HAKO ma sposób na zimę

HAKO ma sposób na zimę

„Zima zaskoczyła drogowców” – to słowa, których nie chciałby usłyszeć w zbliżającym się sezonie zimowym żaden zespół odpowiedzialny za odśnieżanie i zapewnienie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach. Aby pierwsze opady śniegu nie były ani zaskoczeniem, ani problemem, trzeba zawczasu pomyśleć o wyposażeniu miasta czy gminy w odpowiednie urządzenia.
Sprzęt do zimowego utrzymania ulic, placów, chodników i alejek musi radzić sobie z dwoma podstawowymi zadaniami: odśnieżaniem oraz walką z lodem i gołoledzią. Zwykle są one realizowane poprzez mechaniczne usuwanie śniegu oraz posypywanie lub zraszanie śliskich nawierzchni tak, aby polepszyć ich szorstkość. Do tych dwóch czynności trzeba wybrać dwa lub nawet kilka różnych urządzeń, jeśli weźmie się pod uwagę wielkość i rodzaj obszaru, jaki należy oczyścić ze śniegu i lodu. Od znacznego rozbudowywania floty pojazdów i jednostek sprzętowych znacznie bardziej wydajnym i uzasadnionym ekonomicznie wyborem jest jednak zakup jednej maszyny wielofunkcyjnej. Taka poradzi sobie z zadaniami zimowymi, a ponadto będzie ją można wykorzystywać przez pozostałe pory roku do utrzymania infrastruktury miejskiej (dróg, chodników, parkingów i oczywiście zieleni).

Nośnik osprzętu Hako Citymaster 600 ma wiele funkcji, a jednocześnie zachowuje kompaktowe wymiary. Jego długość (ze szczotkami) wynosi 3.750 mm, a szerokość 1.090 mm. Na tylnym członie przegubowego podwozia zmieszczono zbiornik o pojemności 600 l.

Każdy z modeli wielofunkcyjnych nośników narzędzi Hako Citymaster posiada bogatą gamę przedniego osprzętu, aby radzić sobie z odmiataniem i usuwaniem śniegu, oraz różnorodne narzędzia tylne, umożliwiające zarówno posypywanie, jak i zraszanie czyszczonych terenów. Wybierając jedną maszynę do wielu zadań zimowych, koniecznie trzeba uzyskać odpowiedź na kilka ważnych pytań:

  • Czy to urządzenie pozwoli na wykonywanie pracy w różnych miejscach, zarówno na dużych obszarach, jak i w wąskich uliczkach?
  • Czy da się je zastosować do odśnieżania chodników? Czy nie będzie niszczyć podłoża z powodu swojej masy eksploatacyjnej?
  • Czy umożliwi dobranie różnych pługów oraz narzędzi w zależności od potrzeb i panujących warunków atmosferycznych? Jaką szerokość mają oferowane narzędzia?
  • Czy zapewnia możliwość posypywania nawierzchni piaskiem, solą, specjalnym granulatem lub zraszania solanką?
  • Jaka jest pojemność zbiornika na materiał do posypywania lub roztwór solanki?
  • Czy spełnia aktualnie obowiązujące europejskie normy dotyczące emisji spalin?
  • Czy spełnia wszystkie wymagania pod względem funkcjonalności, a jednocześnie jest wygodnym i bezpiecznym miejscem pracy operatora?
  • Z jaką maksymalną prędkością można nim pracować?
  • Ile czasu zajmuje wymiana osprzętu? Jak długie przestoje w pracy wiążą się z wykonywaniem takiej czynności?
Nośnik osprzętu Hako Citymaster 600 ma wiele funkcji, a jednocześnie zachowuje kompaktowe wymiary. Jego długość (ze szczotkami) wynosi 3.750 mm, a szerokość 1.090 mm. Na tylnym członie przegubowego podwozia zmieszczono zbiornik o pojemności 600 l.

We wszystkich modelach pojazdów Citymaster istnieje możliwość wyboru różnych rodzajów pługów: wirnikowych oraz jedno- lub dwulemieszowych. Rozbudowana oferta dotyczy też zamiatarek oraz szczotek do odmiatania śniegu. Ich wybór zależy od panujących warunków atmosferycznych. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na szerokość odmiatania (czy odśnieżania), ponieważ parametr ten będzie się przekładać na wydajność pracy. Przykładowo do modelu Citymaster 2000 można zamontować 170-centymetrowy pług, umożliwiający sprawne oczyszczenie nawet szerokich dróg i ścieżek. Jeśli chodzi o posypywarki, dostępne są tylna posypywarka rozrzucająca oraz posypywarka silosowa, obie przeznaczone do współpracy z różnymi materiałami uszorstniającymi nawierzchnię, np.: solą, piaskiem, żwirem, granulatem czy roztworem solanki.

