Separatory optyczne Sesotec w ofercie Agrex-Eco!

Separatory optyczne Sesotec w ofercie Agrex-Eco!

W czerwcu br. do grona partnerów Agrex-Eco dołączyła niemiecka firma Sesotec. Tym samym w ofercie warszawskiego przedsiębiorstwa są teraz dostępne wysokiej klasy separatory optyczne. Spółka Agrex-Eco będzie odpowiedzialna nie tylko za ich dystrybucję, ale również obsługę posprzedażową na polskim rynku.

 Agrex-Eco, jako jedna z czołowych firm zajmujących się kompleksowym wyposażaniem nowych i modernizowanych sortowni, instalacji komunalnych czy zakładów recyklingowych posiada w swojej ofercie rozbudowaną gamę różnych maszyn mobilnych i stacjonarnych przeznaczonych do pracy z odpadami i surowcami wtórnymi. Wśród nich brakowało jednak separatorów optycznych, które z roku na rok są coraz bardziej popularne. – Znalezienie odpowiednich urządzeń nie było łatwe i trwało dość długo, ponieważ zależało nam, aby pod względem jakości korespondowały z pozostałymi rozwiązaniami w naszym portfolio. Z marką Sesotec zetknęliśmy się nieco przypadkiem, realizując dostawę do zakładu, w którym pracowało kilka jej maszyn. Właściciel instalacji wypowiadał się o nich w samych superlatywach. Pogłębiając wiedzę na temat produktów i samej firmy Sesotec zauważyliśmy, że cieszą się znakomitą opinią. Dobra renoma na wielu rynkach, w tym najbardziej wymagających, skłoniła nas do podjęcia rozmów o współpracy. Ta inicjatywa spotkała się z pozytywnym odbiorem, bo Sesotec nie miał jeszcze w Polsce przedstawiciela skoncentrowanego na branży komunalnej – tłumaczy Łukasz Birecki, dyrektor handlowy Agrex-Eco.

Systemy Sesotec z przenośnikiem taśmowym wyróżniają się dużą wszechstronnością. Umożliwiają sortowanie np. odpadów komunalnych równie precyzyjnie i skutecznie, jak tworzyw sztucznych, szkła czy złomu.

Firma Sesotec oferuje nie tylko systemy sortowania oparte na separatorach optycznych, ale także systemy detekcji metali, systemy magnetyczne, systemy inspekcji rentgenowskiej oraz systemy analityczne. Współpraca z Agrex-Eco dotyczy jednak tylko pierwszych urządzeń. – Pozostałe rozwiązania nie są dla nas interesujące, ponieważ nie chcemy wchodzić w branże, którymi nigdy się nie zajmowaliśmy. W niektórych przypadkach mógłby też pojawić się konflikt interesów. Nasza oferta zawiera już bowiem separatory magnetyczne i wiroprądowe amerykańskiej marki Eriez, więc zdublowanie produktów rodziłoby niepotrzebne problemy. Analogiczna sytuacja występuje w firmie Sesotec, która ma już dystrybutorów oferujących inne urządzenia – dodaje Łukasz Birecki.

Firma Sesotec została założona w 1976 r. jako S+S Electronic KG. Na początku zajmowała się produkcją czujników indukcyjnych i pojemnościowych, ale już 4 lata później wprowadziła do sprzedaży swój pierwszy separator metali. Niedługo potem opracowała kolejne rozwiązania, usprawniające funkcjonowanie zakładów wyspecjalizowanych w recyklingu szkła, tekstyliów oraz materiałów opakowaniowych. W 1990 r. większość S+S została sprzedana firmie Hoesch AG, ważnemu niemieckiemu przedsiębiorstwu zajmującemu się stalą i węglem z Zagłębia Ruhry, które wkrótce zostało przejęte przez Grupę Krupp. Trzy lata później Karl Eibl, Helmuth Frisch, Paul Dittrich i Franz Greipl odkupili firmę S+S i zmienili jej nazwę na S+S Metallsuchgeräte und Recycling GmbH. Nowi właściciele przyspieszyli jej rozwój i na progu nowego tysiąclecia rozpoczęli międzynarodową ekspansję przedsiębiorstwa. Pierwsza filia za granicą powstała w Wielkiej Brytanii. W 2004 r. rozszerzono działalność na wchód i założono spółkę zależną w Singapurze, natomiast już w 2007 r. utworzono analogiczną jednostkę w USA. Na wielu innych rynkach zainicjowano działalność lokalnych biur sprzedaży. W 2011 r. przedsiębiorcy sprzedali swoje udziały monachijskiej spółce VTC, która inwestuje w średnie przedsiębiorstwa, aby umożliwić ich długoterminowy rozwój niezależnie od grup kapitałowych. Ta podjęła decyzję o konieczności lepszego dostosowania nazwy firmy do jej dużej aktywności na arenie międzynarodowej. Przedsiębiorstwo funkcjonujące od 2005 r. jako S+S Separation and Sorting Technology, w kwietniu 2015 r. zmieniło nazwę na Sesotec, utworzoną z początkowych liter poprzedniej frazy. Mimo szeroko zakrojonej ekspansji, firma cały czas polegała i nadal polega wyłącznie na produktach „Made in Germany”, co dla głównej siedziby w Schönberg oznaczało w latach 20-tych szeroko zakrojone inwestycje. Objęły one budowę kilku hal produkcyjnych, nowego budynku administracyjnego, hali wysyłkowej, a także centrum technicznego, w którym potencjalni klienci mogą testować oferowane systemy na własnych materiałach. Do tej pory firma Sesotec wykonała ponad 2300 instalacji w różnych krajach świata, co plasuje ją w czołówce producentów sprzętu dla branży odpadowej i recyklingowej.

