Cztery lata temu EWPA rozpoczęła działalność związaną z branżą komunalną. Początkowo w ofercie znajdowały się m.in. ciągniki kompaktowe, ładowarki teleskopowe, małe ładowarki przegubowe, koparko‑ładowarki i minikoparki. Szybko uzupełniono ją o ciężki sprzęt marki Case Construction, dzięki czemu spółka z podpoznańskich Komornik stała się dostawcą maszyn nie tylko dla firm usługowych, ale również zakładów przetwarzania odpadów, sortowni czy stacji przeładunkowych. Teraz pozycja EWPA w segmencie produktów dla szeroko rozumianego recyklingu jest jeszcze silniejsza, bo od czerwca br. pełni funkcję autoryzowanego dealera Terex Ecotec.
Działając w branży komunalnej, nie chcieliśmy poprzestać wyłącznie na maszynach roboczych. Zakłady specjalizujące się w przetwórstwie odpadów nadal wykazują duże zapotrzebowanie na przesiewacze, rozdrabniacze czy przerzucarki do kompostu. Wpływ na to ma wiele czynników, jak choćby konieczność osiągnięcia w niedługim czasie określonych poziomów odzysku surowców wtórnych. Nie jest to możliwe bez zastosowania nowoczesnych technologii, co w wielu przypadkach wiąże się z zakupem odpowiednich maszyn. Teraz mamy je w swojej ofercie, więc możemy proponować kompleksowe rozwiązania. Zapewnia to klientom wymierne korzyści, bo np. serwisowanie sprzętu pochodzącego z jednego źródła jest o wiele prostsze niż w przypadku kilku dostawców – tłumaczy Piotr Masłowski, zastępca dyrektora sprzedaży w firmie EWPA. Wybór marki Terex Ecotec nie był przypadkowy. Poszukiwania właściwego partnera w zakresie technologii do przetwarzania odpadów rozpoczęto w 2016 r. – Analizując szczegółowo rynek, zauważyliśmy, że firma Terex Corporation wykreowała własną markę, pod którą są sprzedawane maszyny do pracy z odpadami. Tworząc tę ofertę, z olbrzymiego portfolio sprzętu różnych marek należących do amerykańskiego koncernu (m.in. Fuchs, Powerscreen czy Finlay) wyselekcjonowano jednostki, które najlepiej sprawdzają się w takich zastosowaniach. Oczywiście uwzględniono przy tym uwarunkowania lokalnych rynków oraz wymagania grupy docelowej. Z drugiej strony z Terexem jesteśmy związani historycznie: stale sprzedajemy żurawie tej firmy, więc dobrze się wzajemnie znamy. Dla nas ważne jest również to, że Terex Ecotec obejmuje wiele rodzajów maszyn, w tym również koparki przeładunkowe na podwoziu kołowym, których nie mieliśmy wcześniej w ofercie. Ponadto niektóre produkty wyróżniają się bardzo ciekawymi, niespotykanymi u konkurencji rozwiązaniami, stanowiąc kolejny argument przemawiający za skorzystaniem z naszej oferty – dodaje Piotr Masłowski.
Maszyny Terex Ecotec są bardzo dobrze znane na świecie i w Europie Zachodniej, głównie w takich krajach jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja. W Polsce, Czechach albo na Słowacji nie były do tej pory oferowane, ponieważ nie pozwalały na to moce produkcyjne fabryki w Irlandii Północnej. Teraz została ona zmodernizowana, więc koncern Terex Construction otworzył się na nowe rynki. Póki co EWPA reprezentuje markę Terex Ecotec w całym kraju, ale docelowo obszar ten zostanie ograniczony do terenu działalności związanej z dystrybucją maszyn Case Construction. To niezależny wybór EWPA, która chce skoncentrować się na dobrze znanym rynku, pozostać blisko swoich dotychczasowych klientów i nadal świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie.
Gamę Terex Ecotec rozpoczynają rozdrabniacze do odpadów i już w tym przypadku warto zwrócić uwagę, że jest ona inna w porównaniu do konkurencji. Oprócz maszyn wolno‑ i szybkoobrotowych tego typu, jest dostępny rozdrabniacz średnioobrotowy. Stosuje się go w celu uzyskanie dobrze rozdrobnionego, jednorodnego materiału, ale ze znacznie mniejszym udziałem niepożądanej frakcji 0–15 mm, niż ma to miejsce w konstrukcjach szybkoobrotowych. Póki co EWPA przewiduje jednak, że największym powodzeniem będzie się cieszył rozdrabniacz wolnoobrotowy TDS 820. Z tego względu został on zakupiony jako maszyna „demo”, która będzie prezentowana na targach i konferencjach branżowych, a także wypożyczana na testy zainteresowanym klientom.
Jeszcze bardziej rozbudowaną gamę tworzą przesiewacze bębnowe. Tutaj również występują rozwiązania zarezerwowane tylko dla marki Ecotec. Za przykład może posłużyć model TTS 520‑3, który oprócz standardowego bębna jest wyposażony w sito wibracyjne umieszczone przy zasypie. Dzięki temu w jednym cyklu pracy można otrzymać trzy frakcje. Ciekawą propozycją są również przesiewacze z nachylonymi bębnami. Przy takim rozwiązaniu nie ma potrzeby stosowania wewnętrznej spirali, ponieważ materiał jest przemieszczany grawitacyjnie. W ofercie nie zabrakło również klasycznych maszyn tego typu, które – co istotne – mają bębny kompatybilne z bębnami montowanymi w przesiewaczach innych producentów.
Kolejną propozycją EWPA w ramach marki Terex Ecotec jest przerzucarka kompostu TWT 500. Należy ona do maszyn samojezdnych tego typu, ale w odróżnieniu od większości takich konstrukcji nie jest bramowa, tylko czołowa. Bęben roboczy stanowi jej najszerszy element, co oznacza, że wystaje poza obrys maszyny. Rozluźniony materiał jest kierowany na umieszczony wewnątrz, szeroki przenośnik taśmowy, po czym zostaje wyrzucony z tyłu przerzucarki. Uformowane za pomocą maszyny Ecotec pryzmy znajdują się jedna przy drugiej, a wręcz zachodzą na siebie na ok. 30–40 cm. Dzięki temu powierzchnia placu kompostowego jest wykorzystana maksymalnie. W przypadku przerzucarki bramowej sąsiednie pryzmy są umieszczone w pewnej odległości, ponieważ z obu stron bębna znajdują się „podpory” maszyny z układem jezdnym. Dla wielu zakładów ta cecha może mieć kluczowe znaczenie, a zwłaszcza tych, które wykorzystują zadaszony plac kompostowy.
Ofertę Terex Ecotec zamykają koparki do prac przeładunkowych. Obejmuje ona cztery jednostki o masie eksploatacyjnej od ok. 15 do 27 t i maksymalnym zasięgu w zakresie od 8,8 do 10,7 m. Wszystkie mają hydraulicznie unoszoną kabinę i mogą pracować z różnymi rodzajami chwytaków.
Karol Wójtowicz
Leave a Reply