Rozdrabniacz Pronar MRW 2.75 teraz w wersji „g”

Rozdrabniacz Pronar MRW 2.75 teraz w wersji „g”

Maszyny recyklingowe Pronar zostały bardzo dobrze przyjęte przez rynek, co motywuje spółkę z Narwi do systematycznego powiększania ich oferty. Niedawno dołączyła do niej gąsienicowa wersja dwuwałowego rozdrabniacza  wolnoobrotowego MRW 2.75 (z oznaczeniem „g”), który pierwotnie został zaprezentowany na ramie podhakowej (oznaczenie „h”).

Najnowsza maszyna recyklingowa Pronar może być wykorzystywana do rozdrabniania bardzo różnych materiałów, począwszy od drewna poużytkowego, odpadów zielonych czy opon, przez tzw. gabaryty, po materiały budowlane, porozbiórkowe (w tym zbrojone), a nawet lekki złom. Umożliwia to szeroki wybór wałów roboczych dostosowanych do konkretnych potrzeb. Osadzono je w sposób kasetowy, dzięki czemu ich zmiana jest łatwa i nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi.

Istotnym elementem rozdrabniacza Pronar MRW 2.75g jest przekładnia asynchroniczna. Oznacza to, że wały robocze mogą obracać się w tę samą lub przeciwne strony, a nawet z różną prędkością. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć wydajność i podtrzymać ciągłość procesu rozdrabniania. Możliwość niezależnego sterowania kierunkiem obrotów i prędkością wałów ułatwia bowiem chwytanie przez zęby wrzucanego do komory roboczej materiału i tym samym szybsze i sprawniejsze rozdrabnianie. Odpowiednia sekwencja obrotu wałów w różnych kierunkach zapewnia również skuteczne czyszczenie; eliminuje to przestój maszyny spowodowany nawijaniem się materiałów na wały.

Rozdrabniacz Pronar MRW 2.75g stanowi optymalne rozwiązanie, gdy nie jest konieczne częste przemieszczanie maszyny. Jest wyposażony w dwa wały o długości 1550 mm i średnicy 685 mm. Wysokość załadunku wynosi 2750 mm.

Źródłem napędu rozdrabniacza Pronar MRW 2.75g jest silnik Volvo Penta o pojemności 7,7 dm3 i mocy 210 kW (285 KM), spełniający najbardziej restrykcyjną normę emisji spalin Stage V. Zastosowanie jednostki o takich osiągach gwarantuje płynną pracę nawet przy rozdrabnianiu twardych materiałów. Ponadto charakteryzuje się ona niskim spalaniem, co w połączeniu z 400-litrowym zbiornikiem paliwa oznacza rzadsze przerwy na tankowanie. W trosce o niezakłóconą pracę w trudnych warunkach eksploatacji, maszyna została wyposażona w system Cleanfix, umożliwiający automatyczne usuwanie zanieczyszczeń z chłodnicy silnika oraz chłodnicy układu hydraulicznego.

Rozdrabniacz Pronar MRW 2.75g został wyposażony w podwozie gąsienicowe, dzięki czemu jest on samobieżny i można łatwo zmieniać miejsce jego pracy w obrębie zakładu czy placu roboczego, bez konieczności angażowania hakowca albo ładowarki. Dużo wygodniejsze jest również samo manewrowanie takim rozdrabniaczem w celu precyzyjnego ustawienia maszyny w hali lub przy pryzmie przetwarzanego materiału. Odbywa się to za pomocą pilota zdalnego sterowania, który umożliwia dokładną obserwację maszyny z dowolnej strony i przy zachowaniu bezpiecznej odległości. Zastosowane gąsienice są odpowiednio długie i szerokie, co zapewnia bardzo dobrą stabilność rozdrabniacza nawet na nieutwardzonym podłożu.

Zaprezentowana nieco wcześniej wersja MRW 2.75h powstała z myślą o użytkownikach, dla których ważne są niewielkie gabaryty i masa eksploatacyjna takiej maszyny oraz łatwość przemieszczania. Można ją transportować za pomocą zwykłego 3-osiowego samochodu ciężarowego wyposażonego w urządzenie hakowe. Jest to niewątpliwy atut takiego rozdrabniacza, szczególnie ważny dla firm, które prowadzą prace w różnych miejscach często oddalonych od siebie o setki kilometrów (np. wyburzenia) albo zajmują się wynajmem sprzętu i mogą go łatwo dostarczyć bez względu na odległość od bazy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.