Na każdej edycji targów IFAT stoisk firmy Pronar jest zdominowane przez maszyny recyklingowe, ale wiele miejsca zajmuje też sprzęt komunalny, coraz bardziej doceniany na rynkach zagranicznych, również tych o największych wymaganiach. Jakie produkty można było obejrzeć w tym roku?
Jednym z nich był całkowicie nowy model rębaka mobilnego, tj. Pronar MR-20. Nowoczesna maszyna umożliwia zrębkowanie drzew i gałęzi o średnicy do 20 cm. Do jej napędu zastosowano chłodzony cieczą silnik benzynowy marki Kubota o mocy 57 KM. W porównaniu z dieslem, taka jednostka lepiej znosi krótkotrwałą pracę i częste uruchomienia. Maszyna ma postać przyczepy samochodowej o masie całkowitej 1260 kg, co ułatwia korzystanie z niej w różnych miejscach. W ofercie Pronar od kilku lat występuje jeszcze mniejszy model rębaka, tj. MR-15, przeznaczony do pracy z cieńszym materiałem: o średnicy do 15 cm. Jest napędzany chłodzonym powietrzem silnikiem benzynowym o mocy 37 KM. Masa tej maszyny wynosi 750 kg.
Na takiej wystawie nie mogło również zabraknąć wielkiego bestsellera firmy Pronar, czyli zamiatarki ciągnikowej ZMC 3.1. To maszyna, która jest bardzo popularna nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Wynika to m.in. z prostego, trwałego i niezawodnego elewatorowego (mechanicznego) systemu do transportu zmiecionych zanieczyszczeń. Aby ograniczyć pylenie, zastosowano wydajny system zraszania z dużym zapasem wody. Jest ona przechowywana w dwóch tworzywowych zbiornikach, które firma Pronar wytwarza we własnym zakresie. Zbiorniki znajdują się z obu stron maszyny i są szeroko odchylane na boki, zapewniając znakomity dostęp do elewatora. Egzemplarz zaprezentowany w Monachium był wyposażony w liczne ciekawe i praktyczne opcje, jako odpowiedź na potrzeby wymagających klientów, np. ze Skandynawii. Maszyna ZMC 3.1 to znakomita alternatywa dla zamiatarek samojezdnych, ponieważ kosztuje znacznie mniej, a ciągnik może być efektywnie wykorzystywany do innych zadań komunalnych.
Inną propozycją była zamiatarka ZM-H22 przeznaczona do montażu na ładowaczu czołowym lub do maszyn roboczych, np. ładowarek teleskopowych. Została opracowana z myślą o trudnych zastosowaniach, np. do czyszczenia nawierzchni przy wyjeździe z budowy, zamiatania dróg i placów roboczych (w tartakach, cementowniach) itp. Aby sprostać takim zadaniom wyposażono ją w specjalny lemiesz z Hardoxu do usuwania najbardziej przywartych zanieczyszczeń oraz dużą szczotkę walcową o średnicy 900 mm. Sprawia to, że ma większą powierzchnię styku z podłożem, co przekłada się na dokładniejsze sprzątanie. Dłuższe włosie zapewnia też skuteczniejsze wymiatanie z zagłębień. Zamiatarka ZM-H22 jest oferowana w trzech wersjach twardości do wyboru, tj. z najbardziej uniwersalnym i popularnym włosiem stalowo-tworzywowym, stalowym i tworzywowym. Ostatnie jest przeznaczone do nawierzchni wrażliwych na zarysowania. W przypadku maszyny ZM-H22 zmiotki są gromadzone w pojemniku za szczotką opróżnianym po jej uniesieniu.
Karol Wójtowicz