Citymaster 1600 może współpracować z pługiem wirnikowym o dużej wydajności, który usuwa nawet grubsze warstwy śniegu, odrzucając go z dala od drogi.

Wybierając maszynę do prac zimowych, warto zastanowić się, na jakich obszarach będzie ona wykorzystywana. Czy takich o bardzo dużej powierzchni, wyjątkowo wąskich, a może na podatnych na zniszczenia chodnikach lub brukowanych alejkach? Najlepiej, gdy urządzenie ma kompaktowe wymiary gabarytowe, co pozwala obsługiwać wąskie ulice w ciasnej zabudowie, ale równocześnie jest wyposażone w duży zbiornik na materiał potrzebny do usuwania śliskości. Taka konstrukcja zapewni uniwersalność maszyny i ograniczy liczbę przestojów na uzupełnianie materiału, zwłaszcza na rozległych obszarach.
W zależności od zakładanych potrzeb i przewidywanych warunków eksploatacji sprzętu można zdecydować się na kompaktową maszynę Citymaster 600, którą da się manewrować nawet w wąskich uliczkach. Ponadto przewiezie ona aż do 400 kg piasku. Jest przy tym stosunkowo lekka, co sprawia, że w trakcie wykonywania prac zimowych stare i kruche krawężniki oraz chodniki pozostają nieuszkodzone. Z kolei większy model, taki jak Citymaster 1600, dzięki dużej platformie ładunkowej, zminimalizuje konieczność częstego uzupełniania materiału do posypywania.

Do napędu maszyny Citymaster 1600 zastosowano 4-cylindrowy silnik wysokoprężny VW 2.0 TDI. Pojemność zbiornika uniwersalnego wynosi aż 1.400 l.

Rozważając zakup wielofunkcyjnego nośnika osprzętu, warto również zwrócić uwagę na jego pozostałe walory użytkowe, które mają istotny wpływ na zdolność do pracy w trudnych warunkach zimowych. Są to m.in.: odpowiednie ogumienie przystosowane do jazdy po śniegu i lodzie, ABS z blokadą mechanizmu różnicowego, odporność elementów na korozję.
Ostatnią, jednak nie mniej istotną kwestią, jaką trzeba mieć na względzie w trakcie wyboru marki i modelu urządzenia do zimowego utrzymania miasta i gminy, jest dostępność serwisu. Warto dowiedzieć się gdzie znajduje się najbliższy punkt serwisowy wybranego sprzętu, czy w razie potrzeby specjaliści techniczni będą w stanie do nas przyjechać i jaki będzie czas reakcji serwisu na zgłoszenie. Zapewnienie ciągłej sprawności maszyny jest bardzo istotne zwłaszcza zimą, kiedy warunki atmosferyczne mogą szybko i często się zmieniać. Brak interwencji służb odpowiedzialnych za utrzymanie dróg i chodników w odpowiednim stanie może skutkować tragicznymi konsekwencjami. Eksperci Hako są zawsze w pobliżu i reagują w ciągu 24 godzin przez 7 dni w tygodniu.

Citymaster 1250 to maszyna przeznaczona do wszechstronnego użytku. Doskonale radzi sobie na terenach płaskich, jak też wyboistych.

Wybór pojazdu komunalnego do obsługi zadań zimowych to złożona i odpowiedzialna decyzja. Aby wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie, warto zadać sobie szereg pytań, ustalić wszystkie potrzeby obszaru, jakim trzeba się zajmować, a także wszystkie zadania, które maszyna będzie musiała wykonywać. W drugiej kolejności należy zastanowić się nad istotnymi cechami użytkowymi maszyny, a następnie sprawdzić, jak działa sieć serwisowa dostawcy. Połączenie tych aspektów pozwoli wybrać optymalną maszynę i poradzić sobie z każdym zimowym zadaniem. Nie można jednak zapomnieć, że wybór odpowiedniego urządzenia umożliwi również realizację wszystkich prac związanych z utrzymaniem czystości w lecie. Decydując się na jeden z modeli pojazdów wielofunkcyjnych Hako Citymaster, użytkownik zaopatruje się w narzędzie, które znakomicie sprawdzi się nie tylko przy odśnieżaniu i posypywaniu nawierzchni, ale też przy m.in. efektywnym zamiataniu, myciu czy zbieraniu liści przez cały rok. Każdy nabywca takiego sprzętu otrzyma niezawodny, łatwo dostępny serwis, natomiast użytkownik – bezpieczne i wygodne narzędzie pracy w różnych warunkach.

Wielofunkcyjne nośniki osprzętu Hako umożliwiają montaż różnorodnych narzędzi roboczych, gwarantujących całoroczne wykorzystanie sprzętu.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.