Siła zalet rozdrabniaczy szybkoobrotowych Komptech Axtor

Siła zalet rozdrabniaczy szybkoobrotowych Komptech Axtor

Austriacka firma Komptech reprezentowana w Polsce przez spółkę BAX  Suchego Lasu k. Poznania zajmuje mocną pozycję w produkcji maszyn do przetwarzania odpadów biodegradowalnych. Doskonale potwierdza to seria niedawno wprowadzonych rozdrabniaczy szybkoobrotowych Axtor.

 Maszyny Komptech Axtor są przeznaczone głównie do produkcji zrębki drzewnej, np. na potrzeby elektrociepłowni, jak również przygotowywania wsadu do kompostowni z odpadów zielonych, w postaci gałęzi, liści, trawy itp. Do wyboru są dwa modele: 4510 i 6210, które mają identyczną budowę, a nawet takie same wymiary zarówno w odniesieniu do gabarytów, jak i kluczowych podzespołów (w tym wału roboczego), natomiast różnią się wydajnością. Pierwszy z nich zapewnia przepustowość na poziomie 240 m3/h (zależnie od materiału), w drugim wynosi ona aż 310 m3/h. Różnica w osiągach wynika przede wszystkim z zastosowania innych silników spalinowych (maszyny Axtor nie występują w wersji elektrycznej). Model 4510 napędza 9-litrowa jednostka CAT C9.3B o mocy 340 kW (462 KM), natomiast w przypadku 6210 zastosowano silnik Cat C13B o pojemności 12,5 dm3, zapewniający moc 430 kW (585 KM). Obie jednostki są 6-cylindrowe i spełniają najbardziej restrykcyjne normy emisyjne Stage V.

Otwarta komora załadunkowa umożliwia łatwe rozdrabnianie długich kłód, zrzyn, tyczek itp. Ponadto jest ona nisko umieszczona, dzięki czemu swobodnie sięgną do niej nawet mniejsze ładowarki.

Budowa maszyn w oparciu o taką samą koncepcję i przy wykorzystaniu identycznych podzespołów w znaczący sposób upraszcza i przyspiesza produkcję, ale ma też wpływ na późniejsze koszty eksploatacji – zunifikowane części są tańsze i łatwiej dostępne. Rozdrabniacze Axtor mają poprzecznie zamontowany wał roboczy znajdujący się z tyłu maszyny tuż przy silniku. Umożliwiło to zastosowanie tzw. otwartej komory załadunkowej, która w przedniej części nie jest w żaden sposób ograniczona i tym samym pozwala na umieszczanie w niej o wiele dłuższych drzew, gałęzi, zrzyn, tyczek itp. Taka konstrukcja ułatwia też codzienną obsługę rozdrabniacza, ponieważ najważniejsze czynności, takie jak kontrola stopnia zanieczyszczenia filtrów silnika czy ocena stanu noży mogą być wykonywane z jednej platformy serwisowej.

Zespół roboczy oraz silnik znajdują się po tej samej stronie maszyny, zapewniając jeszcze szybszą i wygodniejszą obsługę.

Modele Axtor stanowią niejako połączenie dwóch maszyn: rębaka i rozdrabniacza szybkoobrotowego. Ich wysoka uniwersalność wynika z możliwości łatwego i szybkiego przezbrojenia maszyny, polegającego na zmianie narzędzi roboczych. W trybie rozdrabniania – ze swobodnie wahliwymi młotkami, które wręcz rozwłókniają materiał – jest uzyskiwany wsad kompostowy, natomiast podczas pracy w trybie rębaka (z przykręconymi nożami) maszyny mogą produkować zrębkę, czyli paliwo z biomasy, idealne do spalania np. w elektrociepłowniach. Wprawny operator poradzi sobie w zastąpieniu wahliwych młotków na stałe uchwyty z nożami w krócej niż 3 godziny. Jeszcze szybciej, bo nawet 1,5 godziny, może trwać zamiana narzędzi zrębkujących na rozdrabniające. Obie podane wartości nie są jedynie teoretyczne, ale zostały wielokrotnie sprawdzone podczas licznych testów u klientów.

W rozdrabniaczach Axtor jest dostępny rotor, w którym zęby stałe (po lewej stronie) mogą być zamieniane na wahliwe młotki (po prawej) i odwrotnie. Takie rozwiązanie znacząco rozszerza zastosowanie maszyn.

Od niedawna w ofercie Komptech jest dostępny alternatywny rotor z trzecim rodzajem noży. Są one zamocowane na stałe, bez możliwości zamiany na wahliwe młotki. Ich zwiększony rozmiar (zwłaszcza szerokość) umożliwia produkcję większej zrębki, tzw. technologicznej. Nowe noże zostały opracowane przede wszystkim do pracy z czystymi materiałami, ale podobnie jak pozostałe mają zabezpieczenia przeciążeniowe, dzięki którym są mniej narażone na uszkodzenia.

Oba stosowane rotory mają średnicę 1100 mm i długość 1510 mm. Ich nominalna prędkość obrotowa wynosi 460 i 912 obr./min odpowiednio dla trybu rębaka i rozdrabniacza szybkoobrotowego.

Maszyny Axotr występują tylko jako jednostki mobilne. W przypadku obu modeli do wyboru jest wersja samobieżna na podwoziu gąsienicowym oraz w postaci 2- lub 3-osiowej przyczepy, odpowiednio dla maszyny 4510 i 6210. Odmiany gąsienicowe zapewniają większą stabilność i łatwiejsze manewrowanie, natomiast „na kołach” stanowią idealne rozwiązanie dla firm usługowych, które muszą często przemieszczać maszynę na duże odległości. Masa eksploatacyjna wersji kołowych wynosi 19 (model 4510) i 21 t (6210), a gąsienicowych jest ok. 2 t większa.

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.