Modułowa konstrukcja Variosort Flex zapewnia łatwe skompletowanie optosortera zarówno pod kątem oczekiwanych rezultatów pracy, jak i zabudowy w ciągu technologicznym.

Separatory optyczne marki Sesotec, które oferuje Agrex-Eco dzielą się na dwie grupy: separatory z przenośnikiem taśmowym oraz separatory przesypowe. Pierwsze z nich, reprezentowane m.in. przez serię Varisort, to typowe urządzenia stosowane w sortowniach odpadów, dla których Agrex-Eco dostarcza już m.in. rozrywarki worków, separatory magnetyczne i wiroprądowe, separatory balistyczne czy belownice. Mają bardzo szerokie zastosowanie, umożliwiając efektywne sortowanie nie tylko tworzyw sztucznych, szkła, złomu czy odpadów elektrycznych, ale także odpadów komunalnych. Do wyboru są rozwiązania zaprojektowane specjalnie do jednego celu oraz uniwersalne systemy wielosensorowe, które mogą przetwarzać kilka rodzajów materiałów. Zależnie od zastosowania są wówczas wyposażone np. w czujniki koloru i kształtu, czujniki metalu albo czujniki bliskiej podczerwieni. Każde z urządzeń tej grupy występuje w dwóch wersjach: jako jednostka wykonawcza do zabudowy w linii technologicznej obejmująca zespół skanujący i listwę z dyszami pneumatycznymi, oraz jako kompletny zestaw sortujący, czyli z fabrycznym przenośnikiem przyspieszającym. Drugie rozwiązanie charakteryzuje się jeszcze wyższą funkcjonalnością, umożliwiając np. skuteczne rozdzielenie delikatnie zabarwionych butelek PET, których kolory są trudne do rozróżnienia przez ludzkie oko.

W jednym przejściu materiału jest możliwe wydzielenie nawet kilku frakcji, co gwarantuje dużą efektywność linii przy ograniczonych nakładach inwestycyjnych.

Jeśli chodzi o optosortery przesypowe, skanowanie materiału wsadowego odbywa się w locie, podczas swobodnego opadania. Zależnie od modelu jego skład jest rozpoznawany przez kamery liniowe CCD o wysokiej rozdzielczości, czujniki bliskiej podczerwieni i indukcyjne wykrywacze metali. Frakcje pozytywne, np. zanieczyszczenia są usuwane ze strumienia za pomocą dysz pneumatycznych.

Optosorter Flake Purifier należy do serii urządzeń przesypowych pracujących z materiałami rozdrobnionymi. Służy do sortowania i oczyszczania tworzyw sztucznych w postaci np. płatków czy granulek.

Optosortery przesypowe Sesotec zostały opracowane z myślą o recyklingu materiałów, które są już rozdrobnione, np. do postaci płatków lub granulatu. Przykładowo wielosensorowe systemy Flake Purifier+ umożliwiają sortowanie cząstek butelek PET czy folii HDPE albo ich mieszanek. Modułowa konstrukcja pozwala na łączenie nawet kilku czujników, a tym samym precyzyjne i wydajne wysortowywanie różnych frakcji w jednym przejściu materiału. Z kolei systemy serii Spektrum są przeznaczone do przetwarzania szkła. Doskonale sprawdzają się przy sortowaniu stłuczki według koloru i usuwania z niej ciał obcych, takich jak elementy ceramiczne, porcelanowe, kamienie itp. Korzystanie z nich zapewnia jednorodny, wysokojakościowy surowiec pozbawiony zanieczyszczeń.

Więcej informacji na temat ww. rozwiązań będzie można uzyskać na targach Poleco, podczas których jest planowana polska premiera optosorterów Sesotec.

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.