Pożary rozdrabniaczy jak również linii rozdrabniania zdarzają się bardzo często. Można zaryzykować stwierdzenie, że są nieuniknione. Czy aby na pewno?
Szwedzka firma Firefly AB, jako czołowy na rynku światowym producent prewencyjnych systemów przeciwpożarowych, jest całkowicie przekonana, że można skutecznie eliminować źródła ognia w rozdrabniaczach oraz liniach rozdrabniania, co zmniejsza ryzyko pożaru. Oferowane rozwiązania mogą znajdować zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Obejmują systemy wykrywania i gaszenia iskier oraz specjalistyczne zabezpieczenia maszyn i urządzeń. Są projektowane w oparciu o wieloletnie doświadczenie firmy i przy zachowaniu najwyższych standardów jakościowych, co przekłada się nie tylko na odpowiednią skuteczność systemów, ale także ich niezawodność.
System ShredderGuard został opracowany we współpracy z największymi producentami rozdrabniaczy. Jego zadaniem jest minimalizacja ryzyka pożarowego poprzez zabezpieczenie procesu produkcji, zapewnienie ciągłości wytwarzania, ochronę przed stratami materialnymi i ludzkimi. Niezależnie od tego, czy rozdrabniane są odpady z tworzyw, papier lub inny materiał, pożary najczęściej powstają na skutek tarcia, uszkodzenia łożysk, rolek lub z powodu przedmiotów obcych w materiale wsadowym, czyli tzw. elementów zakłóceniowych, np. kamieni, zanieczyszczeń metalowych. Ponieważ wokół maszyn występuje zazwyczaj duże zapylenie, pożar może rozprzestrzenić się bardzo szybko.
W odpowiedzi na takie potrzeby powstało rozwiązanie ShredderGuard. Tworzy je w pełni automatyczny, szybko reagujący system przeciwpożarowy, którego zadaniem jest skuteczna detekcja źródeł zapłonów (iskier, żaru, przegrzanych czarnych cząstek mających wysoką temperaturę, płomieni) oraz ugaszenie wykrytych zagrożeń zanim spowodują one pożar. Do gaszenia wykorzystywana jest woda pod ciśnieniem 7–9 bar oraz niskociśnieniowa mgła wodna. Jak wynika z doświadczenia firmy Firefly, połączenie obu sposobów przeciwdziałania rozprzestrzeniania się ognia, zapewnia oczekiwany efekt nawet w najtrudniejszych warunkach produkcyjnych.
Prezentowana w artykule grafika ilustruje przykładowe rozmieszczenie detektorów i dysz gaśniczych. Dokładna lokalizacja urządzeń oraz ich liczba mogą się różnić, dlatego projekt zawsze opracowywany jest indywidualnie, dla wybranej maszyny bądź linii produkcyjnej przy uwzględnieniu otoczenia, panujących w hali warunków oraz możliwości technicznych systemu.
Pierwsze instalacje Firefly w Polsce zostały zamontowane już w latach 90‑tych, natomiast po 2010 r. nastąpił dynamiczny wzrost ich popularności. Z tego względu w 2014 r. firma otworzyła swoje przedstawicielstwo (nie punkt dealerski) we Wrocławiu. Oferuje ono nie tylko specjalistyczne systemy przeciwpożarowe, ale także usługi doradcze, projektowe, serwisowe i instalacyjne, a także sprzedaż części zamiennych. Przyjęty model działalności pozwala na dużą elastyczność w zakresie planowania prac serwisowych, krótki czas reakcji na zgłoszenie klienta, jak również możliwość zaoferowania atrakcyjnych cen systemów i usług posprzedażowych.
Firefly posiada ponad 40 patentów, które tworzą unikatowe portfolio innowacyjnych produktów i rozwiązań, a jej wyroby mają międzynarodowe atesty. Sama firma jest notowana na giełdzie NASDAQ w Sztokholmie.
Podczas targów POL‑ECO System 2018 firma Firefly organizowała na swoim stoisku widowiskowy pokaz działania unikatowego rozwiązania ShredderGuard. Pierwsze doświadczenie polegało na aktywacji systemu poprzez zapalenie zwykłej zapalniczki na zewnątrz przeźroczystego tunelu. Podczas drugiego doświadczenia do tunelu została wrzucona stalowa kulka rozgrzana do temperatury powyżej 250°C (przepalała chusteczkę). Uruchomienie dysz wodnych nastąpiło błyskawicznie – przy zastosowaniu kamery typu slow motion widać, że jest to moment, w którym kulka wpada na ok. 1/3 głębokości tunelu.
Leave a Reply