Mechaniczna zamiatarka Piquersa BA-2300H Ecopiq

Mechaniczna zamiatarka Piquersa BA-2300H Ecopiq

Firma Komunalny.pl z Solca w województwie wielkopolskim zorganizowała cykl pokazów hiszpańskiej zamiatarki Piquersa BA-2300H Ecopiq. Spotkania przygotowane z myślą o przedstawicielach samorządów oraz przedsiębiorstwach świadczących usługi komunalne miały na celu zaprezentowanie zalet nowej maszyny charakteryzującej się całkowicie mechanicznym układem transportu zbieranych nieczystości.

Wysokość wysypu wynosi 1,35 m, dzięki czemu zbiornik może być opróżniony bezpośrednio do kontenera.

Zdaniem przedstawicieli firmy Komunalny.pl, autoryzowanego dystrybutora produktów Piquersa w Polsce, klasyczne zamiatarki z układem ssącym najlepiej radzą sobie na w miarę gładkich, asfaltowych czy brukowych nawierzchniach, zbierając drobne odpady i kurz, natomiast zamiatarka mechaniczna może pracować np. na murawie i z łatwością podejmuje butelki czy plastikowe opakowania. Głównymi elementami układu mechanicznego w maszynie Piquersa są dwa zbiorniki na nieczystości (główny o pojemności 2.000 l i pośredni o pojemności 210 l) oraz szczotka walcowa. Szczotka nagarnia odpady do zbiornika pośredniego, który co pewien czas jest hydraulicznie unoszony w celu wyładunku zawartości do zbiornika głównego. Podczas tej operacji zamiatarka nie musi się zatrzymywać i śmieci nadal mogą być zbierane, ponieważ trafiają do tzw. bufora. Gdy zbiornik pośredni wróci na swoje miejsce, „bufor” jest opróżniany do zbiornika pośredniego.

Polski rynek jest bardzo waży dla firmy Piquersa, dlatego w pokazach zamiatarki brali udział przedstawiciele z Hiszpanii (w środku). Z lewej strony – Przemysław Pawlak, z prawej – Szymon Mikołajczak, współwłaściciele firmy Komunalny.pl.

Zależnie od warunków, operator wybiera jeden z trzech trybów pracy. Gdy śmieci jest dużo, powinien skorzystać z trybu, w którym zsyp odpadów do głównego zbiornika odbywa się co minutę. Jeśli mamy do czynienia z mniejszą ilością zanieczyszczeń, bo np. zamiatanie danego odcinka chodnika czy ulicy odbywa się codziennie, najlepiej załączyć tryb rzadszego wyładunku, czyli co trzy minuty. Operator ma jeszcze do dyspozycji tryb ręczny, w którym sam decyduje o momencie opróżnienia zbiornika pośredniego – za pomocą specjalnego przycisku.
Pojemność głównego zbiornika równa 2 m3 to wartość netto, a więc rzeczywiście wykorzystywana. – Maszyna ze ssawą nigdy nie napełni całkowicie zbiornika – zauważa Przemysław Pawlak, współwłaściciel firmy Komunalny.pl. – Wynika to z faktu, że układ ssący nie dopycha odpadów, a mechaniczny realizuje taką funkcję, co dodatkowo zagęszcza nieczystości.

Niewielka kierownica z uchwytem ułatwiającym szybkie manewry polepsza komfort pracy.

