Trudne aplikacje wymagają specjalnych rozwiązań

Trudne aplikacje wymagają specjalnych rozwiązań

Maszyny firmy Caterpillar są utożsamiane z największą trwałością i wytrzymałością bez względu na warunki eksploatacji. Z tego powodu powszechnie stosuje się je w najcięższych aplikacjach, czyli np. do pracy z odpadami, gdzie jest dużo zanieczyszczeń, silne zapylenie i wiele niebezpiecznych przedmiotów stanowiących zagrożenie zarówno dla maszyny, jak i operatora.

W ofercie Caterpillar występuje szeroka gama narzędzi roboczych, które zwiększają zakres zastosowań każdej maszyny. Na zdjęciu chwytak wielozadaniowy, przeznaczony do pracy z odpadami porozbiórkowymi, złomem czy przy przetwarzaniu drewna.

Firma Caterpillar od kilkudziesięciu lat bardzo mocno angażuje się w szeroko pojętą ochronę środowiska, gospodarkę odpadami i recykling, dzięki czemu ma obecnie największą gamę maszyn przeznaczonych do takich zastosowań. Obejmuje ona przede wszystkim kompaktory wydłużające okres eksploatacji składowisk odpadów, spycharki gąsienicowe wykorzystywane do rozgarniania i zagęszczania odpadów na składowiskach, ale także rekultywacji składowisk oraz budowy kwater. Istotną rolę odgrywają maszyny załadunkowe, począwszy od ładowarek gąsienicowych, przez ładowarki o sterowaniu burtowym oraz ładowarki kołowe i teleskopowe, na koparkach do prac przeładunkowych kończąc. Za wyjątkiem pierwszej grupy maszyn, które najczęściej znajdują zastosowanie przy obsłudze składowisk, pozostałe stanowią nieodłączny element wyposażenia stacji przeładunkowych, sortowni, zakładów przetwarzania odpadów czy zakładów recyklingowych. Zależnie od rodzaju, wykorzystuje się je do pryzmowania i podgarniania odpadów, załadunku środków transportu, linii technologicznych, transportu bliskiego, a nawet prac porządkowych na terenie zakładu.

Gdy nie ma dużo miejsca, idealnie sprawdzają się koparki przeładunkowe Cat. Mają one unoszoną kabinę, która ułatwia precyzyjny załadunek materiału do rozdrabniacza albo do tzw. ruchomej podłogi.

Wszystkie ww. maszyny są dostępne w bardzo złożonych kompletacjach, przystosowujących je do zastosowań w najtrudniejszych warunkach. Dla przykładu, jeśli chodzi o ładowarki kołowe, unikatowa specyfikacja rozpoczyna się od ogumienia pneumatycznego, które może być dostarczone w klasie bieżnika od L3 do L5. Zdarza się, że żywotność opon typu L4 jest nawet 3­‑krotnie dłuższa niż w przypadku opon typu L3. Jeszcze większą odpornością na zużycie i uszkodzenia mechaniczne charakteryzują się opony L5, ale jeśli i te nie są wystarczające, Caterpillar oferuje opony pełne. Mają one poprzeczne otwory cylindryczne, które z jednej strony amortyzują wstrząsy, natomiast z drugiej – ograniczają masę własną.


Oprócz typowego osprzętu, można zamówić narzędzia specjalne, np. łyżkę ładowarkową Push & Doze. Ma ona krótkie dno i wysoki profil, dzięki czemu idealnie sprawdza się do przesuwania i upychania sortowanego materiału. Duża nadstawka ażurowa zwiększa objętość łyżki, ale również poprawia widoczność.

