Kärcher  Muniworld  – cała gama w jednym miejscu

W połowie czerwca br. firma Kärcher zorganizowała pokaz Muniworld. Unikatowe wydarzenie stwarzało możliwość szczegółowego zapoznania się ze wszystkimi oferowanymi zamiatarkami i obejrzenia maszyn podczas pracy. Takie imprezy mają odbywać się cyklicznie, w różnych częściach Polski.

Zamiatarka MC 50 jest idealna do sprzątania w ciasnych miejscach. Niewielkie wymiary i mały promień skrętu pozwalają na sprawne poruszanie się wąskimi chodnikami, przejściami czy między samochodami.

 Muniworld to całkowicie nowa inicjatywa firmy Kärcher. Na miejsce organizacji pierwszej edycji nieprzypadkowo wybrano Warszawę, dokładnie teren sklepu firmowego w Jawczycach. To miasto stołeczne i jednocześnie z poważnym problemem emisyjności nisko zawieszonych pyłów PM 10 i PM 2,5. Wszystkie zamiatarki Kärcher pomagają w ich redukcji, co jest potwierdzone stosownymi certyfikatami, natomiast klienci z Mazowsza (w tym gminy wiejskie) nadal mogą korzystać z dotacji na zakup maszyn spełniających takie wymogi. Pozostaje tylko wybór odpowiedniego rozwiązania, a każde jest dostępne w ofercie Kärcher: od kompaktowych wielofunkcyjnych zamiatarek chodnikowych po dużą zamiatarkę uliczną stanowiącą praktyczną alternatywę dla maszyn instalowanych na podwoziach samochodów ciężarowych.

Kompletna gama obejmuje pięć maszyn. Trzy najmniejsze, tj. MC 50, MIC 35/MIC 42 oraz MC 130 Plus mają konstrukcję przegubową, z jednakową odległością obu osi od przegubu. Sprawia to, że tylny człon zawsze porusza się śladami przedniego, więc jeśli przód maszyny zmieści się w danym miejscu, o tył nie trzeba się martwić, ponieważ zamiatarka nie „zachodzi” przy skręcie. Zastosowany przegub jest ponadto „elastyczny”, co oznacza możliwość niewielkiego, względnego obrotu obu członów w płaszczyźnie poziomej. Dzięki temu podczas pokonywania nierówności zapewniony jest stały kontakt wszystkich kół z podłożem, a cała konstrukcja nie jest poddawana naprężeniom. W pozostałych modelach, tj. MC 250 i MCM 600 zastosowano podwozie sztywnoramowe. Są one jednak równie zwrotne, dzięki możliwości skrętu kół obu osi. Wszystkie prezentowane modele nadają się do całorocznego zastosowania. Doposażając je w specjalistyczny osprzęt mogą być wykorzystywane m.in. do mycia (w tym szorowania) nawierzchni, koszenia trawy – również z odsysaniem pokosu, termicznego usuwania chwastów, odśnieżania i wielu innych zadań. Wyjątek stanowi maszyna MCM 600, która pełni wyłącznie funkcje zamiatania i usuwania chwastów, ale dzięki unikatowej konstrukcji może zamiatać również przy ujemnych temperaturach. 

Trzecia szczotka nie służy tylko do wymiatania z trudno dostępnych miejsc, ale też do zamiatania na dwóch poziomach, co jest bardzo przydatne, gdy trzeba posprzątać dany odcinek drogi w jednym przejściu. Na zdjęciu maszyna MIC 35.

Pokaz rozpoczęto od prezentacji najmniejszej maszyny w gamie, tj. MC 50. Model ten ma moc 26 KM i 700-litrowy zbiornik na nieczystości. Ze względu na kompaktowe wymiary i niewielki promień skrętu znakomicie sprawdza się przy sprzątaniu parkingów, w tym podziemnych, wąskich chodników, deptaków, skwerów itp. Podobnie jak pozostałe maszyny ma ssawę zamontowaną w osi przednich kół, zapobiegając uszkodzeniom zespołu przy pokonywaniu nierówności. Zebrany materiał trafia do zbiornika przez kanał ssący, który w zamiatarkach Kärcher jest umieszczony niemal pionowo. Taka pozycja zapewnia maksymalne podciśnienie, a jednocześnie ogranicza ryzyko powstawania zatorów. Gdyby jednak uległ zapchaniu, np. przez koszenie mokrej trawy, można go łatwo wyjąć (bez użycia jakichkolwiek narzędzi) i oczyścić. Zastosowana kabina jest w pełni przeszklona, gwarantując komfortową obserwację osprzętu oraz otocznia. Uwagę zwraca też prosta obsługa, z jednym joystickiem, którym steruje się całą hydrauliką, oraz dwoma przyciskami do uruchamiania turbiny ssącej i systemu zraszania. Ten ostatni jest zasilany ze zbiornika wody o pojemności 165 l.

Wszystkie zamiatarki mogą być wyposażone w myjkę wysokociśnieniową, ponieważ jest to rozwiązanie bezpośrednio kojarzone z marką Kärcher. W modelu MC 130 Plus kabina ma już dwa miejsca.

