Wirtualne granice dla robotów koszących

Wirtualne granice dla robotów koszących

Obszar pracy robotów koszących Husqvarna, tak samo jak i konkurencyjnych maszyn tego typu, jest wyznaczany za pomocą specjalnego przewodu. Wkrótce jednak nie będzie on konieczny, ponieważ szwedzki koncern opracował unikatowe rozwiązanie EPOS, które wykorzystuje technologię pozycjonowania satelitarnego i umożliwia koszenie w oparciu o wirtualne granice.

W przyszłym roku Husqvarna będzie obchodzić 25-lecie produkcji robotów koszących Automower. Te wydajne, ciche i bezemisyjne maszyny są dziś obecne na całym świecie, skutecznie pomagając w efektywnej pielęgnacji różnych trawników. Najnowszym osiągnięciem firmy w tym segmencie było wprowadzenie w bieżącym roku pierwszej kosiarki automatycznej z napędem na cztery koła. Jest ona zdolna do pracy na terenach o nachyleniu do 70%, co stanowi ważny krok w rozwoju tych maszyn. Utrzymanie zieleni w trudnodostępnych miejscach stało się bowiem znacznie łatwiejsze i oczywiście bardziej bezpieczne. Ma to szczególne znaczenie dla firm wyspecjalizowanych w pielęgnacji dużych trawników, ale także klientów indywidualnych posiadających posesje z nieregularnym ukształtowaniem terenu.  

Obecnie Husqvarna prezentuje kolejne przełomowe rozwiązanie w dziedzinie zautomatyzowanego koszenia. Mowa o technologii EPOS, która przy wykorzystaniu nawigacji satelitarnej służy do wyznaczania z dokładnością do 2-3 cm wirtualnych granic pracy profesjonalnych kosiarek automatycznych. Nowy system w znaczący sposób zwiększa elastyczność i możliwości robotów koszących, ponieważ wirtualne granice można dostosować do stale zmieniających się warunków i potrzeb danego obszaru, np. boisk sportowych czy terenów zieleni w przestrzeni publicznej. Idealnie sprawdzi się również w miejscach, które od dawna stanowiły wyzwanie dla kosiarek automatycznych, m.in. trawników oddzielonych chodnikami albo twardymi nawierzchniami lub takich, które często są przebudowywane, napowietrzane czy poddawane procesowi wertykulacji. – Robotyka i autonomiczne rozwiązania odegrają ważną rolę w przyszłości zarządzania terenami zieleni. Jesteśmy zaangażowani w ciągłe doskonalenie rozwiązań do profesjonalnego zarządzania zielenią, a Husqvarna EPOS stanowi przełom technologiczny w koszeniu autonomicznym firmy Husqvarna, który jeszcze bardziej przyspieszy adaptację robotyki do profesjonalnej pielęgnacji trawników – mówi Sascha Menges, prezydent dywizji Husqvarna.

Profesjonalne kosiarki automatyczne z technologią Husqvarna EPOS mogą współpracować z systemem Husqvarna Fleet Services. Rozwiązanie to umożliwia zdalne monitorowanie i zarządzanie parkiem maszyn, a tym samym jeszcze efektywniejsze wykorzystanie sprzętu przy znacznie niższych kosztach eksploatacyjno-serwisowych.

Nowa technologia EPOS jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych kosiarek automatycznych Husqvarna Automower. Zostanie wprowadzona w 2020 r., w pierwszej kolejności będą mogli z niej korzystać wybrani klienci w USA, Francji, Niemczech i Szwecji.

Leave a Reply

Your email address will not be published.