Zamiatarka Piquersa BA-2300H Ecopiq ma stosunkowo prostą konstrukcję i nie potrzebuje dużego silnika. Do wyboru są dwie jednostki wysokoprężne: Kubota o mocy 35 KM i 50-konny Perkins. Średnie zużycie paliwa dla obu silników podczas typowej pracy wynosi od 3,5 do 4 l/h. – To bardzo niewiele, bo mniej więcej połowę spalania maszyny ze ssawą – zapewnia Przemysław Pawlak. – Zbiornik o pojemności 50 l pozwala na ok. 14 h pracy. Liczyliśmy z klientami, że w porównaniu z maszyną wyposażoną w ssawę, na samym paliwie można rocznie zaoszczędzić ponad 20 tys. zł.
Zamiatarka Piquersa BA-2300H Ecopiq ma hydrostatyczny napęd na przednie koła. Może pracować nawet z prędkością 25 km/h, a więc bliskiej maksymalnej, która wynosi 28 km/h. Przytoczona prędkość maksymalna dotyczy wariantu wolnobieżnego – po fabrycznym odblokowaniu maszyna osiąga nawet 45 km/h, ale wtedy musi być już zarejestrowana. Poziom hałasu emitowanego przez zamiatarkę podczas pracy to 84 dB, dzięki czemu maszyna może być z powodzeniem wykorzystywana w gęstej zabudowie mieszkalnej, również w nocy.

W zamiatarce Piquersa BA-2300H Ecopiq za transport odpadów od szczotki walcowej do zbiornika głównego odpowiada zbiornik pośredni. Jest on unoszony hydraulicznie w ustalonych odstępach czasu lub gdy zdecyduje o tym operator.

Dwie przednie szczotki talerzowe zapewniają szerokość roboczą 1,7–2,3 m, a po zamontowaniu trzeciej: 1,7–2,8 m. Zbiornik na wodę jest wykonany z nierdzewnej stali i ma pojemność 420 l. Można go powiększyć do 1.000 l, ale kosztem zbiornika na nieczystości. Taka konfiguracja jest najczęściej zamawiana w sytuacji, gdy klient chce wykorzystywać maszynę do ciśnieniowego mycia nawierzchni, oczywiście przy zastosowaniu specjalnego osprzętu. Klimatyzacja należy do wyposażenia opcjonalnego, ponieważ zdarza się, że nie decydują się na nią niektórzy odbiorcy nawet z takich krajów jak Maroko czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Dysze rozpylające wodę w celu wiązania pyłu mogą pracować w trybie normalnym lub ekonomicznym.

Początkowo mechaniczne zamiatarki Piquersa będzie można zobaczyć w trzech miejscach: Wodzisławiu Śląskim, Żywcu i Swarzędzu. Zainteresowane są nimi kolejne, różnej wielkości miasta. Jako odpowiedzialny importer, firma Komunalny.pl zapewnia obsługę serwisową sprzedawanych maszyn na terenie całego kraju, dostępną w ciągu 24 h od momentu zgłoszenia awarii. W tym celu wykorzystuje kilka warsztatów mobilnych, obsługujących nie tylko zamiatarki, ale także ciągniki, kosiarki itp. Jeśli chodzi o maszynę Piquersa BA-2300H Ecopiq, interwencje serwisu będą raczej incydentalne, ponieważ maszyna wyróżnia się prostą konstrukcją i brakiem rozbudowanej elektroniki. Dzięki temu większość czynności obsługowych operator może wykonać samodzielnie, jak np. wymiana szczotek czy filtrów, zwłaszcza, że importer gwarantuje minimum 1-dniowe szkolenie w miejscu pracy. Istotne znaczenie ma również seryjne zastosowanie magistrali CAN-bus, która umożliwia zlokalizowanie ewentualnej usterki za pomocą odpowiedniej konsoli w kabinie, czy chodzi np. o jakiś przełącznik, czujnik albo problem z zasilaniem. Warto też podkreślić dobry dostęp do bezpieczników, które zostały umieszczone z boku za fotelem.

Kilka minut pracy na pozornie czystej ulicy, a ile śmieci! Jak widać, zamiatarka Piquersa nie ma problemu z podnoszeniem z nawierzchni butelek i innych dużych przedmiotów.

Kłopotów w eksploatacji maszyny nie powinno sprawić bezdętkowe, radialne ogumienie, w „normalnym” rozmiarze 195 R14C. Ma ono wzmocnioną budowę, dzięki czemu jest odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Piquersa produkuje kompaktowe zamiatarki od prawie 30 lat. Spółka cywilna Komunalny.pl działa pięć lat, natomiast jej właściciele są związani z branżą od ponad 15 lat.

Jacek Dobkowski

Leave a Reply

Your email address will not be published.