Druga maszyna pod względem wielkości i osiągów w typoszeregu Kärcher to model MIC 35 ze zbiornikiem o pojemności 1000 l, napędzany 35-konnym silnikiem Yanmar. W ofercie jest dostępny jeszcze mocniejszy wariant tej zamiatarki, tj. MIC 42 o mocy 42 KM. W porównaniu do MC 50 ma nieco większą kabinę, z szybą czołową nachyloną do przodu. Dzięki wyższym osiągom, taka maszyna doskonale sprawdza się w eksploatacji całorocznej z różnymi alternatywnymi narzędziami roboczymi. Można ją wyposażyć np. w wydajny odkurzacz do usuwania zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc, pług odśnieżny prosty, typu „V” czy nawet wirnikowy, posypywarkę tzw. dywanową o szerokości pracy 1,2 m lub talerzową zapewniającą rozrzut materiału uszorstniającego na szerokość 5-6 m. Maszyna ma łatwo demontowane osłony, co ułatwia zarówno obsługę codzienną, jak i przeglądy okresowe.

Kolejne miejsce w gamie należy do zamiatarki MC 130 Plus, która standardowo jest już wyposażona w dwa fotele – jeden dla operatora, drugi dla pomocnika – nie ma potrzeby dowożenia go innym pojazdem. Nowoczesna maszyna powiela zalety mniejszych modeli, ale oferuje już sporo wyższe osiągi, dzięki czemu można ją stosować do najtrudniejszych zadań komunalnych. Ma moc 66 KM i zbiornik o pojemności 1,3 m3, z wysypem na wysokość 1,55 m. Układ jezdny z czterema silnikami hydraulicznymi pozwala na jazdę z prędkością do 40 km/h i tym samym szybki dojazd do obsługiwanego rejonu. Zamiatarka MC 130 Plus o DMC 3,5 t jest rejestrowana jako ciągnik rolniczy, więc mogą na niej pracować posiadacze prawa jazdy kat. B. Podobnie jak mniejsze modele, zapewnia łatwy dostęp serwisowy, m.in. poprzez uchylne klapy boczne i odchylany zbiornik paliwa.

Z uwagi na wysoką prędkość transportową istnieje możliwość zamówienia w zamiatarce MC 250 kierownicy po lewej lub prawej stronie. Specjalna funkcja pokonywania skrzyżowań pozwala na szybką chwilową dezaktywację głównych zespołów roboczych i zwiększenie prędkości do 30 km/h, zapobiegając blokowaniu ruchu.

Jeszcze większym potrzebom z pewnością sprosta model MC 250. Istnieje wiele zamiatarek w klasie 2 m3, niektóre z tych konstrukcji mają już 10, 20 a nawet 30 lat. Maszyna Kärcher z tym oznaczeniem to stosunkowo nowy produkt, ponieważ została wprowadzona do sprzedaży niespełna 5 lat temu, ale udało się w niej wyeliminować wiele błędów konkurencji i zastosować unikatowe rozwiązania wychodzące naprzeciw oczekiwaniom rynku. Ma zbiornik na zanieczyszczenia o pojemności 2,5 m3, który dzięki przemyślanej konstrukcji dyfuzora można wypełnić niemal w całości. Aby zapewnić odpowiednio długi czas pracy, maszyna została wyposażona w dwa zbiorniki na wodę czystą o łącznej pojemności 200 l oraz 120-litrowy zbiornik na wodę „szarą”, czyli pochodzącą z układu recyklingowego. Źródłem napędu jest silnik Euro 6c o mocy aż 102 KM, który zapewnia dużą wydajność pracy jak również możliwość przejazdu z prędkością nawet 60 km/h. W tym celu zastosowano zawieszenie hydropneumatyczne obu osi, mające jednocześnie wymierny wpływ na poprawę komfortu pracy. DMC modelu MC 250 wynosi 6 t, ale podobnie jak w przypadku MC 130 Plus może być obsługiwana z prawem jazdy kat. B.

Zamiatarka MCM 600 to w klasie 6 m3 najbardziej kompaktowa maszyna na rynku. Zastosowany nożycowy system podnoszenia zbiornika zapewnia wysokość wyładunku 2,4 m.

Jako ostatnią zaprezentowano zamiatarkę MCM 600. To największy model w gamie, ze zbiornikiem o pojemności 6 m3, napędzany jednostką osiągającą moc 156 KM. Maszyny tej klasy zwykle są montowane dla podwoziach ciężarowych, w których szyba czołowa jest umieszczona dość wysoko. Wpływa to na ograniczenie widoczności, przez co operatorzy niechętnie korzystają z trzeciej szczotki. W modelu MCM 600 przednia szyba znajduje się niemal przy podłodze, ułatwiając obserwację dodatkowego osprzętu. Unikatowa zamiatarka działa w oparciu o system podciśnieniowo-mechaniczny, w którym transport zanieczyszczeń do zbiornika odbywa się za pomocą przenośnika. Nie ma w niej potrzeby stosowania dużego wydatku powietrza i tym samym spryskiwania szczotek. Taka maszyna może więc pracować bez użycia wody, umożliwiając wcześniejsze rozpoczęcie sprzątania pozimowego. Ze względu na wytrzymałą konstrukcję i dużą wydajność, zamiatarka MCM 600 nadaje się nie tylko do obsługi ulic, ale także zastosowań przemysłowych, np. utrzymania terenów wewnątrzzakładowych.

Zaprezentowane maszyny spotkały się z dużym zainteresowaniem przybyłych gości, co pokazuje, że takie pokazy są bardzo potrzebne, stanowiąc doskonałe uzupełnienie innych wydarzeń branżowych, np. targów czy konferencji.

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.