Mecalac Revotruck: wozidło, w którym kabina i skrzynia ładunkowa są obracane

Mecalac Revotruck: wozidło, w którym kabina i skrzynia ładunkowa są obracane

Revotruck Mecalac to unikatowe wozidło, które łączy w sobie wyjątkowe możliwości obracanej kabiny i skrzyni ładunkowej ze znakomitymi właściwościami terenowymi.

Revotruck zdobył już pięć nagród, w tym prestiżowy Red Dot Design Awards w kategorii „Best of the Best”. To jeden z najbardziej znanych na świecie konkursów projektowych, w którym „Best of the Best” jest najwyższym wyróżnieniem w konkursie. Jego sukces opiera się na dokonaniach poprzedników – serii Mecalac TA i MDX, ale dodatkowo wzbogacony został o nowe rozwiązania, które uplasowały go na pierwszym miejscu w kategorii najbezpieczniejszego i najbardziej ergonomicznego wozidła na rynku.

Mecalac opracował koncepcję na nowo, aby stworzyć maszynę, która jest w 100% bezpieczna, intuicyjna i funkcjonalna. 

Chociaż wozidła budowlane są niewątpliwie skutecznym środkiem transportu dużych ilości materiałów, to jednocześnie trzeba przyznać, że są one również przyczyną prawie jednej trzeciej wszystkich wypadków związanych z transportem na placach budowy. Częstotliwość wypadków jest szczególnie wysoka w przypadku maszyn ważących ponad 6 ton, gdzie wskaźnik wypadków jest jeszcze bardziej niepokojący, ponieważ ilość materiału transportowanego w wozidle zasłania widoczność podczas manewrów. Aby zminimalizować to ryzyko, zespół badawczo-rozwojowy Mecalac przeprowadził dogłębną analizę miejsc pracy, identyfikując widoczność, stabilność i zwrotność jako główne problemy. Obserwacje te były siłą napędową do stworzenia Revotruck, czyli innowacyjnej koncepcji opracowanej od podstaw w celu sprostania wyzwaniom związanym ze zwiększeniem bezpieczeństwa.

Jest to pierwsze wozidło wyposażone w obrotową kabinę wraz z kokpitem. Oferując 360-stopniową widoczność, Revotruck rewolucjonizuje sposób pracy z wozidłem, podnosząc bezpieczeństwo i komfort operatora na nowy poziom.

Oto pięć głównych kryteriów, które sprawiają, że to wozidło jest rewolucyjną maszyną:

  • Widoczność: widok 360°. Obrotowa kabina zapewnia optymalną widoczność we wszystkich kierunkach, umożliwiając operatorowi maksymalną koncentrację na pracy i otoczeniu przy zachowaniu idealnej, wygodnej pozycji.
  • Dostępność: rewolucja z każdej strony. Kabina ma cztery duże punkty dostępu w każdym rogu kabiny, zapewniając bezpieczny, łatwy dostęp niezależnie od orientacji kabiny.
  • Mobilność: Rewolucja w konstrukcji. Sztywne podwozie, które jest z natury bezpieczniejsze niż podwozie przegubowe, ponieważ punkty podparcia pozostają stałe – jest uzupełnione czterema równymi kołami. Posiada przełączany tryb kierowania (kierowanie 2 kołami, kierowanie 4 kołami, tryb kraba), umożliwiając zwinną pracę w ograniczonych przestrzeniach i przy promieniu skrętu zmniejszonym o połowę w porównaniu z konwencjonalnymi wozidłami przegubowymi.
  • Ergonomia: obrót za naciśnięciem przycisku. Mając operatorów w centrum uwagi przy projektowaniu Revotruck, Mecalac umożliwił obracanie kabiny za naciśnięciem przycisku. W rezultacie operatorzy utrzymują prawidłową postawę przez cały czas i unikają problemów z kręgosłupem, eliminując pozycje pracy, w których plecy i szyja są skręcone.
  • Stabilność: siła zwinności. Wyposażony w sztywne podwozie z 4 kołami skrętnymi inspirowane ciągnikami górskimi, Revotruck oferuje wyjątkową stabilność. Centralne połączenie między dwiema częściami podwozia zapewnia oscylację do 20°.  Dwie oscylujące części podwozia niezależnie podążają za konturami podłoża, zapewniając stabilność i stałą przyczepność na wszystkich rodzajach terenu.

Dostępne są dwa rozmiary: Revotruck 6 ton i Revotruck 9 ton.

„Jesteśmy dumni, że stworzyliśmy to rewolucyjne wozidło, które uosabia wiedzę i innowacyjność Grupy Mecalac. Oprócz zaawansowanej technologii, wozidło zapewnia konkretne rozwiązania dla wyzwań napotykanych w terenie, ilustrując naszą zdolność do rozumienia naszych użytkowników i przekształcania ich potrzeb i wyzwań w namacalne rozwiązania” – wyjaśnia Alexandre MARCHETTA, prezes Grupy Mecalac.

Leave a Reply

Your email address will not be published.