Wieloletnie hale namiotowe do zastosowań komunalnych

Firma Pol­‑Plan należy do czołówki europejskich producentów wieloletnich hal namiotowych, które mogą funkcjonować jako obiekty tymczasowe stawiane bez pozwolenia na budowę na okres 180 dni lub obiekty projektowane nawet na 50­‑letni okres użytkowania, wymagające stosownych zezwoleń. Są to konstrukcje z profili aluminiowych, dostosowane do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych, dzięki czemu mogą być znakomitą alternatywą dla hal budowanych w tradycyjny sposób.

Magazyn z poszyciem ścian i dachu wykonanym z PCV

Pol­‑Plan stawia hale namiotowe o rozpiętości do 60 m i wysokości do 20 m w szczycie, nie wymagające trwałych fundamentów. Większe obiekty można tworzyć łącząc kilka hal bez poszycia ścian wewnętrznych. Czas montażu hali namiotowej o powierzchni 1000 m2 to nawet jeden dzień. Większe obiekty powstają w kilka, co najwyżej kilkanaście dni. Jako podłoże wystarczy utwardzona nawierzchnia, kostka brukowa albo asfalt. W droższej wersji hale namiotowe mogą mieć poszycie ścian bocznych z blachy trapezowej lub płyty warstwowej z pianką poliuretanową, która zapewnia lepszą termoizolację. Najbardziej rozbudowane wersje hali są wyposażane w pompowany dach PCV gwarantujący jeszcze korzystniejsze warunki temperaturowe, okna, drzwi, bramy, systemy oświetlenia, ogrzewania, wentylacji czy doki załadunkowe.

Izolowana hala magazynowa z dachem pompowanym i dokami załadunkowymi

Spektakularnym przykładem izolowanej hali namiotowej z dachem pompowanym jest magazyn mebli o wymiarach 44(36)x105x4,5 m. To jeden z największych obiektów tego typu z dachem pompowanym, które powstały w Europie. Hala magazynowa stanęła na podwyższonym fundamencie betonowym i została wyposażona w doki załadunkowe dla TIR­‑ów. Inwestor wybrał konstrukcję zaliczaną w obiegowej opinii do rozwiązań tymczasowych. Jest to jednak w pełni funkcjonalny kompleks magazynowy zaprojektowany na dekady użytkowania. Decyzja o wyborze rozwiązania została podjęta na podstawie porównania kilku już użytkowanych hal, w tym tradycyjnie budowanego kompleksu magazynowego i mniejszej, izolowanej hali namiotowej Pol­‑Planu.

Hala namiotowa z panelami fotowoltaicznymi

Alternatywnym tańszym rozwiązaniem są hale namiotowe z poszyciem PCV, które doskonale sprawdzają się jako tymczasowe zabezpieczenia prac budowlanych, mobilne garaże dla sprzętu lub tanie magazyny do przechowywania towarów niewymagających specjalnych warunków termicznych. Takie hale pełnią rolę np. magazynów portowych przy nabrzeżu w porcie szczecińskim, gdzie zostały dostosowane do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych. Powstały na zamówienie DB Port Szczecin, są w nich przechowywane m.in. celuloza i stal wymagające zabezpieczenia przed opadami.

Nowością w ofercie firmy Pol­‑Plan jest fotowoltaika montowana na dachach hal namiotowych. Pierwsza hala z instalacją fotowoltaiczną składającą się z 36 paneli Risen o mocy 14,5 kW powstała w Austrii i funkcjonuje jako warsztat samochodowy. Panele zostały zamontowane na specjalnej konstrukcji nad dachem z termopianki. Obecnie Pol­‑Plan jest jedynym producentem hal namiotowych oferującym bezpieczne instalacja fotowoltaiczne na dachach takich obiektów, składające się z dużej liczby paneli, jednocześnie przy zachowaniu zdolności konstrukcji do przenoszenia lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych. Więcej informacji na stronie: www.pol­‑plan.com.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.