wysokość 176 cm), by dało się przejechać przez każde drzwi i użyć cichej, nie emitującej spalin maszyny do odkurzania w halach przemysłowych czy garażach.
Zamiatarki Green Machines serii 400ze wciąż zaskakują wzornictwem, które także w tym przypadku nie jest „sztuką dla sztuki”, ponieważ chodziło o maksymalną zwartość. Mimo niewielkich wymiarów (długość niespełna 300 cm w prezentowanej tutaj wersji RS) maszyna jest bardzo wydajna dzięki zastosowaniu silnika turbiny ssącej o mocy aż 5,5 kW. Co więcej, stalowy wirnik turbiny jest tak ukształtowany, by rozdrabniać odpady, lepiej układające się w zbiorniku, którym jest typowy miękki worek na śmieci.


Dwie czołowe szczotki o średnicy 470 mm zapewniają szerokość zamiatania co najmniej 1170 mm, przy redukcji pylenia dzięki natryskowi wody ze zbiornika o pojemności 70 l. Silnik trakcyjny ma moc 3 kW, zamiatarka może rozwinąć prędkość do 8 km/h w wersji RS ze składanego siodełka, prowadzona przez operatora z ziemi do 6km/h. Elektryczny napęd turbiny, szczotek i kół jest zasilany z litowo-jonowej baterii o pojemności 10 kWh. GM 400ze ma podobną autonomię pracy jak wcześniejsza jednostka dieslowska i jest tylko nieznacznie cięższa (500 kg, na większe dystanse można przewozić ją w furgonie średniej klasy).
GM500ze i GM500H2 to para zamiatarek, z których firma Green Machines jest szczególnie dumna. Pierwsza z nich to jedna z najbardziej popularnych samojezdnych zamiatarek bezemisyjnych na świecie, pionier technologii litowo-jonowych w tym segmencie (całkowita pojemność zbiornika 1,3 m3). Dążąc do maksymalnej operacyjności maszyny przy ograniczonej masie i wielkości przewidziano zastosowanie pojedynczej baterii 29,5 kWh do pracy jednozmianowej lub podwójnego zestawu, w sumie 59 kWh (wtedy można pracować dwie zmiany i ładować w nocy). Wersja z wodorowym ogniwem paliwowym ma zmniejszyć powszechne ograniczenia; w tej dziedzinie Green Machines ponownie jest pionierem. Zaprezentowana po raz pierwszy w 2020 r. GM500H2 odbyła serię pokazów w miastach europejskich o szczególnie dużych wymaganiach zarazem co do czystości i zerowej emisji przy jej utrzymywaniu. Ponieważ rozwój infrastruktury wodorowej okazał się wolniejszy niż oczekiwano, zbiornik na wodór może być stały (ciśnienie 700 barów) lub mieć postać szybko wymiennych butli, które użytkownik może nabijać na stacji na tyle odległej, że podjeżdżanie do niej maszyną nie miałoby sensu. Ciśnienie gazu jest wówczas ograniczone do 300 barów, ale wymiana trwa dużo krócej niż ładowanie baterii.


Program Green Machines obejmuje także dwie maszyny z silnikami spalinowymi. GM636HS jest niezawodną, wydajną zamiatarką czołową usuwającą zanieczyszczenia z powierzchni o szerokości do 1,9 m. Jej zbiornik na odpady ma pojemność użyteczną 1,5 m3. Dzięki systemowi rozpylania wody Cloudmaker maszyna bardzo oszczędnie zużywa ją do zapobiegania pyleniu, co obniża koszty pracy. GM955 to już duża zamiatarka samojezdna o DMC 13,7 t, ze zbiornikiem o pojemności 6 m3, talerzowymi szczotkami czołowymi i bocznymi oraz cylindryczną szczotką główną. Wydajny mechanizm jest w stanie zebrać nawet największe zanieczyszczenia, przy minimalnym zapyleniu.
Green Machines jest firmą z blisko 60-letnim doświadczeniem w konstruowaniu zamiatarek i co jeszcze ważniejsze z równie długimi kontaktami z ich użytkownikami. Wyróżniają ją nowoczesne metody produkcyjne oraz bezkompromisowe dążenie do zrównoważonej pracy klientów korzystających z maszyn zeroemisyjnych, a zarazem wydajnych i komfortowych w obsłudze.
Wojciech Karwas