Imponujące możliwości rozdrabniacza szybkoobrotowego Komptech Lacero 8010

Imponujące możliwości rozdrabniacza szybkoobrotowego Komptech Lacero 8010

Jeszcze do niedawna oferta rozdrabniaczy szybkoobrotowych marki Komptech zaprojektowanych z myślą o przetwarzaniu odpadów zielonych i drewna poużytkowego obejmowała tylko dwa modele serii Axtor. Obecnie uzupełnia je maszyna Lacero, którą po raz pierwszy można było zobaczyć na ubiegłorocznych targach IFAT w Monachium.

 Rozdrabniacze Axtor to dwie identyczne maszyny, mające taką samą konstrukcję, a nawet jednakowe wymiary i to zarówno w odniesieniu do gabarytów, jak i kluczowych komponentów, w tym wału roboczego. Różnią się jedynie mocą silnika i wynikającą z niej wydajnością. W topowym modelu 6210 parametry te wynoszą odpowiednio 430 kW (585 KM) i 310 m3/h. Zamawiając je można wybrać wersję kołową lub gąsienicową.

Wielkość komory załadunkowej odpowiada dużym możliwościom maszyny. Z przodu jest ona całkowicie otwarta, co pozwala na łatwe umieszczanie w niej długich materiałów.

Nowa maszyna Lacero 8010 poszerza portfolio dostępnych rozdrabniaczy szybkoobrotowych Komptech, zapewniając jeszcze wyższe osiągi. Tym samym stanowi idealną propozycję dla klientów, którzy oczekują maksymalnej wydajności i wszechstronności. Źródłem napędu modelu Lacero 8010 jest silnik CAT C18 spełniający normę emisji spalin Stage V. Nowoczesna jednostka zapewnia moc aż 597 kW (811 KM), co przekłada się na imponującą wydajność sięgającą 400 m3/h. Podobnie jak w serii Axtor wał nowego rozdrabniacza jest umieszczony w poprzek i obraca się z nominalną prędkością 900 obr./min. Waży ponad 3 tony, ma długość 1550 mm i średnicę 1100 mm. Jest wyposażony w 16 elementów roboczych z wytrzymałymi nożami, których końcówki są pokryte warstwą węglików spiekanych. Każdy z nich da się obrócić i tym samym dwukrotnie zwiększyć trwałość elementów. Wał jest napędzany przez przekładnię pasową i łatwe w obsłudze sprzęgło hydrauliczne. Dzięki wymiennemu dwuczęściowemu koszowi frakcyjnemu maszynę można idealnie dostosować do oczekiwanej frakcji wyjściowej. Za odprowadzanie finalnego produktu odpowiada przenośnik wyrzutowy o wysokości wyładunku prawie 5 m, co umożliwia usypywanie wysokich pryzm, a tym samym rzadszy odbiór materiału przez ładowarkę.

Masywny wał jest wyposażony w 16 elementów roboczych, do których przykręcone są prostokątne noże. Każdy z nich można obrócić o 180°, wydłużając trwałość elementu.

Silnik jest umieszczony po tej samej stronie co wał, dlatego do komory roboczej prowadzi „otwarta” komora załadunkowa. Oznacza to, że od zewnętrznej strony maszyny nie jest ona w żaden sposób ograniczona i można w niej umieszczać materiały znacznie większe od długości samej komory, jak np. długie kłody, gałęzie, tyczki, zrzyny itp. Taka konstrukcja maszyny ułatwia również jej obsługę, ponieważ z jednej platformy serwisowej możliwy jest dostęp zarówno do silnika, jak i zespołu roboczego.

Masywny wał jest wyposażony w 16 elementów roboczych, do których przykręcone są prostokątne noże. Każdy z nich można obrócić o 180°, wydłużając trwałość elementu.

Ze względu na znacznie większe gabaryty i masę eksploatacyjną ok. 40 ton, najnowszy szybkoobrotowy rozdrabniacz Komptech występuje tylko na podwoziu gąsienicowym. Zastosowane pasy gąsienicowe mają szerokość 500 mm, dzięki czemu maszyna może pracować nawet na podłożu o mniejszej nośności. Takie podwozie gwarantuje odpowiednią stabilność maszyny, ale przede wszystkim pozwala na łatwe przemieszczanie rozdrabniacza, bez konieczności angażowania innego sprzętu. Umożliwia to np. swobodną zmianę miejsca pracy, tworzenie podłużnych pryzm czy choćby chwilowe przestawienie maszyny, aby pod nią posprzątać.

Przenośnik wyrzutowy jest wyposażony w rolkę magnetyczną, która eliminuje ferromagnetyki z frakcji wyjściowej.

Standardowym wyposażeniem Lacero 8010 jest system telematyczny „Connect!”, umożliwiający zdalny monitoring aktualnego położenia jednostki sprzętowej oraz jej kluczowych parametrów roboczych. Właściciel lub osoba mająca odpowiednie uprawnienia może łatwo sprawdzić np. rzeczywisty czas pracy maszyny, czas pracy samego silnika, aktualne zużycie paliwa, kody błędów i usterek itp. Informacje te mogą być wyświetlane na komputerze, laptopie lub smartfonie. Korzystanie z nich w znaczący sposób ułatwia zarządzanie maszyną, a tym samym jej optymalne wykorzystanie. System „Connect!” jest również przydatny dla serwisu, który posiadając odpowiednio wczesny dostęp do generowanych informacji, ma szansę bezzwłocznie zareagować i podjąć działania zapobiegające awarii, a w efekcie przestojowi.

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.