Największe światowe targi technologii środowiskowych IFAT zbliżają się do 30-lecia, ale tegoroczne, zaplanowane na dni 13-17.05.24, mają szansę przejść do historii za sprawą jednego zwrotu: gospodarka o obiegu zamkniętym. To nie nowość ani dla wystawy, ani przetwarzania odpadów w Niemczech, Europie czy świecie. Teraz jednak jest najlepszy moment, by przestać traktować odpady jak śmieci, a nadać powszechny sens pojęciu „surowce wtórne”.
Organizatorzy IFAT zamierzają wykorzystać do tej przemiany przykład Niemiec: kraju bogatego, uprzemysłowionego i z dużą liczbą ludności. To wszystko oznacza dużo odpadów i właśnie dlatego zrobiono na nich interes, angażując nowoczesne technologie i dobrze powiązane procesy. W Niemczech są składowiska, ale ich liczba w ciągu ostatnich 5 lat zmalała o blisko 1/3. Jednocześnie znacznie zwiększyła się liczba instalacji do sortowania i przetwarzania odpadów, jest ich już ponad 8,3 tysiąca. Odbiór, odzysk i sprzedaż surowców wtórnych to zyskowna gałąź przemysłu niemieckiego, zmniejszająca uzależnienie od importu i wybitnie przyczyniająca się do poprawy klimatu. Od 1990 r. dzięki gospodarce obiegu zamkniętego zmniejszono emisję CO2 o ponad 100 mln t, głównie dzięki recyklingowi materiałów i ograniczeniu składowania odpadów. To jeszcze nie jest ostatnie słowo, ale są też zagrożenia, m.in. rosnący wiek pracowników zatrudnionych przy odbiorze i przetwarzaniu odpadów. To dotyka wszystkie kraje europejskie, więc na wystawie IFAT będą prezentowane najnowsze technologie umożliwiające zmniejszenie wysiłku ludzkiego, a także zużycie energii lub wprowadzenie źródeł odnawialnych. Zapowiedziano osobny „kącik wodorowy” z prezentacją rozwiązań już dostępnych i opracowanych przez start-upy poszukujące wsparcia dla swoich pomysłów.
Drugi ważny temat tegorocznych targów IFAT to właściwa gospodarka wodą zwłaszcza w dużych miastach, które stały się ofiarami „betonozy” i częste nawałnice powodują przepełnienie instalacji obliczonych wg nieaktualnych danych klimatycznych. „Miasta-gąbki” to hasło, które będzie często przewijało się w halach przeznaczonych dla branży wodno-kanalizacyjnej. Organizatorzy IFAT liczą, że majowa impreza przebije poprzednie targi, w których uczestniczyło blisko 3 tys. wystawców, a zwiedziło je prawie 120 tys. osób z całego świata.
Leave a Reply