Prototyp autonomicznej ładowarki elektrycznej Volvo LX03

Prototyp autonomicznej ładowarki elektrycznej Volvo LX03

W pełni autonomiczny prototyp elektrycznej ładowarki kołowej Volvo CE to pierwsza maszyna tego typu, która zgodnie z założeniami technologii samouczenia potrafi w inteligentny sposób podejmować decyzje, wykonywać zadania i wchodzić w interakcje z ludźmi. Nie jest przeznaczona na sprzedaż, jednak jej twórcy spodziewają się, że uzyskane z jej pomocą wiedza i doświadczenie znajdą zastosowanie dziś i w przyszłości.

Prototyp Volvo LX03 stanowi ogromny krok naprzód i przeciera wiele nowych szlaków w dziedzinie inteligentnych rozwiązań stosowanych w maszynach roboczych. Z jednej strony unaocznia kolejny etap badań Volvo CE w zakresie inteligencji produktów tego typu, a z drugiej – świadczy o usilnym dążeniu do redukcji emisji dwutlenku węgla w branży budowlanej, komunalnej czy rolniczej. – Czas, by za pomocą inteligentnych, bardziej ekologicznych rozwiązań o globalnym zasięgu odmienić branżę budowlaną – mówi Melker Jernberg, prezes Volvo CE. – Dokładnie to oznacza premiera prototypu LX03 i jednocześnie jest dowodem niesamowitej wiedzy naszych inżynierów i efektem naszego dążenia do pozytywnej zmiany. Z kolei Lars Stenqvist, dyrektor ds. technologii w Volvo Group, stwierdza: – Jesteśmy liderami branży transportu i infrastruktury, więc to na nas w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i przyspieszanie innowacji, które służą transformacji społeczeństw na całym świecie.

Prototyp LX03 powstał w wyniku współpracy wyspecjalizowanego zespołu inżynierów i programistów z ośrodków Volvo CE w Eskilstunie (Szwecja) i Konz (Niemcy) prowadzonej z zespołem projektantów z Göteborgu (Szwecja). To ważąca 5 ton ładowarka kołowa, którą cechuje modułowa budowa. W procesie produkcji wystarczy wprowadzić zaledwie kilka zmian, by skonstruować jej odpowiednik o większych lub mniejszych gabarytach. Wykorzystuje ten sam układ napędowy co ładowarka L25 Electric. Nie wydziela spalin i pracuje niezwykle cicho, a energii starcza jej nawet na osiem godzin pracy (w zależności od wykonywanego zadania).

Volvo LX03 to inteligentny i bezpieczny „pomocnik” wyposażony w swoisty „mózg”, dzięki któremu potrafi dostosowywać się do różnych sytuacji, podejmować decyzje w czasie rzeczywistym i, co najważniejsze, skutecznie współpracować z ludźmi. Klienci mogą zaprogramować tę maszynę tak, by wykonywała ciężkie, powtarzalne lub niebezpieczne zadania, ograniczając w ten sposób konieczność przebywania ludzi w miejscu prowadzonych robót.

Leave a Reply

Your email address will not be published.