Odpady, po jakich poruszają się ładowarki, są zagrożeniem nie tylko dla opon, ale także innych elementów. Gromadzenie się zanieczyszczeń w newralgicznych miejscach albo owijanie sznurków czy drutów wokół ruchomych części mogłoby spowodować ich przyspieszone zużycie, a nawet doprowadzić do uszkodzenia maszyny. Dlatego konieczne jest stosowanie różnego typu zabezpieczeń ograniczających ryzyko wystąpienia takich sytuacji – wszystkie elementy występują w ofercie producenta. Są to m.in. osłony podwozia, osi, przegubu skrętno­‑obrotowego czy siłowników hydraulicznych. Niezwykle ważną kwestią jest również ochrona operatora oraz zapewnienie mu takich warunków pracy, aby były one jak najmniej uciążliwe. W tym celu kabina jest doposażana w osłony kratownicowe i specjalny system filtracji RESPA. Zamiast krat można wybrać wzmocnione szyby, niemalże kuloodporne, które pełnią tę samą funkcję ochronną co wspomniane osłony, ale gwarantują maksymalną widoczność. System RESPA najczęściej znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy operator jest narażony na szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy. W kabinie cały czas panuje nadciśnienie zapobiegające przedostawaniu się do środka pyłów i drobnych zanieczyszczeń. Jest ono monitorowane przez czujnik i każdy jego spadek uruchamia sygnał alarmowy. Warto też wspomnieć o systemie wibracyjnym oczyszczania wlotu powietrza kierowanego do silnika, stosowanym w koparkach przeładunkowych. Jego działanie polega na automatycznym otrząsaniu kratki wlotowej z nagromadzonych materiałów, co przekłada się na efektywność pracy sprzętu i ograniczenie jego obsługi.

Dzięki przedłużonemu wysięgnikowi High Lift sworzeń obrotu łyżki znajduje się na wysokości znacznie przekraczającej 4 m, umożliwiając swobodny załadunek zestawów naczepowych.

Każda maszyna Cat jest specyfikowana indywidualnie. Dotyczy to nie tylko osprzętu, czyli np. rodzaju wysięgnika w ładowarce kołowej (standardowy lub przedłużony), rodzaju i wielkości łyżki czy chwytaka w koparce przeładunkowej, ale przede wszystkim pakietu dodatkowych rozwiązań.
Można go zamówić w pełnej wersji lub zdecydować się na poszczególne elementy, dobrane na drodze szczegółowej analizy warunków, w jakich maszyna będzie pracowała. Często zdarza się bowiem, że w danej aplikacji nie będzie konieczności zastosowania np. jakiejś osłony. Dzięki temu klienci mogą zamówić tylko te elementy, które są im naprawdę potrzebne, co oczywiście przekłada się na bardziej atrakcyjną cenę maszyny.

Maszyny, silniki, agregaty prądotwórcze i osprzęt roboczy Cat wkrótce zyskają nowy wygląd. Caterpillar zastępuje obecny element graficzny „Power Edge” (znak towarowy Cat na czarnym tle podkreślony ukośnym czerwonym paskiem) zupełnie nowym projektem o nazwie „Cat Modern Hex”. Stanowi on połączenie tradycyjnego logo Cat oraz oznaczeń modeli ze śmiałym, trójwymiarowym czerwonym sześciokątem i wzorem sześciokątnej perforacji. Czerwony kolor to powrót do grafiki zastosowanej w pierwszych ciągnikach gąsienicowych firmy w 1925 r.
Grafika Cat Modern Hex została zaprojektowana przez Caterpillar Industrial Design Group. – Naszym celem było opracowanie projektu o wyglądzie i jakości klasy premium – tłumaczy Ed Stembridge, kierownik ds. identyfikacji produktów. – Połączenie wzoru Modern Hex z naszymi charakterystycznymi elementami graficznymi produktów
Cat przypomina klientom, że kupione i używane przez nich produkty są najlepsze na rynku. Nowy element graficzny będzie stosowany nie tylko na maszynach, agregatach i silnikach, ale także na opakowaniach części Cat i różnych licencjonowanych produktach, takich jak zabawki i miniaturowe modele.
W maszynach Cat jest dostępnych wiele fabrycznych elementów wyposażenia dodatkowego, które zabezpieczają sprzęt przed uszkodzeniem i zwiększają bezpieczeństwo pracy operatora. Można je zamawiać w pakiecie lub osobno.

Karol Wójtowicz

Leave a Reply

Your email address will not be published.