Kompaktowy ciągnik elektryczny Kubota LXe-261

Kompaktowy ciągnik elektryczny Kubota LXe-261

W swojej Wizji Środowiskowej opublikowanej w 2021 r., Kubota przedstawiła cel osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r. Z tego powodu japoński koncern przechodzi na napędy elektryczne, hybrydowe i ogniwa paliwowe, starając się zdekarbonizować źródła zasilania i zmniejszyć emisję CO2. Ważnym krokiem w realizacji tych zapowiedzi jest prezentacja całkowicie elektrycznego ciągnika kompaktowego Kubota LXe-261. Od kwietnia przyszłego roku na wybranych rynkach Europy (we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii) maszynę tę będzie można wynająć i osobiście przekonać się o jej wyjątkowych zaletach.

Coraz więcej rynków europejskich zaostrza przepisy, jak np. zakaz używania wszystkich pojazdów z silnikiem diesla ogłoszony w Paryżu we Francji do 2024 r. Skłoniło to lokalne gminy i inne instytucje publiczne do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, takich jak pojazdy elektryczne (EV) i pojazdy napędzane ogniwami paliwowymi (FCV). W świetle tych trendów firma Kubota prowadzi badania i rozwija ciągniki elektryczne, przeprowadzając jednocześnie próby ciągników w Paryżu. To ważny, strategiczny krok dla Kuboty w Europie, ponieważ skierowany jest do kluczowych odbiorców sprzętu, takich jak gminy i inne instytucje publiczne, które od wielu lat inwestują w gamę kompaktowych ciągników, pojazdów użytkowych i kosiarek samojezdnych Kuboty do utrzymania parków oraz innych zadań związanych z pielęgnacją terenów zielonych.

Nowy LXe-261 firmy Kubota będzie wkrótce prezentowany na kilku imprezach targowych w Europie, takich jak Salon Vert we Francji, EIMA we Włoszech i SALTEX w Wielkiej Brytanii, które są największymi w Europie wydarzeniami poświęconymi zarządzaniu terenami zielonymi, a także TrakTour, czyli serii pokazów odbywających się obecnie w Niemczech.

Jednym z głównych wyzwań związanych z rozwojem ciągników elektrycznych jest ich zasięg i czas pracy. Z tego powodu LXe-261 został wyposażony w akumulator o dużej pojemności, który może zapewnić szybkie jednogodzinne ładowanie i trzy do czterech godzin ciągłej pracy. Dzięki tej funkcji użytkownicy będą mogli szybko naładować baterie podczas lunchu i kontynuować pracę po południu bez straty czasu. Ciągnik jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 19,1 kW (klasa mocy 26 KM).

Model LXe-261 posiada kluczowe funkcje niezbędne do koszenia, holowania i innych zadań związanych z zarządzaniem terenami zielonymi, takie jak niezależny WOM, wygodną przekładnię HST i kilka gniazd hydraulicznych. Wszystko to w kompaktowych rozmiarach, co czyni ten model szczególnie poręcznym.

Po premierze Kubota będzie zbierać opinie klientów i zwracać uwagę na wszelkie problemy zidentyfikowane przez użytkowników w okresie wynajmu. Pozyskane informacje posłużą do rozwoju i poszerzenia gamy produktów przyjaznych środowisku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.