Wyjątkowe premiery Bobcat na targach CONEXPO 2023

Wyjątkowe premiery Bobcat na targach CONEXPO 2023

Po wprowadzeniu na rynek w 2022 r. maszyny T7X, tj. pierwszej na świecie całkowicie elektrycznej kompaktowej ładowarki gąsienicowej, firma Bobcat przedstawiła teraz całkowicie elektryczną ładowarkę o sterowaniu burtowym Bobcat S7X. Ma ona akumulator litowo-jonowy 60,5 kWh, ponadto wyposażona jest w elektryczne silniki napędowe i wykorzystuje siłowniki ze śrubami kulowymi do podnoszenia wysięgnika i przechylania łyżki.

Akumulator i elektryczny układ przeniesienia napędu zapewniają bardzo dobre parametry robocze, z natychmiastowym momentem obrotowym trzykrotnie przekraczającym wartości dla tradycyjnych ładowarek. Ta nadzwyczajnie mocna ładowarka gwarantuje równowagę pomiędzy ekologią i wydajnością, z zerową emisją zanieczyszczeń. Z kolei operatorzy mogą liczyć na niemal bezgłośną, płynną i komfortową pracę z minimalnymi drganiami. S7X może działać do ośmiu godzin na jednym ładowaniu w zależności od zastosowania, zapewniając dostępność przez więcej niż cały dzień pracy, jeśli uwzględni się przerwy i przestoje. Pełne ładowanie trwa około 10 godzin.

„Jako firma, która wynalazła pierwszą ładowarkę o sterowaniu burtowym, z entuzjazmem wymyślamy na nowo maszynę, która dała początek całej branży”, powiedział Joel Honeyman, wiceprezes ds. globalnych innowacji w Doosan Bobcat. „S7X to niewiarygodny produkt z rzeczywistymi zastosowaniami, który może wspierać operatorów w miejscach o szczególnych wymaganiach pod względem środowiska, hałasu czy też w pomieszczeniach”. Obecnie ładowarka o sterowaniu burtowym S7X debiutuje jako maszyna prototypowa.

Bobcat wykracza również poza oczekiwania branży, przedstawiając swoją nową koncepcyjną ładowarkę gąsienicową Bobcat RogueX. Ta niezwykła maszyna ukazuje możliwości zasilania elektrycznego, pracy autonomicznej oraz ramion o „podwójnej geometrii”. Powstała w ramach projektu badawczo-rozwojowego, aby przyczynić się do rozwoju planu innowacji w firmie Bobcat, umożliwić zebranie ocen klientów i sprawdzić jej funkcjonalność.

„Koncepcja RogueX powstała z myślą o pracach przyszłości, o tym, jak mogą ewoluować potrzeby klientów – z naciskiem na łatwość użytkowania, zdalną obsługę, funkcje autonomiczne, oszczędne działanie i funkcje, które pozwalają operatorom zrobić jak najwięcej jedną maszyn”, powiedział Honeyman. Ponieważ warunki pracy zmieniają się, a operatorzy przechodzą na sterowanie zdalne, firma Bobcat poszła w swej koncepcji dalej i całkowicie wyeliminowała stanowisko operatora. Maszyna pozwala więc przekonać się o sposobie pracy w miejscach niedostępnych dla ludzi dzięki sterowaniu radiowemu. Tworząc ładowarkę bez kabiny z zaawansowaną kinematyką, w RogueX wykorzystano wyjątkowe funkcje nowej generacji, takie jak podnoszenie po ścieżce pionowej i po ścieżce promieniowej w jednej maszynie.

Autonomiczna maszyna koncepcyjna ma całkowicie elektryczne zasilanie i tym samym zerową emisję spalin. Zastosowano w niej akumulator litowo-jonowy, elektryczny układ napędowy i jest pozbawiona hydrauliki. „Po sukcesie, jakim było opracowanie całkowicie elektrycznej ładowarki Bobcat T7X, chcieliśmy myśleć odważniej, szerzej i wykonać skok w daleką przyszłość”, powiedział Matt Sagaser, dyrektor ds. przyspieszonych innowacji w Bobcat. „Nasz specjalny zespół podjął śmiały krok i zaprojektował maszynę, która łamie wszelkie zasady. RogueX wyznacza ramy tego, co możliwe, a nasz zespół dopiero zaczyna poznawać, co może nieść ze sobą przyszłość”. RogueX jest obecnie na wczesnym etapie prac badawczo-rozwojowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published.