W dniach 7-9 września br. na terenach Nadleśnictwa Świebodzin odbyły się targi Green Area Show oraz Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS. Połączenie obu wydarzeń nadało im nowego charakteru i zachęciło do uczestnictwa w nich jeszcze większej liczby wystawców, jak i zwiedzających. Wysoka frekwencja wśród obu grup pozwala planować kolejną edycję wydarzenia z dużym optymizmem.
Wspólna ekspozycja obu imprez zajęła imponującą powierzchnię aż 23 hektarów, w tym obszerny teren leśny i polowy oraz halę wystawienniczą i strefy gastronomiczne. Wydarzenia zgromadziły wystawców z 9 krajów(takich jak Czechy, Francja, Łotwa, Niemcy, Polska, Słowacja, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy), którzy na 107 stoiskach prezentowali łącznie niemal 200 marek sprzętu dla branży leśnej, ogrodniczej, komunalnej i rolniczej. Zróżnicowanie powierzchni i fakt organizacji wydarzeń na zewnętrznej przestrzeni sprawia, że Green Area Show i Eko-Las to unikatowa szansa na zobaczenie i samodzielne wypróbowanie maszyn, urządzeń i narzędzi podczas pracy w naturalnych warunkach, przy jednoczesnym wsparciu ekspertów i doradców. Wyjątkowy charakter obu wydarzeń i korzyści płynące z tej formy prezentacji sprzętu podkreślali w swoich opiniach zadowoleni uczestnicy, którzy dopisali w znakomitej liczbie 7 789 osób. W porównaniu do poprzedniej edycji, która odbyła się w 2021 roku, jest to wzrost frekwencji o 18%.
Wspomniany aspekt demonstracji i testowania maszyn był najważniejszą motywacją organizacji Green Area Show na obszarze dostosowanym do potrzeb wystawców – każda z prezentowanych maszyn otrzymała warunki maksymalnie zbliżone do tych, w których sprawdza się najlepiej. Wystawcy mogli skorzystać z możliwości przeprowadzenia spektakularnych pokazów koszenia niskiej i wysokiej trawy, wertykulacji, zgrabiania, kopania w trudnym terenie, przygotowywania podłoża, niwelacji podłoża, sprzątania, zruszania stwardniałych gleb, usuwania kamieni i zanieczyszczeń, wiercenia w glebie, odwadniania, pracy na podnośniku, rozdrabniania pni i gałęzi oraz wielu innych czynności niezbędnych w pielęgnacji dużych obszarów zieleni. Pokazy, prezentacje i testy odbywały się przez wszystkie 3 dni targowe. – Naszym nadrzędnym celem jest udostępnienie wystawcom warunków do prezentacji swojej oferty – wyjątkowo nie w pawilonie wystawienniczym, w środku miasta, lecz właśnie w prawdziwym terenie, gdzie mogą sobie pozwolić na dowolne przeobrażenie przestrzeni, którą otrzymują. To oddanie wystawcom idealnego narzędzia sprzedażowego i promocyjnego, które ze swojej strony doskonalimy i uzupełniamy z edycji na edycję. Wierzymy, że obecność takich liderów jak Iseki, Serafin, Ruda, Energreen, Perfetto, Honda czy Techbud będzie mocnym sygnałem dla branży – mówi Paulina Maniecka, dyrektor projektu Green Area Show.
Część ekspozycji znajdująca się w lesie, wkomponowana w majestatyczne drzewa, dawała jeszcze inne doświadczenie – w cieniu sosen, świerków i dębów forwardery, frezarki, harwerstery i rębaki zmagały się ze swoją codzienną pracą na oczach zafascynowanych zwiedzających. – Pokazy maszyn w ich naturalnym środowisku, jakim jest las, to idealna okazja oglądania olbrzymich pojazdów, niemożliwa do realizacji nigdzie indziej. Wśród drzew pracowały m.in. potężne maszyny marek Eco-Log, Rottne, Ponsse, Dipperfox, John Deere oraz Komatsu – dodaje Łukasz Rachubiński, dyrektor projektu Eko-Las.
Dodatkową atrakcją, wymagającą sięgnięciem wzrokiem aż do koron drzew, były pokazy prac arborystycznych polegających na pielęgnacji lasu oraz ratownictwie w nagłych przypadkach. Profesjonaliści z Federacji Arborystów Polskich nie tylko prezentowali praktyki poparte wieloletnim doświadczeniem dbania o drzewostan, ale i udzielali porad dendrologicznych.
Na skraju lasu odbyła się dodatkowa atrakcja dla zwiedzających, a dla profesjonalistów szansa na zaprezentowanie swoich niecodziennych umiejętności – po 5 latach przerwy do programu wydarzeń wróciło najbardziej prestiżowe wydarzenie dla branży leśnej, czyli IV Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów. Odbyły się one w piątek, 8 września, na specjalnie wytyczonym torze i według ściśle określonych zasad oraz konkurencji, wyłaniając troje najlepszych zawodników, dla których organizatorzy i sponsorzy przygotowali wartościowe nagrody.
Kolejnym ważnym punktem programu było zorganizowane przy współpracy z magazynem Zieleń Miejska IV Forum Zarządcy Zieleni: „Wyprawa do lasu miejskiego”. Jednodniowa konferencja zgromadziła ok. 100 uczestników reprezentujących zarządy zieleni miejskiej, architektów, kadrę naukową, reprezentantów miast i nadleśnictw. W czasie 8 prelekcji poruszono między innymi tematykę zarządzania lasami miejskimi, tworzenie lasów kieszonkowych, dobór rodzimych gatunków drzew i krzewów do lasów kieszonkowych, terapeutyczną moc kąpieli leśnych, kierunki rozwoju lasów społecznych, ochronę prawną lasów, zarządzanie ryzykiem w otoczeniu drzew oraz sposoby ochrony miejskich rezerwatów przyrody. Wydarzenie umożliwiło zdobycie praktycznej wiedzy i kontakt z wybitnymi specjalistami, co podkreślali uczestnicy i słuchacze.
Pobyt na terenie ekspozycji dodatkowo uatrakcyjniały ciekawe prelekcje Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, zawody rzeźbienia w drewnie, strefy gastronomiczne i atrakcje dla dzieci. Pod kątem prezentacji oferty dla branży leśnej, prac rolniczych, ogrodowych, komunalnych czy budowlanych ekspozycja Green Area Show i Eko-Las nie ma sobie w Polsce równych. Wspomniane sektory będą jeszcze długie miesiące rezonować wydarzeniami minionych trzech dni, z czego organizatorzy są niezwykle dumni i co motywuje do przygotowywania jeszcze ciekawszych i pełniejszych edycji w kolejnych latach. Najbliższa dopiero, a może już, w 2025 roku.
Leave a Reply